Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmaları

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2021 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmaları düzenleniyor. Ödüllü yarışma başvuruları devam ediyor.

 

Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmaları

  Düzenleyen: Diyanet İşleri Başkanlığı    
  Kategori: Hafızlık Yarışması, Kıraat Yarışması, Kültür – Sanat Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

Taşra teşkilatında görevli Kur’an Kursu Öğreticisi, İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyım unvanlarında görev yapan erkek personel ile Kur’an Kursu Öğreticisi unvanında görev yapan kadın personeller. 

  Son Başvuru Tarihi: 12 MART 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: EYLÜL 2021
  Ödüller:
İl Ödülleri (2 Kategoride Ayrı Olmak Üzere)
Birincilik Ödülü: 1 Tam Altın
İkincilik Ödülü: 1 Yarım Altın
Üçüncülük Ödülü: 1 Çeyrek Altın
 
Bölge Ödülleri (2 Kategoride Ayrı Olmak Üzere)
Birincilik Ödülü: 3 Tam Altın
İkincilik Ödülü: 2 Tam Altın
Üçüncülük Ödülü: 1 Tam Altın
 
Ülke Finali Ödülleri (Hafızlık)
Birincilik Ödülü: 10 Tam Altın
İkincilik Ödülü: 8 Tam Altın
Üçüncülük Ödülü: 6 Tam Altın
 
Ülke Finali Ödülleri (Okuma)
Birincilik Ödülü: 8 Tam Altın
İkincilik Ödülü: 6 Tam Altın
Üçüncülük Ödülü: 4 Tam Altın
   

- Advertisement -

Yarışma Hakkında

Başkanlığımızca; Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde taşra teşkilatında görevli Kur’an Kursu Öğreticisi, İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyım unvanlarında görev yapan erkek personel ile Kur’an Kursu Öğreticisi unvanında görev yapan kadın personel arasında Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmaları düzenlenmektedir.

Yarışma Amacı

Başkanlığımız personelinin mesleki ve kişisel yönden kendilerini geliştirmelerini, planlı çalışma alışkanlığı kazanmalarını, hizmet aşkı ve heyecanını kaybetmeden görevlerini cesaretle icra etmelerini ve hizmet süresince kendilerine güven duymalarını sağlamaktır. Ayrıca ülkemizde Başkanlığımız Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu tarafından, yurtdışında ise diğer ülkelerce düzenlenen uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmalarına Türkiye’yi temsilen katılacak yarışmacıların; ulusal düzeyde yapılan yarışmalarda tecrübe edinerek uluslararası yarışmalarda daha iyi dereceler elde etmeleri hedeflenmektedir.

Yarışma Katılım Şartları

Erkek Görevliler: Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmalarına Başkanlığımıztaşra teşkilatında görevli asıl, vekil ve sözleşmeli İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım ve Kur’an Kursu Öğreticisi unvanlarında görev yapan erkek personel,

Kadın Görevliler: Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmalarına Başkanlığımıztaşra teşkilatında görevli asıl ve sözleşmeli Kur’an Kursu Öğreticisi unvanlarında görev yapan kadın personel katılabilecektir.

Yarışma Müracaat

Şartları uygun olan personelimiz, 15 Şubat – 12 Mart 2021 tarihleri arasında bağlı bulundukları birimlere müracaat edeceklerdir. İhtisas ve kıraat bölümü kursiyerlerinin müracaatları ilgili eğitim merkezi müdürlüğünce alınacaktır. Eğitim merkezlerindeki kısa süreli kursiyerlerin müracaatları ise eğitim merkezi müdürlüğünce kabul edilecek ve müracaat dilekçeleri kursiyerin bağlı bulunduğu müftülüğe gönderilecektir.

Yarışmalara katılma şartlarını taşıyan personel, bu şartnamede belirtilen yarışmalardan kendisinin belirleyeceği sadece bir dalda yarışmaya müracaat edebilecektir.

Geçmiş yıllarda yapılan Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finallerinde birinci, ikinci ve üçüncü olan personelin müracaatları aynı yarışma dalı için kabul edilmeyecektir.

Bu şartnamede belirtilen şartları taşımadığı sonradan anlaşılan personelin başvurusu iptal edilecektir.

Yarışma Uygulama Süreçleri

  1. Hafızlık yarışmasında değerlendirme; ilgili kurullarca hıfzı kontrol, eda-sada ve tecvit üzerinden yapılacaktır.
  • Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma yarışmasında değerlendirme; ilgili kurullarca güzel okuma (eda), tecvit, terennüm (makam) ve meal üzerinden yapılacaktır. Seçici kurul; yarışmacının okuyacağı aşırları Ek-7’deki tabloda yer alan aşırlar arasından kura ile belirleyecek ve yarışmacıya okuduğu aşırdan bir ayet meali, varsa sebeb-i nüzul ile kelime bilgisini ölçmek amacıyla bir soru daha soracaktır. Bu hususta yarışmacılar, söz konusu listedeki aşırlardan “Kur’an Yolu Meal ve Tefsiri” isimli eserin ilgili bölümlerinden sorumlu tutulacaktır.
  • Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmalarına; il (merkez ilçe), ilçe ve dini yüksek ihtisas/eğitim merkezi bazında başlanacak ve yarışmaya katılım şartlarına sahip istekli bütün personelin katılımı sağlanacaktır. İl (merkez ilçe), ilçe ve dini yüksek ihtisas/eğitim merkezi birincileri belirlendikten sonra bunlar arasında il merkezinde yapılacak yarışma sonucunda bölge yarışmasında ili temsil edecek olan il birincisi tespit edilecektir. İl birincilerinin katılacağı bölge finallerinde ise Türkiye final yarışmasında bölgeyi temsil edecek bölge birincisi belirlenecektir.
  • İl, ilçe, bölge ve final yarışmaları, daha çok katılımın sağlanması amacıyla cami içinde veya cami dışında uygun salonlarda yapılacaktır. Yarışma yeri, tarihi ve saati vatandaşlarımıza duyurularak cami cemaatinin yanında Kur’an Kursu, İmam-Hatip Ortaokulu ve Lisesi ile İlahiyat fakültesi öğrencilerinin de katılımları sağlanacaktır.
  • Yarışmalar için mümkün mertebe öğle ve/veya ikindi namazlarından sonraki saatler tercih edilecektir.

Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmaları Ödülleri

İl Ödülleri (2 Kategoride Ayrı Olmak Üzere)

Birincilik Ödülü: 1 Tam Altın

İkincilik Ödülü: 1 Yarım Altın

Üçüncülük Ödülü: 1 Çeyrek Altın

Ayrıca il düzeyinde yarışmaya katılıp dereceye giremeyen her yarışmacıya İl müftülüklerince 1 gram altın verilir.

Bölge Ödülleri (2 Kategoride Ayrı Olmak Üzere)

Birincilik Ödülü: 3 Tam Altın

İkincilik Ödülü: 2 Tam Altın

Üçüncülük Ödülü: 1 Tam Altın

Ayrıca bölge bazında yarışmaya katılıp dereceye giremeyenlere Diyanet İşleri Başkanlığınca 1 yarım altın verilir.

Ülke Finali Ödülleri (Hafızlık)

Birincilik Ödülü: 10 Tam Altın

İkincilik Ödülü: 8 Tam Altın

Üçüncülük Ödülü: 6 Tam Altın

Ayrıca Türkiye Finallerine katılıp dereceye giremeyenlere Diyanet İşleri Başkanlığınca 1 yarım altın verilir.

Ülke Finali Ödülleri (Okuma)

Birincilik Ödülü: 8 Tam Altın

İkincilik Ödülü: 6 Tam Altın

Üçüncülük Ödülü: 4 Tam Altın

Ayrıca Türkiye Finallerine katılıp dereceye giremeyenlere Diyanet İşleri Başkanlığınca 1 yarım altın verilir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 12 MART 2021

İl ve İlçelerdeki Yarışmaların Son Tarihi: 12 NİSAN 2021

İl Yarışmalarının Son Tarihi: 31 MAYIS 2021

Bölge Yarışmalarının Yapılacağı Tarih: 7 HAZİRAN – 2 TEMMUZ 2021 Tarihleri Arası

Türkiye Finalinin Yapılacağı Tarih: 13-14 EYLÜL 2021

Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmaları Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://ankara.diyanet.gov.tr/kecioren/sayfalar/contentdetail.aspx?ContentId=1537&MenuCategory=Kurumsal

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap