Fikirler Uçuşuyor Dijital Tasarım Yarışması

Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları ve Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği tarafından, ilköğretim öğrencilerinin yenilikçi fikirlerinin desteklenmesi, bilişim teknolojileri ışığında dijital tasarım becerilerinin artırılması ve yenilikçilik kültürünün yaygınlaştırılması amaçlarıyla Fikirler Uçuşuyor Dijital Tasarım Yarışması düzenleniyor. Ödüllü fikir yarışması başvuruları devam ediyor.

Fikirler Uçuşuyor Dijital Tasarım Yarışması

Düzenleyen:Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları
ve Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği
Kategori:Proje Yarışmaları, Ortaokul Yarışması, Fikir Yarışmaları,
Tasarım Yarışması, Öğrenci Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Ankara
Kimler Başvurabilir:Ankara ilindeki tüm resmî ortaokul ve liselerde
eğitim gören öğrenciler.
Son Başvuru Tarihi:11 ŞUBAT 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:18 ŞUBAT 2022
Ödüller:Ortaokul Kategorisi
Birincilik Ödülü: Kodlanabilir Drone
İkincilik Ödülü: Akıllı Bileklik
Üçüncülük Ödülü: 3B Kalem

Lise Kategorisi
Birincilik Ödülü: 3B Yazıcı
İkincilik Ödülü: Akıllı Bileklik
Üçüncülük Ödülü: 3B Kalem
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Konusu

HAVA ARACI TASARIMI ( Günümüz teknolojileri ile tasarlanabilecek; tamamen öğrencinin teknik bilgisi ve hayal gücünü yansıttığı, her türlü hava aracının dijital ortamda tasarlanması)

Yarışma Amacı

Fikirler Uçuşuyor Dijital Tasarım Yarışması; ortaokul ve lise düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin yenilikçi fikirlerinin desteklenmesi, bilişim teknolojileri ışığında dijital tasarım becerilerinin artırılması, endüstri 4.0 ve toplum 5.0 olma sürecinde Ar-Ge ve yenilikçilik kültürünün yaygınlaştırılması, STEM gibi disiplinler arası yaklaşımları kullanarak fikir üretiminin arttırılması amacı ile düzenlenmektedir.

Yarışma Kapsamı

 • Fikirler Uçuşuyor Dijital Tasarım Yarışması’na Ankara ilindeki tüm resmî ortaokul ve liselerde eğitim gören öğrenciler katılabilir.
 • Yarışmaya her öğrenci bireysel olarak en fazla bir proje ile katılabilecektir.
 • Yarışmaya her öğrenci bireysel olarak bir danışman öğretmen eşliğinde katılacaktır.
 • Yarışma, ortaokul ve lise olarak iki kategoride yapılacaktır. Değerlendirme, her kategori için ayrı ayrı yapılacaktır. Ortaokul kategorisine 5,6,7 ve 8. sınıf öğrencileri, lise kategorisine 9,10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri başvuru yapabilecektir.
 • Katılımcılar çalışmalarını; ortaokul kategorisinde “Tinkercad”, lise kategorisinde herhangi bir dijital tasarım yazılımı kullanarak 3 boyutlu olarak tasarlayacaklardır.
 • Yarışma takviminde belirtilen tarihler arasında öğrenci tasarımları ile başvurular tamamlanacak, ortaokul ve lise düzeyinde ön elemeyi geçen 10’ar finalist jüri sunumlarına alınacaktır.
 • KVK (Kişisel Verileri Koruma Kanunu) aydınlatma metni EK 1’de yer almaktadır.
 • Yarışmaya katılım için EK 2’de yer alan Veli Açık Rıza Onayı, EK 3’de yer alan Veli İzin Belgesi ve EK 4 ‘DE Yer alan Muvafakatname belgelerinin öğrenci velisi tarafından doldurulup imzalanmalıdır.
 • Engelli öğrencilerimiz proje sürecinde engellerini belirten belgeyi yarisma@gazikoleji.k12.tr           adresine    göndermek    şartıyla    velileri    aracılığıyla     başvuru yapabileceklerdir.
 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Çalışmalar, basit ya da karmaşık, günümüzde kullanılan herhangi bir teknoloji ile çalışan “hava aracı” olarak tasarlanabilir. Tasarımlardan öğrencinin özgün hayal gücünü yansıtması ve yeni bir teknik/çözüm getirmesi beklenmektedir.
 • Tasarlanan ürünlerin özgün ve inovatif olması kadar üretilebilir olması da önemlidir.
 • Tasarımlar, STL dosya formatında ilgili adrese gönderilecektir.

Başvuru Şekli

Tasarımlar; yarışma takviminde belirtilen tarihler arasında kadar yarisma@gazikoleji.k12.tr e posta adresine STL formatında, EK 2’de yer alan Veli Açık Rıza Onayı, EK 3’de yer alan Veli İzin Belgesi ve EK 4’de yer alan Muvafakatname ile EK 5’de yer alan Başvuru Formu ile birlikte sisteme yüklenmelidir.

Değerlendirme

Eserler, takvimde belirtilen tarih aralığında ilgili e-posta adresine gönderildikten sonra jüri tarafından belirlenen her kategori için 10 eser, ilgili tarihte jüri sunumlarına alınacaktır. Jüri değerlendirmelerinin ardından ilk üçe giren çalışmalar belirlenecektir.

Değerlendirme Kurulu

Prof. Dr. Demet H.S.ÖZERBAŞGazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Serçin KARATAŞGazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretim Üyesi
Özgür TÜRKMEB Bilgi İşlem Genel Müdürü
Dr.  Öğretim  Üyesi  Alpaslan DurmuşOstim   Teknik   Üniversitesi   İnsansız   Hava   Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü Programı Öğretim Üyesi
Burcu YILMAZMEB Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Değerlendirme Ölçütleri

Başvuru şartlarına uygun olarak gönderilmiş olan tasarımlar aşağıdaki genel başlıklar altında değerlendirmeye alınacaktır.

KriterÜst Puan
Fikir20
Özgünlük20
İşlevsellik15
Çizim ve Tasarım15
Geliştirilebilirlik15
Üretilebilirlik15

Sonuçların Açıklanması

Ön elemeye geçenler belirtilen tarihte yarisma.gazikoleji.k12.tr adresinde açıklanacaktır. Jüri oturumlarından sonra ilk üçe kalan eser aynı adreste ilgili tarihte açıklanacaktır.

Yayın ve Telif Hakları

 • Yarışmada ödül alan ve sergilenmeye hak kazanan eserlerin her türlü telif, yayın, kullanım ve sergileme hakları münhasıran Gazi Üniversitesi Vakfı Okullarına aittir. Bu eserler yarışma sonucunda sanatçı bilgileri ile birlikte sergilenebilir ve sosyal medya aracılığı ile duyurulabilir.
 • Katılımcı gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince ödül almaya hak kazanan projesinin / eserinin çoğaltma, işleme, temsil, umuma iletim haklarının ve yayımlanma haklarının kullanımı için Gazi Üniversitesi Vakfı Okullarına izin / muvafakatname verdiğini kabul eder.

*Yarışmaya katılan tüm öğrenciler, bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.

Katılımcılardan İstenenler

 • Öğrenci velisi tarafından imzalanmış “EK-2, Açık Veli Rıza Onayı”.
 • Öğrenci velisi tarafından imzalanmış “EK-3 Veli İzin Belgesi”.
 • Öğrenci velisi tarafından imzalanmış “EK-4 Muvafakatname”.
 • Başvuru Formu “EK-5”.
 • Katılımcı tarafından gönderilen eser.

Kişisel Veriler

Etkinliği hiçbir aşamasında katılımcıların/öğrenci velilerinin açık rıza onayı (EK-2 formu ile istenecektir.) alınmadan kişisel veriler istenmeyecektir.

Bu kapsamda istenen kişisel veriler, açık rıza onayında belirtilen hususların dışında başka amaçlar için kullanılmayacak, sadece okul web sitesi ve sosyal medya hesaplarında yarışma sonucunu açıklama için kullanılacak, üçüncü kişilere verilmeyecek, etkinliğin sona ermesinin ardından resen silinecektir.

Yarışma İletişim

Yarışma ile ilgili her türlü yazışma ve bilgi almak için aşağıdaki adres ve telefon numarası kullanılacaktır. Yarışma ile ilgili duyurular yarisma.gazikoleji.k12.tr adresinde yapılacaktır.

Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları Eti Mah. Ali Suavi Sok. No:15 Çankaya/ANKARA

0 312 232 28 12

yarisma@gazikoleji.k12.tr

Fikirler Uçuşuyor Dijital Tasarım Yarışması Ödülleri

Ortaokul Kategorisi
Birincilik Ödülü: Kodlanabilir Drone
İkincilik Ödülü: Akıllı Bileklik
Üçüncülük Ödülü: 3B Kalem

Lise Kategorisi
Birincilik Ödülü: 3B Yazıcı
İkincilik Ödülü: Akıllı Bileklik
Üçüncülük Ödülü: 3B Kalem

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 11 ŞUBAT 2022

Finalistlerin İlan Tarihi: 18 ŞUBAT 2022

Sonuçların Açıklanması: 25 ŞUBAT 2022

Fikirler Uçuşuyor Dijital Tasarım Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://yarisma.gazikoleji.k12.tr/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap