Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması 2023

Kapadokya Üniversitesi tarafından, gençlerin öykü yazarak yazma becerilerinin geliştirilmesi; duygu, düşünce ve gözlem yeteneklerini aktarmalarına katkı sunulması ve Türkçeyi yazım kurallarına uygun olarak kullanmalarının geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlarıyla Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması 2023 düzenleniyor. Ödüllü öykü yarışması başvuruları devam ediyor.

Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması 2023

Düzenleyen:Kapadokya Üniversitesi
Kategori:Öykü Yarışması, Hikaye Yarışması, Edebiyat Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen tüm lise öğrencileri.
Son Başvuru Tarihi:12 MAYIS 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi:13 HAZİRAN 2023
Ödüller:Birincilik Ödülü: 4.000 ₺
İkincilik Ödülü: 2.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 1.500 ₺
İlk 20 Eser kitaplaştırılacak ve eser sahiplerine 20’şer Kitap Hediye edilecektir.

Yarışma Amacı

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümümüzün düzenlediği ödüllü “Engelsiz Kurgular” konulu geleneksel öykü yazma yarışması başlıyor.

Yarışmanın amacı, gençlerin öykü yazarak yazma becerilerinin; duygu, düşünce ve gözlem yeteneklerinin; Türkçeyi yazım kurallarına uygun olarak kullanmalarının geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda düzenlenecek yarışma, Türkiye’de yarışma ile ilgilenen tüm lise düzeyindeki ortaöğretim kurumlarını kapsamaktadır.

Yarışmanın Konusu

“Engelsiz Kurgular” olarak belirlenmiştir.

Türkiye genelindeki tüm ortaöğretim öğrencilerine açık olan yarışma, gençlerimizin öyküler aracılığıyla bireysel ve toplumsal kimliklerini iyi bir şekilde inşa etmelerini; insana engel olan ne varsa öykü yazarak ona önlem alma becerisi kazanıp bu beceriyi alışkanlığa dönüştürmeleri konusunda bilinçlenmelerini hedeflemektedir.

Yarışma, “engel” kavramının geçmişten bugüne geçen zamanda nasıl değiştiğini ve genç bireylerin hayal gücünde nasıl şekillenmekte olduğunu görme imkânı sunacaktır.

Toplumsal roller, ayrımcılıklar/taraftarlar, gruplaşmalar, bedensel ve zihinsel engeller, siborg insanlar/önyargılar ve yanılgılar, fiziksel güç-süzlük ve kahramanlıklar yarışmanın alt temalarıdır.

Kurullar

Seçici Kurul

Seçici kurul, bilinen öykü yazarı ve edebiyat eleştirmenlerinden Kapadokya Üniversitesi tarafından oluşturulur.

Düzenleme Kurulu

Kapadokya Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi tarafından görevlendirilecek 3 öğretim elemanından oluşur.

Öykü Yarışması Başvuru Koşulları

Öğrenciler yarışmaya bireysel olarak katılabilir. Ekli (Ek-1) başvuru formuyla üniversiteye iletilir. Üniversitede düzenleme kurulu tarafından öyküyü yazanın kimliği, sayfanın üstünde yazılacak “RUMUZ”la belirtilir. Yarışmacının açık kimliğini, varsa telefonunu ve e-posta adresini içeren yazı bir zarfa yerleştirilir. Zarfın üzerine, sadece öykü yazarının “RUMUZ”u yazılır. “RUMUZ”lu öyküler, seçici kuruldaki üye sayısı kadar çoğaltılarak kurul üyelerine elden ya da kargo aracılığıyla iletilir.

Yarışmada Uyulacak Kurallar

Öyküler bilgisayar ile A4 boyutunda, Calibri formatında, bir buçuk satır aralıklı ve 12 boyutla yazılacaktır. Öyküler 2 sayfadan az, 5 sayfadan çok olmamalıdır.

Değerlendirme

Seçici Kurul üyeleri aldıkları öyküleri 100 puan üzerinden değerlendirir. Yapacakları bir toplantıyla yarışmacılara verdikleri puanları birleştirerek yarışmada dereceye girenleri belirler. Değerlendirmede hikâyenin özgünlüğü 60, dilin kullanımı – üslup 40 puan üzerinden puanlanacaktır. Düzenleme kurulu tarafından ödül töreni düzenlenir.

Yarışma Başvuru Adresi

Gönderimler elektronik posta ile oykuyarismasi@kapadokya.edu.tr adresine veya kargo ile Kapadokya Üniversitesi, Mustafapaşa Yerleşkesi 50420 – Mustafapaşa, Ürgüp / Nevşehir adresine yapılabilir.

Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması 2023 Ödülleri

Birincilik Ödülü: 4.000 ₺
İkincilik Ödülü: 2.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 1.500 ₺
İlk 20 Eser kitaplaştırılacak ve eser sahiplerine 20’şer Kitap Hediye edilecektir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 12 MAYIS 2023
Sonuç Açıklanma Tarihi: 13 HAZİRAN 2023

Ödül Töreni: 22 HAZİRAN 2023

Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması 2023 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://kapadokya.edu.tr/akademik/beseri-bilimler-fakultesi/turk-dili-ve-edebiyati/oyku-yarismasi-2023

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.215 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap