Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali Şiir Yarışması

Sultanbeyli Belediyesi tarafından şiir sanatının gücüyle birlik ve beraberliği pekiştirmek; Yunus Emre’yi anmak amaçlarıyla Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali Şiir Yarışması düzenleniyor. Ödüllü şiir yarışması başvuruları devam ediyor.

 

Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali Şiir Yarışması

  Düzenleyen: Sultanbeyli Belediyesi
   Kategori: Şiir Yarışmaları, Edebiyat Yarışması
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye ve Yurt Dışı
  Kimler Başvurabilir:

İlgi duyan 15 yaş üzeri herkes.

  Son Başvuru Tarihi: 20 MAYIS 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 2021
  Ödüller:

Birincilik Ödülü: 5.000 ₺ 
İkincilik Ödülü: 3.000 ₺ 
Üçüncülük Ödülü: 2.000 ₺ 
Mansiyon Ödülleri: İlk 10’a Tablet Ödülü

   

- Advertisement -

Festivel ve Yarışma Hakkında

Sultanbeyli Belediyesi 2012 yılında uluslararası bir organizasyon olarak başlatmış olduğu şiir festivalini gelenekselleştirerek her yıl yeni bir tema ile sürdürmüştür. Dünyanın dört bir yanından davet ettiği şairlerle şiirin etkisini kitlelere yaymış, heyecan uyandırmıştır.

VIII. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali 25-29 Mayıs 2021 tarihlerinde beş  gün sürecek olan bir dizi edebi ve sanatsal etkinliği içermektedir. Festivale 10’u yurt dışından olmak üzere 20 şair katılacaktır.

2021 yılının Yunus Emre Yılı olarak ilan edilmesine ithafen  tema “Yunus Emre” olarak belirlenmiştir.

Küresel bir kriz olarak etkisini sürdürmekte olan Covid-19 salgını sebebiyle festival etkinikleri dijital platformlarda, sosyal mecralarda yayınlanacak şekilde kurgulanmış olup açılış ve kapanış programları fiziksel olarak sınırlı sayıda katılımcı ve davetli ile gerçekleşecektir. Twitter, youtube ve facebook aynı anda yayınlanacak dijital programlar, şiir severlerle profesyonel çekimlerle buluşacaktır. Türk şairlerle yapacağımız programlar şık bir mekandan canlı olarak yayınlanacakken yabancı şairlerle yapacağımız programlar daha önceden çekilmiş, altyazıları yüklenmiş halde sunulacaktır.

Çok farklı etkinliklerin tasarlandığı festivalde açılış ve kapanış programları, şiir ve söyleşi etkinlikleri, Yunus Emre oturumları ve Büyük Nehir şiir oturumları yer almaktadır. Bu etkinlikler, uluslararası ve ulusal ölçekte Yunus Emre ve onu evrensel mesajlarını gündeme taşıyacaktır.

Bunun yanı sıra İstanbulensis Şiir Festivali’nin etki alanını genişletecek olan çalışmalar da yürütülecektir. Halkın katılımına açık Yunus Şiirleri okuma yarışması ve  kamouyunca tanınan sevilen isimlerin seslendirdiği  Yunus Şiirleri video çekimleri yapılacaktır. Dijital platformlarda yaygın bir etki alanına ulaşması beklenen bu çalışmalar hem festivale hem de Yunus Emre’ye dikkatleri çekecektir.

Şiir bir milletin en kurucu unsurlarından biridir. İstanbulensis Şiir Festivali yıllardır düzenlemiş olduğu uluslararası festivallerde kadim dönemlerden beri önemini ve etkileyiciliğini hiç yitirmeyen şiirin bu boyutuyla seslendirildiği bir bağlam oluşturmuştur. Her yıl belirlemiş olduğu temalar ile dünya sahnesinde yerini ve duruşunu ifade etmiştir.

Festival’in Amacı

VIII. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali’nin hem bu topraklarda birlik ve beraberliği mayalayan şiirin etkisini güçlendirmesine, hem de medeniyetimizin kurucu şahsiyetlerinin bugüne ulaşan ışığını güçlendirerek evrensel bir boyut kazanmasına hizmet etmesi umulmaktadır.

Şiir Yarışma Başvuru Şartları

 • Katılımcılar, sayfada ilan edilmiş 100 Yunus Emre şiiri içerisinden seçmiş olduğu şiiri seslendirerek yarışmaya katılabilirler.
 • Seslendirilen şiir kaydının dosya formatı yalnızca mp3, wav, m4a türlerinden biri olmalıdır. Diğer türlerde yapılan ses kayıtları dikkate alınmayacaktır.
 • Bir kişi en fazla 2 şiir ile yarışmaya katılabilir.
 • Katılımcılar seslendirmiş olduğu Yunus Emre şiiri dosyasını Ad-Soyad-Doğum Tarihi-Telefon-Adres Bilgileri ve Seslendirilen Şiirin Numarası ile birlikte eksiksiz olarak yarisma@istanbulensissiir.org adresine mail olarak göndereceklerdir.
 • Yarışma katılımcılarının 15 yaşından gün almış olması gerekmektedir.
 • Şahıslar ilettikleri bilgilerin doğruluğundan sorumludur. Yanlış ve eksik bilgilerle yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.
 • Ödül sahiplerinin 18 yaşından küçük olması durumunda ödülleri yasal varislerine teslim edilecektir.
  Sultanbeyli Belediyesi derece ve mansiyon alan eserlerin her türlü kullanım hakkında sahip olacaktır. Katılımcılar telif haklarını vermiş olduklarını beyan ederler.
 • Yarışmaya 20 Mayıs 2021 23.59’a kadar başvuru yapılabilecektir. Sonrasındaki başvurular geçerli sayılmayacaktır.
 • Sultanbeyli Belediyesi yarışma başvuru şartlarında değişiklik yapma hakkına sahiptir.

Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali Şiir Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 5.000 ₺ 
İkincilik Ödülü: 3.000 ₺ 
Üçüncülük Ödülü: 2.000 ₺ 
Mansiyon Ödülleri: İlk 10’a Tablet Ödülü

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 20 Mayıs 2021
Sonuçların Açıklanması: 2021

Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali Şiir Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.istanbulensissiir.org/yarisma/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.244 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap