UNESCO Genç Gözler İpek Yolunda Fotoğraf Yarışması 2022

UNESCO tarafından, fotoğrafçılığı, kültürel etkileşimi, İpek Yolları ile birbirine bağlanan bölgelerde yaşayan insanlar arasında barışı teşvik etmek ve karşılıklı anlayışı inşa etmek amaçlarıyla UNESCO Genç Gözler İpek Yolunda Fotoğraf Yarışması 2022 düzenleniyor. Ödüllü fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

UNESCO Genç Gözler İpek Yolunda Fotoğraf Yarışması 2022

Düzenleyen:UNESCO
Kategori:Fotoğraf Yarışması, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Dünya ve Türkiye
Kimler Başvurabilir:14 ila 25 yaşları arasındaki gençler.
Son Başvuru Tarihi:17 TEMMUZ 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: Profesyonel Fotoğraf Makinesi
İkincilik Ödülü: Yarı Profesyonel Fotoğraf Makinesi
Üçüncülük Ödülü: Dijital Fotoğraf Makinesi
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Hakkında

UNESCO, dünyanın dört bir yanındaki 14 ila 25 yaşları arasındaki gençleri fotoğraf makinelerini ellerine almaya ve en iyi fotoğraflarını “4. Genç Gözler İpek Yolunda Fotoğraf Yarışması”na başvurmaya davet etmektedir.

Yarışma Amacı

UNESCO Genç Gözler İpek Yolunda Fotoğraf Yarışması, UNESCO’nun İpek Yolları Programı ile Sosyal ve Beşeri Bilimler Sektörünün bir parçasıdır. Bu yarışma, fotoğrafçılığı, kültürel etkileşimi, İpek Yolları ile birbirine bağlanan bölgelerde yaşayan insanlar arasında barışı teşvik etmek ve karşılıklı anlayışı inşa etmek için bir araç olarak görülmektedir.

Yarışma Teması

Bu yılın temaları: “İnanç ve Maneviyat” ve “Birlikte Yaşam” olarak belirlenmiştir. Girişler, İpek Yolları boyunca insanlar tarafından paylaşılan karşılıklı etkilere yoğunlaşırken bunlardan herhangi birine de odaklanabilir.

İnanç ve Maneviyat

Bu temanın fotoğrafları şunları içerebilir:

 • Tapınaklar, camiler, kiliseler, diğer dini mekânlar ve anıtlar, özellikle de farklı kültürlerden mimari öğeleri temsili
 • Diwali, Eid, Easter ve Rosh Hashanah gibi İpek Yolları boyunca birçok festival, ayin ve kutlama da dâhil olmak üzere günlük yaşamda inanç ve maneviyatın rolü
 • İspanya, Galiçya’daki St. James Yolu ve Japonya’daki Kumano Kodo hac yolları (Belirtilen her miras alanı da UNESCO Dünya Mirası rotaları olarak kaydedilmiştir.)

Birlikte Yaşam

Bu temanın fotoğrafları şunları içerebilir:

 • Kutlamalar, festivaller, topluluklar arası ve çok kültürlü buluşmalar veya hayatımızı etkileyen önemli olaylar
 • Çok kültürlü toplumlarda günlük yaşamdan ortak anlar
 • Farklı topluluklara mensup ve farklı etnik kökenlere sahip insanları bir araya getiren önemli yerel etkinlikler
 • Toplumlar arası veya topluluklar arası spor, müzik ve sanatsal performanslar veya barış ve karşılıklı saygıyı destekleyen inanışlar arası etkinlikler ve kutlamalar gibi barış ve diyaloğu destekleyen küresel etkinlikler

Yarışma Seçici Kurul

Fotoğraflar, aşağıdaki fotoğrafçılardan oluşan bir Uluslararası Seçim Komitesi tarafından incelenecektir:

 • Natela Grigalashvili (Gürcistan),
 • Nada Harib (Libya),
 • Eyerusalem Jirenga (Etiyopya),
 • Marco Pinna (İtalya)
 • A Yin (Çin)

Kısaca İpek Yolları

Binlerce yıldır İpek Yolları, medeniyetleri birbirine bağlayan ve dünyanın dört bir yanından halkları ve kültürleri birbirleriyle temasa geçiren geniş bir ticaret ve iletişim yolları ağı olmuştur. Ticaret alışverişine izin vermenin yanı sıra fikirlerin, mutfakların, dillerin ve modaların etkileşimini kolaylaştırarak çağdaş dünyanın modern kültürlerini ve kimliklerini şekillendirmiştir. İpek Yolları dünyanın geniş bölgelerini birbirine bağlamıştır – Doğu Asya, Güney Asya ve Güneydoğu Asya’dan başlayıp daha sonra Orta Asya’yı, Rus bozkırlarını ve Hint alt kıtasını, İran ve Anadolu platosunu ve Arap Yarımadasını geçmiştir. Ayrıca Doğu ve Güney Avrupa’dan geçerek Fransa ve İber Yarımadası’na ulaşmadan önce Tanzanya’dan Fas’a Kuzey ve Kuzey-Doğu Afrika boyunca uzanmıştır.

Toplumların yanı sıra eğitim ve kültür kurumlarının bölünmeye devam ettiği bir dönemde, bu yarışma, gençlere hoşgörü ve kültürler arası diyaloğun insanların birbirlerini anlamasına ve barış içinde birlikte yaşamasına yardımcı olduğu yeni ve daha kapsayıcı bir dünya için yaratıcılıklarını ve vizyonlarını paylaşma fırsatı sunmaktadır. Bu bağlamda UNESCO, pek çok girişimiyle öğrenmeyi, bilgi ve eğitime erişimi desteklemeye ve gençleri dâhil etmeye çalışmaktadır.

Yarışma İletişim

silkroadsphotocontest@unesco.org

UNESCO Genç Gözler İpek Yolunda Fotoğraf Yarışması 2022 Ödülleri

Birincilik Ödülü: Profesyonel Fotoğraf Makinesi
İkincilik Ödülü: Yarı Profesyonel Fotoğraf Makinesi
Üçüncülük Ödülü: Dijital Fotoğraf Makinesi

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 17 TEMMUZ 2022

Sonuç Bildirimi: 2022

UNESCO Genç Gözler İpek Yolunda Fotoğraf Yarışması 2022 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.unesco.org.tr/Home/AnnouncementDetail/5967

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap