Mirasımız Kudüs Uluslararası Karikatür Yarışması 2022

Mirasımız Derneği tarafından, kadim şehir Kudüs konusunda farkındalık oluşturmak, işgalci devletin Kudüs’te yaşayan yaklaşık 400 bin Müslüman üzerinde sistematik olarak uyguladığı ayrımcı politikalar ve Mescid-i Aksâ özelinde gerçekleştirdiği ibadet özgürlüğü kısıtlamalarına dikkat çekerek uluslararası kamuoyunu harekete geçirmek, Kudüs bağlamında kültürel miras bilincini, sosyal hayatta kültürel mirasın önemini, kültürel miras çerçevesinde sosyal sorumluluk bilincini, Kudüs şehrinin kültürel mirasa olan katkısını ve Kudüs şehrinin kültürel hayatımızdaki önemini kavramlar ve konular üzerinden gündeme getirmek amaçlarıyla Mirasımız Kudüs Uluslararası Karikatür Yarışması 2022 düzenleniyor. Bu yıl 6.’sı düzenlenen ödüllü karikatür yarışması başvuruları devam ediyor.

Mirasımız Kudüs Uluslararası Karikatür Yarışması 2022

Düzenleyen:Mirasımız Derneği
Kategori:Karikatür Yarışması, Sanat Yarışması, Tasarım Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurtdışı
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:28 EKİM 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 30.000 ₺
İkincilik Ödülü: 25.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 15.000 ₺

Mirasımız Derneği Özel Ödülü: 7.500 ₺
Naci el-Ali Özel Ödülü: 7.500 ₺
Necmettin Erbakan Özel Ödülü: 7.500 ₺
II. Abdulhamid Han Özel Ödülü: 7.500 ₺
Selahaddin Eyyubi Özel Ödülü: 7.500 ₺
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Amacı

1967’den bu yana İsrail’in işgali altında bulunan kadim şehir Kudüs konusunda farkındalık oluşturmak. İşgalci devletin Kudüs’te yaşayan yaklaşık 400 bin Müslüman üzerinde sistematik olarak uyguladığı ayrımcı politikalar ve Mescid-i Aksâ özelinde gerçekleştirdiği ibadet özgürlüğü kısıtlamalarına dikkat çekerek uluslararası kamuoyunu harekete geçirmek. Kudüs bağlamında kültürel miras bilincini, sosyal hayatta kültürel mirasın önemini, kültürel miras çerçevesinde sosyal sorumluluk bilincini, Kudüs şehrinin kültürel mirasa olan katkısını ve Kudüs şehrinin kültürel hayatımızdaki önemini kavramlar ve konular üzerinden gündeme getirmek.

Konu

“Özgür Kudüs”

“Mirasımız Kudüs”ana başlığı altında karikatüristler tarafından Kudüs şehri ile alakalı; insan hakları, adalet, özgürlük, sevgi, kültür, sosyal hayat, sosyal sorumluluk, barış, şehir hayatı gibi kavramlar ve konuların zenginleştirici bir perspektifle karikatürlerle işlenmesi beklenmektedir.

Mirasımız Kudüs Uluslararası Karikatür Yarışması her yıl Türkiye’nin İstanbul ilinde Mirasımız Derneği tarafından düzenlenir.

Mirasımız Kudüs Uluslararası Karikatür Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışma, tüm ülkelerin profesyonel ve amatör karikatüristlerine açıktır. (Yaş sınırı yoktur.)
 • Yarışmaya konu ile alakalı birden fazla karikatür gönderilebilir. (Eser sayı sınıflaması yoktur.)
 • Yarışmaya gönderilen eserin daha önce herhangi bir yarışmadan ödül almamış olması gerekmektedir.
 • Çizim tekniği serbesttir. (Dijital çizimler de yarışmaya gönderilebilir.)
 • Yarışmaya ön kayıt için katılımcılar kuduscartoon.com , jerusalemcartoon.com ve mirasimiz.org.tr web sitelerindeki katılım formunu doldurun Katılım formu ile birlikte eser ya da eserlerini jpeg formatında en fazla 200 dpi, her bir eser için 5 MB’ı geçmeyecek şekilde kuduscartoon@gmail.com ve jerusalemcartoon@gmail.com adresine e-posta ile gönderir.
 • Yarışmaya ön kayıt yaptıran katılımcılar eser ya da eserlerinin orijinalini ıslak imzalı katılım formu ile birlikte posta ya da kargo ile MİRASIMIZ DERNEĞI Akşemsettin Mah. Halıcılar Cd. No:12 34080 Fatih-İstanbul / TÜRKIYE adresine gönderir. (Eser dijital çizim ise kağıt çıktısı alınıp ön yüzüne ıslak imza atılması zorunludur.) Önemli not: Orijinal çalışmalarını göndermeyenler değerlendirme dışı bırakılacaktır.
 • Gönderilecek eserin orijinali en az A4 (21 x 29,7 cm) en fazla A3 (29,7 x 42cm) ölçüsünde olmalıdır.
 • Katılım formu, fotoğrafı, ıslak imzası vb. eksik olan eserler değerlendirme dışı kalır.
 • Eserin postada zarar görmesinden Mirasımız Derneği sorumlu değildir.
 • Yarışmaya katılan eserler geri iade edilmeyecektir.
 • Katılımcının yarışmaya katılacağı eser-(ler) 5846 sayılı Türk Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21.-25. Madde hükümlerinde tanımlanan işleme, çoğaltma, yayma, temsil ve işaret, ses ve/veya görüntü naklinde yarayan araçlarla umuma iletim mali haklarının kullanım haklarını, bunların 3. kişilere devir haklarını da kapsar şekilde herhangi bir yer, süre ve sayı kısıtlaması olmaksızın münhasıran Mirasımız Derneği’ne lisans verdiğini ve devir ettiğini, Mirasımız Derneği’nin söz konusu eser-(leri) sergilemek, arşivinde tutmak, internet ortamında ve sair şekillerde yayınlamak suretiyle ve bunlarla sınırlı olmaksızın dilediği her şekilde kullanmasına muvafakatinin olduğunu, devre konu mali haklar bakımından kendisinin tasarruf yetkisinin kalmadığını ve bu nedenle devir edilen mali haklar ile ilgili olarak 3. kişilerle işlem yapmayacağını peşinen kabul ve beyan etmektedir.
 • Yarışmaya katılacakların seyahat engeli bulunmamalıdır.
 • Ödül alan tüm katılımcıların, ödül törenine gelmeleri için gereken yol ve konaklama giderleri Mirasımız Derneği tarafından karşılanacaktır.
 • Yarışmaya son katılma tarihi 28 Ekim 2022 Cuma günüdür.
 • Yarışmaya jüri üyeleri ve 1. derece yakınları o sene yarışmaya katılamazlar.
 • Yarışmaya gönderilen karikatürlerin web sitesinde yer alması konusunda karar verme yetkisi Mirasımız Derneğine aittir.
 • Ödül kazanan karikatürlerin benzerleri çıkması halinde ödülleri iptal etme yetkisi tertip komitesine aittir.
 • Jüride belirtilen isimlerden biri ya da birkaçının mücbir sebeplerden ötürü katılamaması halinde, jüride isim değiştirme hakkı tertip komitesine aittir.

Yarışma Jürisi

 • Mojmir MIHATOV / Karikatürist (Hırvatistan)
 • Klaus PITTER / Karikatürist (Avusturya)
 • Anas LAKKIS/ Karikatürist (Lübnan)
 • Mahboube PAKDEL / Karikatürist (İran)
 • Maya TCHOLAKOVA / Karikatürist (Bulgaristan)
 • Murat YILMAZ / Karikatürist (Türkiye)
 • Ahmet ALTAY / Karikatürist (Türkiye)

Mirasımız Kudüs Uluslararası Karikatür Yarışması 2022 Ödülleri

Birincilik Ödülü: 30.000 ₺
İkincilik Ödülü: 25.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 15.000 ₺

Mirasımız Derneği Özel Ödülü: 7.500 ₺
Naci el-Ali Özel Ödülü: 7.500 ₺
Necmettin Erbakan Özel Ödülü: 7.500 ₺
II. Abdulhamid Han Özel Ödülü: 7.500 ₺
Selahaddin Eyyubi Özel Ödülü: 7.500 ₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 28 EKİM 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: 2022

Mirasımız Kudüs Uluslararası Karikatür Yarışması 2022 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.kuduscartoon.com/kudus-cartoon-tr.html#overview

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.235 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap