ArfBot Oyun Kodlama Yarışması 2021

Çocuklar için güvenli ve uygun içerikler gösteren ArfBot platformu tarafından yine çocuklara yönelik ArfBot Oyun Kodlama Yarışması 2021 düzenleniyor. 8-14 yaş aralığındaki çocukların oyun kodlayarak yarışacağı ödüllü online yarışma başvuruları devam ediyor.

ArfBot Oyun Kodlama Yarışması 2021

  Düzenleyen: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, GARAJ Kuluçka Merkezi, Dijital Çağ Atölyesi, SAMM Teknoloji ve ArfBot.com çözüm ortaklığında. 
  Kategori: Yazılım, Kodlama, Çocuk Yarışmaları, Tasarım Yarışmaları. 
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

8-14 yaş aralığındaki tüm çocuklar.

  Son Başvuru Tarihi: 31 OCAK 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 13 ŞUBAT 2021
  Ödüller:

8-10 Yaş (İlkokul) Kategorisi Ödülleri

Birincilik Ödülü: Asus Yeni Nesil Dizüstü Bilgisayar
İkincilik Ödülü: Raspberry Pi 400 Bilgisayar
Üçüncülük Ödülü: Raspberry Pi 4 Başlangıç Seti

11-14 Yaş (Ortaokul) Kategorisi Ödülleri

Birincilik Ödülü: Apple MacBook Air Bilgisayar
İkincilik Ödülü:Raspberry Pi 400 Bilgisayar
Üçüncülük Ödülü: Raspberry Pi 4 Başlangıç Seti

   

- Advertisement -

ArfBot Hakkında

ArfBot.com çocuklar ve ruhu hala çocuk olanlar için tasarlanmış akıllı arama motorudur. Çocukların dilinden iyi anlayan karakter ArfBot, yapay zekâsı sayesinde aramalarda daima öğretici, eğlenceli, merak uyandıran ve güvenli sonuçları gösterir. Çocuklara uygun olmayan içerikleri algılayabilen ArfBot, internet kullanımını asla baskıcı bir şekilde kontrol etmez, sadece uygun olana yönlendirir.

Bir çocuğun yetişkinlerin dünyasına uygun bir ortamda aradığını bulabilmesi kolay değildir. Arfbot çocuklar için ilginç olmayan web sayfaları yerine arama sonuçlarında onların işlerine yarayacak sonuçları gösterir. Kısaca ArfBot güvenli internetin sembol karakteridir!

Kodlama Yarışması Hakkında

ArfBot Oyun Kodlama Yarışması 2021’e, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan ve başvuru tarihinde 8-14 yaş aralığında olan her çocuk katılabilir. Yarışmaya katılım bireysel ve ücretsizdir. Her katılımcı sadece bir oyunla yarışmaya başvurabilir.

Katılımcılar, başvurularını https://yarisma.arfbot.com/ adresindeki formu doldurarak yapmalıdır.

Oyunun kodlanacağı platforma giriş, örnek oyun oluşturma, biten oyunun linkini kaydetme ve yarışmaya başvuru ile ilgili bilgi yukarıda bulunan web sitesindeki videoda detaylıca gösterilmiştir.

Başvurular arasından 8-10 yaş kategorisinden beş ve 11-14 yaş kategorisinden de beş kişi olmak üzere toplam 10 kişi, velilerinin izniyle, online ortamda yapılacak finale davet edilecektir. Finalde yarışmacılar, kodladıkları oyunları jüri karşısında tanıtacaklardır. Her bir yaş kategorisinden ilk üçe kalanlara çeşitli ödüller verilecektir. Sürpriz ödüller web sayfasında yayınlanacaktır.

Finale kalan kişiler, başvuru formlarında belirtilen mail adreslerine gönderilecek e-posta ile bilgilendirilecektir. Finalistler web sayfasında da duyurulacaktır. Online finalin tarihi ve linki de yarışmaya ait web sayfasında duyurulacaktır.

Yarışma Teması

Oyun Kodlama Yarışması 2021’in teması “ArtBot” olacaktır. ArfBot, oyunun merkez karakterini ya da temasını oluşturmalıdır. Yarışmaya katılanlar, ArfBot’un misyonu olan “çocuklar için güvenli internet” konusu üzerinde çalışabilirler. Jüri bu temayla ilgili mesajın verilme şeklini, oyunun genel tasarımını ve ne kadar eğlenceli olduğunu değerlendirecektir.

Yarışma Kuralları

 • Yarışma ile ilgili kurallara bütün katılımcılar uymak zorundadır. Lütfen kuralları dikkatlice okuyunuz ve oyununuzu oluşturmaya kurallara göre başlayınız.
 • Yarışmaya başvuru ücretsizdir.
 • Başvuru tarihi itibariyle katılımcılar en az 8 en fazla 14 yaşında olabilir.
 • Yarışmanın düzenlenmesinde ve jüride görev alanlar ile yarışma konularıyla ilgili yönetici kadrolarındaki görevli kişiler ve bunların birinci hısımları yarışmaya katılamazlar.
 • Yarışmaya katılım bireyseldir. Grup olarak üretilen oyunlar ile yarışmaya başvurulamaz.
 • Her katılımcı sadece bir oyunla yarışmaya başvurabilir. Birden fazla oyunun gönderildiğinin tespit edilmesi durumunda katılım hakkı iptal edilir.
 • Oyun, Microsoft MakeCode Arcade platformu üzerinden yapılmalıdır. Başka oyun platformları üzerinden yapılan oyunlar kabul edilmeyecektir.
 • Oyun özgün olmalıdır. Taklit oyun kabul edilemez. Diğer retro/arcade oyunlardan esilenme söz konusu olabilir fakat olduğu gibi kopyalanmasına müsaade edilemez.
 • Başvuruyu yapan katılımcı başvuru formunda beyan ettiği bilgileri eksiksiz ve doğru girmelidir. Aksi takdirde başvurusu geçersiz sayılacaktır.
 • Online finale katılabilmesi için katılımcının velisinin onayı şarttır. Finalistler belirlenirken veli onayı alınacaktır. Aksi durumda yedek finalist adayı final gününe davet edilecektir.

Yarışma Süreçlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

Başvuru Formu Doldurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Oyun adı seçimi
 • Oyunun arka plan hikayesi, senaryo ve karakterlerin anlatılması
 • Rekabet ve diğer oyunlardan farkı, maddelerin işlenişi

Oynama Deneyiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Oyunun başlangıcından itibaren, açık ve aydınlatıcı talimatların bulunması
 • Oyunun teması ve hikayesinin anlaşılırlığı
 • Oyuncu oyunda ilerledikçe ya da ilerleyemedikçe faydalı geribildirimlerin varlığı
 • Oyun içinde navigasyonun basitliği ve oyunu kumanda etmenin kolaylığı

Oyun Karmaşıklığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Oyunda kodlanmış nesnelerin sayısı
 • Oyunun belli bir hedefi var ve kazanıldığı ya da kaybedildiği durumlar belli
 • Oyundaki programlar her yerde doğru bir şekilde çalışıyor

Ortam Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Oluşturulan dünyanın, oyunun konseptine uygun yaratıcı bir görselliği var
 • Oyunu daha eğlenceli kılacak müzik/ses efektleri eklenmiş

Microsoft MakeCode Arcade Kullanmak

Microsoft MakeCode Arcade web sitesine https://arcade.makecode.com/ adresinden ücretsiz ve online olarak erişebilirsiniz. Çevrimiçi oyun kodlama platformu olması sebebiyle günümüzde kullanılmakta olan bilgisayarların büyük çoğunluğunda çalışmaktadır. En iyi sonuç için masaüstü veya dizüsütü bilgisayarınızda ve yaygın kullanılan tarayıcılarda (Chrome, Mozilla, Opera, vb.) web sitesini açmanızı öneririz.

Giriş, oyun oluşturma, link kopyalama ve başvuru formunu doldurma adımları yarışmaya ait web sitesi olan https://yarisma.arfbot.com/ adresindeki videoda detaylı olarak anlatılmıştır.

Örnek Oyunlar

ArfBot Oyun Kodlama Yarışması 2021 için oluşturacağın, güvenli internetin sembol karakteri “ArfBot” temalı arcade oyununa ilham vermesi açısından Microsoft MakeCode Arcade’in YouTube kanalındaki videolarına bakabilirsin.

Bunun yanı sıra Microsoft MakeCode Arcade’in kendi web sitesinde de örnek oyunları bulup incelemen hatta tutorial ile alıştırmalar yapma şansın da var. Kendi oyununu oluşturmak için daha fazla bekleme. Hazırsan haydi başlayalım!

ArfBot Oyun Kodlama Yarışması 2021 Ödülleri

8-10 Yaş (İlkokul) Kategorisi Ödülleri

Birincilik Ödülü: Asus Yeni Nesil Dizüstü Bilgisayar
İkincilik Ödülü: Raspberry Pi 400 Bilgisayar
Üçüncülük Ödülü: Raspberry Pi 4 Başlangıç Seti

11-14 Yaş (Ortaokul) Kategorisi Ödülleri

Birincilik Ödülü: Apple MacBook Air Bilgisayar
İkincilik Ödülü: Raspberry Pi 400 Bilgisayar
Üçüncülük Ödülü: Raspberry Pi 4 Başlangıç Seti

Yarışma Takvimi

Son başvuru Tarihi: 31 OCAK 2021

Jüri Ön Elemesi: 1-12 ŞUBAT 2021

Finalistlerin Duyurulması: 13 ŞUBAT 2021

Final ve Ödül Töreni (Online): 20 ŞUBAT 2021

ArfBot Oyun Kodlama Yarışması 2021 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://yarisma.arfbot.com/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap