Türkiye Jokey Kulübü Resim Yarışması 2022

569

Türkiye Jokey Kulübü tarafından, resim sanatçılarını at temalı eserler yaratmaya teşvik etmek; Türk görsel sanatlarına özgün eserler kazandırmak ve ülkemiz kültür ve sanat birikimine katkıda bulunmak amaçlarıyla Türkiye Jokey Kulübü Resim Yarışması 2022 düzenleniyor. Bu yıl 11.’si düzenlenen resim yarışması başvuruları devam ediyor.

Türkiye Jokey Kulübü Resim Yarışması 2022

Düzenleyen:Türkiye Jokey Kulübü
Kategori:Resim Yarışması, Tasarım Yarışması, Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:16 yaş ve üzeri herkes.
Son Başvuru Tarihi:15 AĞUSTOS 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:11 EYLÜL 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 80.000 ₺
İkincilik Ödülü: 50.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 25.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 25.000 ₺ (3 Adet)

Yarışmanın Konusu ve Amacı

Türkiye Jokey Kulübü tarafından; resim sanatçılarımızı At temalı eserler yaratmaya teşvik etmek yoluyla Türk görsel sanatlarına özgün eserler kazandırmak ve ülkemiz kültür & sanat birikimine katkıda bulunmak amacıyla, “At, At Sevgisi ve At Yarışı” konulu geleneksel resim yarışmasının 11.’si, 2022 yılında gerçekleştirilecektir.

Yarışma vesilesiyle; ihtişamı, gücü ve süratiyle, sosyal hayatımızda ve kültürel geleneğimizde çok önemli bir yere sahip olan At’a tarih boyunca verilen önemi ve değeri konu alarak bu temayı en etkili şekilde yansıtan ve at yarışlarının, Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi “modern toplumlar için sosyal bir ihtiyaç” olduğunu vurgulayan eserleri ve bu eserleri yaratan sanatçıları ödüllendirmek ve desteklemek hedeflenmektedir.

Resim Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışma, Türkiye Jokey Kulübü mensupları, seçici kurul üyeleri ile bunların 1 ve 2. dereceden yakınları dışında 16 yaşından büyük tüm amatör ve profesyonel sanatçılara açıktır.
 • Her sanatçı yarışmaya, daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, sergilenmemiş veya herhangi bir yerde yayınlanmamış At, At Sevgisi ve At Yarışı” temalı bir (1 adet) eseriyle katılabilir.
 • Yarışmaya verilecek olan eserler, tuval üzerine yağlıboya, akrilik, kolaj ve karışık tekniklerde olup, ölçüleri; kısa kenar 50 cm’den küçük, uzun kenar 150 cm’den büyük olmayacaktır.
 • Eserler, sergilenmeye hazır bir şekilde sanatçısı tarafından imzalanmış olarak teslim edilecektir. Kargo ve postayla yapılacak başvurular kabul edilmeyecek, eserlerin iadeleri kargo ya da posta yoluyla yapılmayacaktır.
 • Kapalı kimlik zarfı: (Form -1) Sanatçının adı ve soyadı, kısa biyografisi, ev ve iş adresi, e-posta adresi, telefon numaraları, sanatçının yarışma koşulları kabul ettiğine dair imzalı belge ve eserin 1 adet fotoğrafının bulunduğu kapalı zarf, eserle birlikte makbuz kaşlığında teslim edilecektir. (Form – 2) Ayrıca her eserin, arkasına sanatçının adı ve soyadı, eserin adı ve yapılış yılı, tekniği, boyutları ve fiyatını belirten bir etiket yapıştırılacaktır.
 • Yarışma sonucunda ödül alan eserler; Türkiye Jokey Kulübü Resim Koleksiyonu’na ait olacak ve sanatçı ödül kazanan eserinin 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası’nın ilgili maddeleri gereğince basma, yayma, çoğaltma ve sergileme haklarını da Türkiye Jokey Kulübü’ne devretmiş olacaktır. Ayrıca Türkiye Jokey Kulübü; sergilenmeye değer bulunan eserleri, etkinliklerinde, eğitim faaliyetlerinde, takvim, afiş, katalog, broşür vb. her türlü tanıtım malzemelerinde kullanma ve gösterme, medyada yayınlama hakkı da dâhil olmak üzere tüm telif haklarına herhangi bir bedel ödemeksizin sahip olacaktır. Yarışmaya katılan tüm sanatçılar bu yarışmaya katılmakla iş bu şerhi peşinen kabullenmiş sayılacaklardır.

Seçici Kurul

 • Cengizhan Gödek – TJK Asli Üyesi
 • Prof. Dr. Fevzi Karakoç – Ressam, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatalar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi
 • Dr. Mehmet Göktepe – Ressam, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı ve Öğretim Üyesi
 • Prof. Mustafa Orkun Müftüoğlu – Ressam, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi
 • Prof. Dr. Sevil Saygı – Ressam, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi
 • Tuğban İzzet Aksoy – TJK Yönetim Kurulu Üyesi

Türkiye Jokey Kulübü’nü temsilen 2 Seçici Kurul Üyesi olmak üzere toplam 7 kişiden oluşmaktadır. Değerlendirme toplantısı için yeterli sayıda Seçici Kurul Üyesi bulunmaması halinde, TJK yedek üye çağırma yetkisine sahiptir.

Eserlerin Teslim Tarihi ve Yerleri

Eserler, 1 – 15 Ağustos 2022 tarihleri arasında İstanbul Veliefendi Hipodromu TJK Müzesi ile Ankara 75’nci Yıl, İzmir Şirinyer, Adana Yeşiloba, Bursa Osmangazi, Kocaeli Kartepe, Şanlıurfa, Elazığ Diyarbakır ve Antalya Hipodrom Müdürlüklerine elden makbuz karşılığında teslim edilecektir.

Eserlerin Sergilenmesi ve İadesi

Ödül alan ve sergilenmesine karar verilen eserler dışında kalan eserler 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren 15 gün süre ile teslim edilen merkezlerden makbuz karşılığında iade edilecektir.

Ödül almadığı halde sergilenmeye değer görülen eserler ise sergi programı (tarihleri ve yeri daha sonra belirlenecek) bitiminden itibaren bir ay içinde eser sahiplerine makbuz karşılığı teslim edilecektir. Belirtilen tarihler arasında teslim alınmayan eserlerin kaybından ve uğrayabileceği her türlü hasar ve zarardan Türkiye Jokey Kulübü hiçbir şekilde sorumlu değildir. Bu hususta tüm katılımcılar şartnamede sunulan Form 1’e imza attıkları andan itibaren şartname hükümlerini kabul etmiş sayılacaklardır.

Türkiye Jokey Kulübü tarafından düzenlenecek sergilerde ödül almayanlar dışındaki eserler sanatçının belirleyeceği bedel ile satışa açık tutulacak, eserlerden hiçbir şekilde komisyon alınmayacak ve satış bedelinin tamamı sanatçıya ait olacaktır.

Yarışmaya katılan sanatçılar, yarışma şartlarını ve Seçici Kurul kararlarını peşinen kabul etmiş sayılacaklardır.

Sonuçların İlanı

Sonuçlar basın yoluyla 11 Eylül 2022 tarihinde ilan edilecek olup, kulübümüzün www.tjk.org adresli web sitesinde yayınlanacaktır.

Türkiye Jokey Kulübü Resim Yarışması 2022 Ödülleri

Birincilik Ödülü: 80.000 ₺
İkincilik Ödülü: 50.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 25.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 25.000 ₺ (3 Adet)

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 15 AĞUSTOS 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: 11 EYLÜL 2022

Türkiye Jokey Kulübü Resim Yarışması 2022 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.tjk.org/TR/YarisSever/News/Page/40616

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

close

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 1.596 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Yorum Yap