Uluslararası Büyükçekmece Karikatür Yarışması

Büyükçekmece Belediyesi tarafından, karikatür aracılığıyla çağın sorunlarına dikkat çekmek, kültürleri buluşturmak ve genç çizerleri özendirmek amacıyla Uluslararası Büyükçekmece Karikatür Yarışması düzenleniyor. Ödüllü karikatür yarışması başvuruları devam ediyor.

Uluslararası Büyükçekmece Karikatür Yarışması

Düzenleyen:Büyükçekmece Belediyesi
Kategori:Karikatür Yarışması, Sanat Yarışması, Tasarım Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurtdışı
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:16 MAYIS 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:20 HAZİRAN 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 10.000 ₺ + Madalya
İkincilik Ödülü: 7.500 ₺ + Madalya
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺ + Madalya
Mansiyon Ödülü: 2.000 ₺ (3 Adet) + Madalya
18 Yaş Altı Özel Ödülü: 1.000 ₺ (3 Adet) + Madalya
Özel Ödül: 3.000 ₺ + Madalya
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Hakkında

Büyükçekmece Belediyesi tarafından organize edilen bu uluslararası yarışma, evrensel bir sanat olan karikatür aracılığıyla çağımızın sorunlarına dikkat çekmek, kültürleri buluşturmak ve genç çizerleri özendirmek amacıyla düzenlenmiştir.

Modern zamanların “yaramaz sanatı” olarak kabul edilen karikatür, kendine has özellikleriyle son 150 yılın en gözde ifade biçimlerinden biri olmuştur. İnsan ruhunun en saklı köşelerinden başlayarak toplumsal/siyasal olaylara kadar uzanır karikatürün yolculuğu…

Kimi zaman birkaç aceleci çizgiyle, kimi zaman ise görsel tablolar yaratarak ancak her zaman zekâ ve eleştiri eşliğinde ortaya konan düşünce ve tutumdur karikatür…

Büyükçekmece Belediyesi 1. Uluslararası Karikatür Yarışması’nı düzenleyerek sanata ve sanatçıya bakışını gösteren bir vizyon ortaya koymuştur. Yarışma uluslararası düzeyde düzenleneceği için iddialı ve prestijli bir projenin sorumluluğunu taşımaktadır. 

Yarışmanın konusu

Ekoloji

(İklim Değişikliği, Gıda Kıtlığı, Su Kıtlığı, Ormanların yok olması, 5 Haziran Dünya Çevre Günü)

Karikatür Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışma amatör ve profesyonel bütün dünya karikatürcülerine açıktır. Çizim tekniği serbesttir. Seçici kurul üyeleri ve birinci derecede yakınları yarışmaya katılamazlar.
 • Yarışmaya gönderilecek karikatürler daha önce başka bir ulusal ya da uluslararası yarışmada ödül kazanmamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu belirlediği karikatürler değerlendirme dışında tutulacaktır. Finale kalan / ön elemeden geçen karikatürler 20-24 Mayıs 2022 tarihleri arasında Büyükçekmece Belediyesi internet sitesinde eğer varsa benzerlik tespiti için yayınlanacaktır (askıya alınacaktır).
 • Yarışmaya en fazla bir (1) adet karikatür ile katılınabilir.
 • Yarışmacılar karikatürlerini www.bcekmece.bel.tr adresine dijital olarak göndereceklerdir. Karikatürler en fazla A3 boyutunda, 300 dpi, JPEG formatında ve en fazla 10 MB olmalıdır.
 • Yarışmaya gönderilen karikatürler arasından jüri tarafından seçilen bazı karikatürler bir karikatür albümünde toplanacaktır. Sergilenmeye değer görülen eserlerin sergilenmesi Büyükçekmece Belediyesi’nin uygun gördüğü yerde ve zamanda gerçekleştirilecektir. Jüri tarafından sergilemeye değer görülen ve albüme alınmak üzere seçilen eserlere ücret ödenmeyecektir.
 • Yarışmada ödül kazananların bir gecelik konaklaması ve yemek giderleri Büyükçekmece Belediyesi tarafından sağlanacaktır.

Kullanım Hakkı

 • Büyükçekmece Belediyesi, yarışmada ödül alan ve almayan tüm çalışmalara, katılımcının ismi açık olarak belirtilerek 5846 sayılı yasa kapsamında kullanım hakkına sahip olacaktır.
 • Katılımcılar, Büyükçekmece Belediyesi’ne bedelsiz olarak devretmiş sayılacakları kullanım hakkıyla eserlerinin Büyükçekmece Belediyesi’nin tüm çalışmalarında, tanıtımlarında, etkinliklerinde ve eğitimlerinde kullanılmasını kabul ederler. İlaveten, Büyükçekmece Belediyesi afiş, katalog, broşür, hediye kitap ve bunun gibi her türlü tanıtım malzemelerinin tedarik etme ve medyada yayınlama için eserlerin kullanım hakkına sahiptir. Ek olarak, Büyükçekmece Belediyesi çoğaltma, yayma, dağıtım ve sergilemede eserlerin kullanım hakkına da sahiptir.
 • Ödül alan veya almayan katılımcının eserleri, teslim edildiği andan itibaren, Büyükçekmece Belediyesi’nin amaçları doğrultusunda yazılı basın, radyo ve televizyon ve diğer kitle iletişim araçlarında kullanılabilir. Bunun yanı sıra katılımcılar, internet ortamındaki yayınlar, afişler, broşürler, kataloglar, ajandalar, posterler, CD’ler, DVD’ler ve tüm dijital ortamlarda ya da takvimler yoluyla eserlerinin kullanım hakkını Büyükçekmece Belediyesi’nin devraldığını kabul ve taahhüt eder.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu beyan eder.  Bu yapıt nedeniyle, katılımcı 3. kişilerin 5846 sayılı FSEK ve diğer yasalardan kaynaklanabilecek isteklerinin tek ve mutlak muhatabının kendisi olduğunu taahhüt eder. İlaveten, katılımcı esere ilişkin hukuki ve cezai sorumluluğun da tümüyle kendisine ait olduğunu kabul eder. Sayılan hususlara ilişkin olarak Büyükçekmece Belediyesi’nin herhangi bir hukuki ve cezai sorumluluğunun bulunmadığını (eser sahibine rücu hakkının saklı tutulduğunu) taahhüt eder.
 • Kullanım hakkı eser sahibine ve yarışmayı düzenleyici kurum olarak Büyükçekmece Belediyesi’ne aittir
 • Yarışmaya katılan kişiler yarışma şartlarını ve seçici kurul kararlarını peşinen kabul etmiş sayılacaklardır. Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde katılımcı ile Büyükçekmece Belediyesi arasında çıkabilecek anlaşmazlıklarda, Seçici Kurul hakemlik yapacaktır. Karşılaşılabilecek ihtilaf durumlarında Seçici Kurul yetkilidir.

Yarışma Seçici Kurul

 • Dr. Hasan AKGÜN (Büyükçekmece Belediye Başkanı)
 • H. Gürhan OZANOĞLU (Büyükçekmece Belediyesi Koordinatörü – Yarışma Koordinatörü)
 • Cemil Cahit YAVUZ (Karikatürist)
 • Yılmaz ASLANTÜRK (Karikatürist)
 • Nahid MAGHSOUDI (Karikatürist)
 • Kürşat COŞGUN (Karikatürist)
 • Ayşen BALOĞLU (Karikatürist)
 • Behzat TAŞ (Karikatürist / Yarışma Küratörü)

Düzenleme Kurulu

 • Ayhan ÇAĞLAR (Sanat Yönetmeni)
 • Alaattin DERYA (Büyükçekmece Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü Personeli)
 • İlteriş Kağan KAN (Büyükçekmece Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü Personeli)

Diğer Hususlar

 • Büyükçekmece dışında oturan ve yarışmada ödül kazanan katılımcıların konaklama ve yemek giderleri Büyükçekmece Belediyesi tarafından karşılanacaktır.
 • 18 yaş altı ödül kazanan katılımcıların ve velisi olan bir kişinin konaklama ve yemek giderleri Büyükçekmece Belediyesi’nce karşılanacaktır.
 • Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri yarışmacıların adreslerine gönderilecektir, maddi ödüller ise banka hesaplarına yatırılacaktır. Hak sahibinin IBAN numarasını bildirmemesi durumunda ödül bedeli, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 1 yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz.
 • Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden, jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler Büyükçekmece Belediyesi’nce bir dijital albümde toplanacaktır. Bu albüm Büyükçekmece Belediyesi resmi internet sitesinde yayınlanacaktır.

Yarışma İletişim

İlteriş KAĞAN KAN,  Büyükçekmece Belediyesi Kültür İşleri Personeli               

GSM: +90 (541) 664 68 91

Santral: +90 444 0 340

E-Posta: karikatur@bcekmece.bel.tr

Web: http://www.bcekmece.bel.tr/

Adres: Büyükçekmece Belediyesi, Fatih Mah. Şehremini Sk. No:1 Büyükçekmece/İstanbul

Uluslararası Büyükçekmece Karikatür Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 10.000 ₺ + Madalya
İkincilik Ödülü: 7.500 ₺ + Madalya
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺ + Madalya
Mansiyon Ödülü: 2.000 ₺ (3 Adet) + Madalya
18 Yaş Altı Özel Ödülü: 1.000 ₺ (3 Adet) + Madalya
Özel Ödül: 3.000 ₺ + Madalya

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 16 MAYIS 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi: 20 MAYIS 2022

Ödül Töreni ve Sergi: 5 HAZİRAN 2022

Uluslararası Büyükçekmece Karikatür Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://karikatur.bcekmece.bel.tr/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun 0verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.091 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap