ZT Öğrenciler Arası Mimari Proje Yarışması

KTMMOB Mimarlar Odası, üniversitelerin “Mimarlık” lisans ve yüksek lisans programlarındaki öğrencilere yönelik“NİŞ” konulu öğrenci proje yarışması düzenliyor.

 

ZT Öğrenciler Arası Mimari Proje Yarışması
  Düzenleyen: KTMMOB Mimarlar Odası
  Kategori: Mimari, Tasarım
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye ve K.K.T.C.
  Kimler Başvurabilir:

Mimarlık lisans veya yüksek lisans öğrencileri

  Son Başvuru Tarihi: 9 Aralık 2019
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 24 Aralık 2019
  Başvuru & Detaylı Bilgi: https://docs.google.com/viewer?url=http%3A%2F%2Fdoc.mimarlarodasi.org%2Fassets%2Fdocs%2Fzt-artname-2019.pdf
  Ödüller:

Birincilik: 1.000 $

İkincilik: 750 $

Üçüncülük: 500 $

 

Yarışmanın Amacı

Bu yarışma ile “tüm yaşamsal gereksinimleri barındıran en küçük birim” olarak NİŞ mimari tartışmaya açılmaktadır. Yarışmacılardan kendi iç yolculuklarında, tüm yaşamsal gereksinimleri karşılayacakları “kendi NİŞ” ini tasarlarken, fiziksel gereksinimlerin ötesine geçerek zihinsel ve ruhsal gereksinimlerini de aktardığı tasarımlar üretmeleri beklenmektedir.

Katılım Koşulları

 • Yarışmaya katılım için mimarlık lisans veya yüksek lisans (yüksek lisans öğrencileri için mimarlık lisans programından mezun olmak koşuluyla) programlarında öğrenci olmak kaydı vardır.
 • Bireysel olduğu gibi grup halinde de katılınabilir.
 • “NİŞ” in tasarlanacağı ortam yarışmacı tarafından belirlenecektir, kent mekanından, el sürülmemiş doğaya veya iç mekanda tasarlanabilir.
 • “NİŞ” tartışmasının belirleyeceği büyüklük yarışmacının tercihi olacaktır, malzeme seçimi serbesttir.
 • Sunum için herhangi bir sınırlama yoktur. Tasarımlar kendisini anlatmak için uygun görülen her teknik ve ölçek ile sunulabilir (Sunumlar sadece elektronik ortamda yapılacaktır).
 • Yarışmaya grup olarak katılmak mümkündür.
 • Her katılım için ayrı kayıt formu doldurmak kaydı ile birden fazla öneri ile katılmak olabilir.

Eserde Aranılan Nitelikler

Saint Euxepery’nin “mükemmele atılacak bir şey kalmadığında ulaşılır” cümlesini motto olarak kabul eden ödülün değerlendirilmesinde Ziya Tanalı’nın mimari anlayışını ortaya koyan aşağıdaki başlıklar önem taşımaktadır.

 • Yalın, sade, duru
 • Alçak gönüllü
 • Nesne aracılığı ile duyarlıkları aktaran – tüm sanat dallarında olduğu gibi sahici olan/ kendine benzeyen
 • Malzemenin doğasına uygun olan
 • İnsansı gereksinimlere yanıt veren, insan ölçeği
 • Biçimlere değil, şeylerin özüne önem veren
 • Kendiliğinden- hep oradaymış gibi olan
 • Yeni- var olandan, var olmayanı kurgulayan

Eserlerin Teslimi

Teslim için :http://www.mimarlarodasi.org sayfasındanbaşvuru formu indirilipher bir öneri için doldurularak, tasarımlarla birlikte ztodulleri@gmail.com adresine 9 Aralık 2019 saat 24.00 e kadar gönderilecek;

 • Mailin konu (subject) kısmına ise belirlenecek olan rumuz yazılacaktır. Rumuz: İlk iki harfi zt olan beş rakamlı bir rumuz belirlenecektir (zt02345 gibi).
 • Yarışma ile ilgili soruların 21 Ekim 2019 saat 24.00 e kadar ztodulleri@gmail.com adresine gönderilmiş olması gerekmektedir.
 • Tüm sorulan soruların yanıtları 25 Ekim 2019 tarihinde www.ktmmob.org (duyurular) dan yayınlanacaktır.
 • Teslim tarihi: 9 Aralık 2019 saat 24.00 e kadar tasarımların ztodulleri@gmail.com adresine gönderilmiş olması gerekmektedir.
 • Kayıt ücreti: yoktur.

Eserlerin Sunum Kuralları

1- Tüm projelerin düşey olarak A1 ölçüsünde bir poster olarak düzenlenmesi ve jpg veya pdf olarak gönderilmesi gerekmektedir. 300 ve üstü dpi, en çok 50 MB.

2- Posterin sağ üst köşesinde üzerinde belirlenecek olan zt ile başlayan beş rakamlı rumuz (zt02345 gibi) bulunacaktır. Paftadaki rumuz, başvuru formundaki rumuz ve teslim için gönderilecek mailde konu (subject) kısmına yazılacak rumuzun aynı olması gerekmektedir.

3- A1 posterin üzerinde, düşünsel arka plan, tasarım kararları, malzeme, strüktür ile ilgili açıklamalar bulunmalıdır.

4- Tasarımı anlatacak tüm gerekli plan, kesit, görünüş ile ilgili ölçekli teknik çizimlerin yanı sıra üç boyutlu görseller ve/veya maket fotoğrafları bulunmalıdır.

5- Öneri daha önce yapılmış bir tasarımın kopyası ise ödül geri alınacaktır. 6- Daha önce yapılmış bir tasarımdan alıntı yapılmışsa, orijinal tasarım referans olarak belirtilmelidir.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın İlanı: 1 Ekim 2019

Sorular İçin Son Gün: 21 Ekim 2019

Eserlerin Teslimi: 9 Aralık 2019

Ödül Töreni: 24 Aralık 2019

Ödüller

Birincilik Ödülü: 1.000 dolar

İkincilik Ödülü: 700 Dolar

Üçüncülük Ödülü: 500 Dolar

Yarışma Şartnamesi ve Detaylı Bilgi: https://docs.google.com/viewer?url=http%3A%2F%2Fdoc.mimarlarodasi.org%2Fassets%2Fdocs%2Fzt-artname-2019.pdf

Başvuru Formu: https://docs.google.com/viewer?url=http%3A%2F%2Fdoc.mimarlarodasi.org%2Fassets%2Fdocs%2Fzt-odulleri-2019-basvuru-formu.docx

Yarışma Adresi: http://www.mimarlarodasi.org/tr/odamiz/oda-yonetim-kurulu-duyurulari/yarisma/

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.167 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap