Mehmet Akife Mektup Var Yarışması

Gölcük Belediyesi ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde mektup geleneğini yeniden canlandırarak gençlerde milli şuurun bireysel ve toplumsal yaşamdaki önemine dikkat çekmek amacıyla Mehmet Akife Mektup Var Yarışması düzenleniyor. Düzenlenen mektup yarışması başvuruları devam ediyor.

Mehmet Akife Mektup Var Yarışması

  Düzenleyen: Gölcük Belediyesi
   Kategori: Mektup Yarışmaları, Edebiyat Yarışması, Yerel Yarışmalar, İlkokul – Lise Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Gölcük İlçesi
  Kimler Başvurabilir:

Gölcük Millî Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı bütün resmi /özel okullarda okuyan ortaokul ve lise öğrencileri.

  Son Başvuru Tarihi: 31 MAYIS 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: HAZİRAN 2021
  Ödüller:

Her kategoride:

Birincilik Ödülü: Bisiklet 
İkincilik Ödülü: Bisiklet
Üçüncülük Ödülü: Bisiklet 

   

Yarışmanın Amacı

Dijital çağın bizlere unutturduğu mektuplaşma geleneğini yeniden hatırlatarak millî ve manevi değerlerimizi gençlere kazandırmak, millî şuurun bireysel ve toplumsal yaşamdaki önemine dikkat çekmek ve kaybettiğimiz kavramları nasıl kazanacağımızı vurgulamak; kadim değerlerimizi hatırlatmak, geçmiş ile gelecek arasında bağ kurabilmektir. Gençleri yazma konusunda cesaretlendirmek ve duygularını ortaya koyabilmelerini kolaylaştırmaktır.

Yarışmanın Organizasyonu

Bu edebiyat yarışması, Gölcük Belediyesi ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü işbirliği ve desteği ile organize edilerek gerçekleştirilmektedir.

Yarışmanın Konusu

Mehmet Akif Ersoy, şahsiyeti, duruşu, düşünceleri ve eylemleriyle Türk gençlerine model olacak en önemli şahsiyetlerden biridir. Mehmet Akif, özellikle “Çanakkale Şehitleri” ile edebiyatımızda unutulmaz bir destana imza atmıştır, İstiklal Marşıyla Türk milleti ve ordusuna ebedî bir bağımsızlık düsturu hediye etmiştir. İstiklâl Marşı’nın kabulünün 100. Yılı münasebetiyle Millî Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’a mektupların yazılabileceği yarışma ‘’Mehmet Âkif’e Mektup Var’’  adı altında düzenlenmektedir.

Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya Gölcük Millî Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı bütün resmi /özel okullarda okuyan ortaokul ve lise öğrencileri katılabileceklerdir.
 • Yarışmacılar sadece bir eserle başvurularını yapabileceklerdir.
 • Yarışmaya  en fazla iki sayfalık tek mektupla katılınabilir.
 • Yarışmaya katılacak mektuplar daha önce basılmamış ve ödül almamış olmalıdır.
 • Yarışmaya gönderilecek mektuplar Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu’na uygun şekilde, A-4 kâğıt boyutu ebadında, Calibri karakteriyle 12 punto büyüklüğünde, sayfa kenar boşlukları her yandan 2,5 cm boşluk, her satır arası 1,5 nk ve en fazla 2 sayfa olacak şekilde Word formatında hazırlanacaktır, el ile yazılan mektuplarda satır boşluğu olmayacak imla ve yazım kuralları baz alınacaktır.
 • Elden teslim edilen eserlerde ıslak imzalı ve taahhütname karşılığı , Gölcük Belediyesi Sanat Galerisine teslim edilecekdir veya aşağıdaki iletişim adresine  posta yoluyla gönderilebileceklerdir.
 • Yazar olarak altında imzası bulunan kişiye ait olmayan, bir yerden tamamen ya da kısmen kopyalanıp yarışmaya gönderilen, çok sayıda yazım hatası içeren ve başvuru tarihinden sonra teslim edilen mektuplar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve son teslim tarihinden sonra teslim edilen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışmaya gönderilen mektupların hukukî ve bilimsel sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin mektubun telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda mektup sahibi, uğrayacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder.
 • Yarışma kapsamında yazılan mektupların alıntı veya kopya olduğu, başka bir yarışma veya herhangi bir yayın gurubuna gönderildiği tespit edilmesi durumunda eserler, 5/12/1951 tarih ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince komisyon üyeleri tarafından iptal edilir.
 • Gölcük Belediyesi ödül alan ve almayan tüm mektupların afiş, katalog, broşür, kitap/kitapçık vb. her türlü hakkının kullanılması konusunda yetkili olacak ve bu eserlerin 5846 sayılı yasadan doğan tüm telif haklarına sahip olacaktır.
 • Mektuplarda; Türkiye Cumhuriyeti Devleti yöneticilerine hakaret ve alay konuları içeren, ırkçı söylemlere, argo veya küfür içerikli ifadelere, müstehcen bir söze, siyasi içerik ve siyasi eleştiriye (herhangi bir parti lehinde veya aleyhinde), herhangi bir kişi, makam ya da markayı övüp/eleştirmeye, reklama, ahlaki değerlere uygun olmayan, maddi ve manevi duygulara olumsuz bir biçimde atıfta bulunan ifadelere yer verilemez.
 • Başvurusunu tamamlayan her katılımcı yarışmanın şartlarını kabul etmiş sayılır.
 • Bu şartnamenin uygulanmasında ortaya çıkan tereddütleri gidermeye ve uygulamaya yönelik yeni düzenlemeler çıkarmaya Gölcük Belediyesi yetkilidir.
 • Mektuplar el yazısı veya bilgisayar üzerinden yazılabilir. Mektupların altında yarışmacıya ait bilgiler bulunmayacaktır. Mektupların 4 adet fotokopisinin çıkarılarak, eser sahibinin bilgilerinin yer aldığı ıslak imzalı belge  ile birlikte kapalı zarfta teslim edilmesi veya postalanması gerekmektedir. Postadan kaynaklanan ücretler eser sahibine aittir.

Diğer Kurallar

 • Mektuplar el yazısı veya bilgisayar üzerinden yazılabilir. Mektupların 4 adet fotokopisinin çıkarılarak, eser sahibinin bilgilerinin yer aldığı form ile birlikte kapalı zarfta teslim edilmesi veya postalanması gerekmektedir. Postadan kaynaklanan ücretler eser sahibine aittir.
 • Eserler, elden teslim edilebilir veya posta ile gönderilebilir. Gecikmelerden sorumluluk kabul edilmez.
 • Yarışmada dereceye girenler, 21 Haziran  2021tarihinde http://www.golcuk.bel.tr internet sitesinde duyurulacaktır.
 • Ödüller,  25 Haziran 2021 tarihinde düzenlenen bir törenle sahiplerine verilecektir.
 • Eserler en geç 31.05.2021 tarihi Saat:17.00’e kadar ilgili adreslere elden teslim edilmeli veya posta ile gönderilmelidir.
 • Bu tarihten sonra yapılacak başvurular kabul edilmez.
 • Gerekli görülmesi hâlinde, yarışma takvimi Gölcük Belediyesi tarafından değiştirebilir.

Değerlendirme Kriterleri

-Eserler incelenirken;

 • Mektup yazma kurallarına uygunluk,
 • Temanın işlenişi,
 • Türkçe ve dilbilgisi kuralları,
 • Konuya hakimiyet

dikkate alınarak değerlendirme yapılacaktır.

Seçici Kurul

ORTA OKUL SEÇİCİ KURULU

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Bağlı Lise, Edebiyat ve Türkçe Öğretmenleri Tarafından Değerlendirilecektir.

LİSE DÜZEYİ SEÇİCİ KURUL

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Bağlı Ortaöğretim, Edebiyat ve Türkçe Öğretmenleri Tarafından Değerlendirilecektir.

Yarışma Sekreteryası

Adres: Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi Cumhuriyet Cad. 38/1 Sokak Kocaeli/Gölcük

Telefon: 0(549)735-26-94  /   0(262) 414-45-83

Mehmet Akife Mektup Var Yarışması Ödülleri

Her kategoride:

Birincilik Ödülü: Bisiklet 
İkincilik Ödülü: Bisiklet
Üçüncülük Ödülü: Bisiklet

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs 2021
Sonuçların Açıklanması: Haziran 2021

Mehmet Akife Mektup Var Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.golcuk.bel.tr/duyuru/1/6564/mehmet-akife-mektup-var-yarismasi-hakkinda

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.214 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap