Karabağ Şehitleri ve Karabağ Zaferi Şiir Yarışması

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı, Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı ve Azerbaycan Yazarlar Birliği iş birliğinde Karabağ Şehitleri ve Karabağ Zaferi Şiir Yarışması düzenleniyor. Ödüllü şiir yarışması başvuruları devam ediyor.

 

Karabağ Şehitleri ve Karabağ Zaferi Şiir Yarışması

  Düzenleyen: Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı, Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı ve Azerbaycan Yazarlar Birliği iş birliğinde.
  Kategori: Şiir Yarışması, Edebiyat Yarışmaları, Kültür – Sanat Yarışmaları, Lise Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye ve Yurt Dışı 
  Kimler Başvurabilir:

Liselerin 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri.

  Son Başvuru Tarihi: 15 NİSAN 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 16 MAYIS 2021
  Ödüller:
Birincilik Ödülü: Dizüstü Bilgisayar
 
İkincilik Ödülü: Dizüstü Bilgisayar
 
Üçüncülük Ödülü: Dizüstü Bilgisayar
 
47 Yarışmacıya : TABLET
 
+ İlk 50 Şiir kitaplaştırılacaktır.
   

- Advertisement -

Yarışma Hakkında

Ermenistan’ın 27 Eylül sabahı Terter Rayonu ve Füzuli Rayonu’nda sivil yerleşim yerlerine yaptığı saldırıya Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi sonucu başlayan ve 44 gün süren savaş, Azerbaycan ordusunun zaferiyle sonuçlanmış ve yaklaşık 30 yıldır işgal altında bulunan Karabağ azat edilmiştir. Bu şanlı zafer sadece Azerbaycan’da değil başta Türkiye olmak üzere tüm Türk dünyasında büyük bir sevinçle karşılanmıştır.

 Bu şanlı zafer kolay elde edilmemiş, 2841 taze fidan vatan topraklarına can suyu olmuştur. İsimlerinin yaşatılması ve bu destanın yazılarak sonraki nesillere aktarılması, eli kalem tutan herkesin üzerine tarihi bir borçtur. Nasıl ki “Çanakkale Zaferi”ni Mehmet Akif “Çanakkale Şehitlerine” şiiriyle ölümsüzleştirdiyse, “Karabağ Zaferi” ve “Karabağ Şehitleri’ de böyle ölümsüzleştirilmeli. Vatan için canlarından geçenlerin anısına, milli mücadele ruhunu yaşatan ve hissettiren şiirlerin yazılmasının teşvik edilmesi ve yarışma sonrasında ortaya çıkan güzel şiirlerden ilk 50’sinin bir kitapla taçlandırılması ve dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi.

Yarışmanın Konusu

Karabağ Zaferi ve Karabağ Şehitleri

Şiir Yarışması Katılım Koşulları

  • Yarışma lise öğrencilerine (9, 10, 11 ve 12. sınıflar) yöneliktir.
  • Yarışmaya katılacak eserlerin dili Türkiye Türkçesi ve Azerbaycan Türkçesidir.
  • Şiirler vezinli ya da vezinsiz yazılabilir.
  • Her yarışmacı (1) şiir ile başvuru yapabilir. Birden fazla şiir kabul edilmeyecektir.
  • Başvuruda bulunulan şiirin daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış, sosyal medya hesaplarında paylaşılmamış olması gerekmektedir. Aksi takdirde tüm sorumluluk yarışmacıya aittir.
  • Belirtilen konu dışında farklı konularda yazılan şiirler yarışmaya dâhil edilmeyecektir.
  • Şiirler, bilgisayarda, A4 formunda ve Times New Roman, 12 punto ile yazılmış olacaktır. Şiirlerin uzunluğu konusunda bir kısıtlama yoktur.
  • Yarışmaya katılım, COVID-19 salgını nedeniyle online yapılacaktır. Başvuru adresinde yer alan başvuru linki üzerinden başvuru oluşturulacaktır. Öğrenciler şiirlerini word dosyası olarak hazırlayacak ve duyuru esnasında belirtilen başvuru linkine yükleyeceklerdir. Şiirlerini sisteme yükleyen öğrenciler kendi isimlerini değil belirledikleri bir takma ismi (rumuz) kullanarak başvuru yapacaklardır. Öğrencilerin mail adresine kayıt numarası gönderilecek ve şiirler bu numarayla değerlendirmeye alınacaktır. İnternet imkânı bulunmayan uzak
  • rayon ve kentlerdeki öğrenciler aşağıda belirtilen adrese posta ile müracaat edebilirler. Gönderecekleri postada mutlaka iki A4 olmalı. Biri başvuru formu, diğeri yarışmaya katılacakları şiir.
  • Şiirlerin basım, yayın ve telif hakları Bakü Türk Anadolu Lisesine ait olacaktır.

Yarışma  Başvuru Şekli

 1. Online başvurular ” baku.meb.gov.tr” adresinden yapılacaktır.

2. İnternet imkânı bulunmayan ve posta ile başvuru yapacaklar için posta adresi: Bakü Türk Anadolu Lisesi “Karabağ Şehitlerine Şiir Yarışması” Nesimi Rayonu, Alibey Hüseynzade Küçesi No:77, Bakü.

*Yarışma sonuçları “baku.meb.gov.tr” adresinden ilan edilecektir.

Karabağ Şehitleri ve Karabağ Zaferi Şiir Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: Dizüstü Bilgisayar  

İkincilik Ödülü: Dizüstü Bilgisayar

Üçüncülük Ödülü: Dizüstü Bilgisayar  

47 Yarışmacıya : TABLET  

+ İlk 50 Şiir kitaplaştırılacaktır.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 15 NİSAN 2021

Sonuç Açıklanma Tarihi: 16 MAYIS 2021

Ödül Töreni: 24 MAYIS 2021

Karabağ Şehitleri ve Karabağ Zaferi Şiir Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://necmettinerbakanfenlisesi.meb.k12.tr/icerikler/karabag-sehitleri-ve-karabag-zaferi-siir-yarismasi_10798020.html

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.246 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap