İHİB Ulusal Halı Tasarım Yarışması 2023

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) tarafından, halıcılık sanatının gelişmesine katkı sunmak, sektöre süreklilik ve canlılık kazandırmak ve genç halı tasarımcılarını keşfetmek amaçlarıyla İHİB Ulusal Halı Tasarım Yarışması 2023 düzenleniyor. Ödüllü tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

İHİB Ulusal Halı Tasarım Yarışması 2023

Düzenleyen:İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB)
Kategori:Tasarım Yarışması, Tekstil Yarışmaları, Girişimcilik Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye ve Yurtdışı
Kimler Başvurabilir:Üniversitelerin Ön lisans, Lisans ve Yüksek Lisans bölümlerinde (bölüm sınırlaması olmaksızın ) okuyan veya en fazla 3 yıl önce mezun olmuş olan, şartnamedeki diğer koşulları taşıyan tüm T.C. ve K.K.T.C. vatandaşları.
Son Başvuru Tarihi:16 ARALIK 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:20 ARALIK 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: 50.000 ₺ + Dizüstü Bilgisayar + Yurtdışı Fuar Katılım Ödülü + Yabancı Dil Eğitim Bursu
İkincilik Ödülü 30.000 ₺ + Dizüstü Bilgisayar + Yurtdışı Fuar Katılım Ödülü + Yabancı Dil Eğitim Bursu
Üçüncülük Ödülü: 15.000 ₺ + Dizüstü Bilgisayar + Yurtdışı Fuar Katılım Ödülü + Yabancı Dil Eğitim Bursu
4, 5, 6, 7 ve 8. Dereceyi Alan Yarışmacılara: 5.000 ₺ + Yurtdışı Fuar Katılım Ödülü + Yabancı Dil Eğitim Bursu
Yarı Finale Kalan Yarışmacılara: 500 ₺
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Hakkında

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) , Türkiye’nin en kapsamlı “Ulusal Halı Tasarım Yarışması”nın 16.sı düzenliyor. Her yıl düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen yarışmamız, hem halıcılık sanatının gelişmesine yardımcı olacak hem de sektöre süreklilik ve canlılık kazandıracak genç halı tasarımcılarını keşfetme amacı gütmektedir. Yarışma her yıl genç ve yetenekli tasarımcı adaylarına kendilerini ifade etme şansı vermektedir. İHİB Halı Tasarım Yarışması üniversite öğrencilerinin veya yeni mezunların katılımına açık olup tek kategoride organize edilmektedir. Geleceğin iç mimarisinde hayalleriniz yerini alsın.

Yarışma Amacı

İHİB, geleceğe yatırım yapmak ve ülkemizdeki yeni yeteneklere fırsat kapılarını aralamak amacıyla, Türkiye’nin en kapsamlı “Halı Tasarım Yarışması”nın on altıncısını düzenliyor.

Her yıl düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen yarışmamız, hem halıcılık sanatının gelişmesine yardımcı olacak hem de sektöre süreklilik ve canlılık kazandıracak genç halı tasarımcılarını keşfetme amacı gütmektedir. Yarışma her yıl genç ve yetenekli tasarımcı adaylarına kendilerini ifade etme şansı vermek için tek bir kategoride organize edilmektedir.

Yarışma Kapsamı

 • Türkiye Cumhuriyeti sınırları dâhilinde veya yurtdışında okuyan T.C. veya K.K.T.C vatandaşları,
 • Üniversitelerin Ön lisans, Lisans ve Yüksek Lisans bölümlerinde (bölüm sınırlaması olmaksızın ) okuyan veya en fazla 3 yıl önce mezun olmuş olan,
 • İHİB’ in veya diğer İhracatçı Birliklerinin halı tasarımı alanında daha önce düzenlemiş olduğu Halı Tasarım Yarışmalarında ilk üç dereceye girmiş olan adaylar yarışmaya katılamazlar.
 • İTKİB çalışanlarının ve jüri üyelerinin yakınları ile çalıştığı kurumlardan herhangi bir kişi yarışmaya katılamaz.
 • Sanatta yeterlik, Doktora Öğrencileri ve Öğretim Elemanları yarışmaya katılamazlar.

Yarışma Aşamaları

Yarışma Sunum Dosyaları

Dosyalar, bu şartnamede yayınlanan kılavuzdaki şekil şartlarına uygun olmak zorundadır. Yarışmacılar, özgeçmişini, başvuru formunu ve tasarımlarını korunaklı ve kapalı bir paket içinde teslim edeceklerdir. Aksi takdirde kaybolacak evrak/tasarımların sorumluluğu başvuru sahibine ait olacaktır.

Yarışma sunum dosyaları elden, posta veya kargo ile en geç 16 Aralık 2022 günü mesai bitim saatine kadar İHİB Sektör Şubesi Yenibosna Merkez Mah. Sanayi Cad. No:3 Dış Ticaret Kompleksi B Blok 4. Kat Yenibosna – İstanbul (Tel: 0 212 454 02 00 ) adresine teslim edilecektir. Eksik evrakla yapılan ve/veya son teslim tarihinden sonra ulaşan sunum dosyaları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Birinci aşamayı geçemeyen yarışma dosyaları, adreslere geri gönderilmeyecek olup, ilk sekiz finalist dışında dosyasını geri almak isteyenler İTKİB Halı Sektör Şubesi’nden teslim alabilirler. Alınmayan dosyaların sorumluluğu yarışmacıya aittir. Alınmayan dosyalar bir yıl içerisinde imha edilecektir.

Katılımcıların Sunum Dosyalarında Bulunması Gereken Belgeler

Başvuru Formu ve Başvuru Evrakları

Başvuru formları www.haliyarismasi.org sitesinden temin edilecektir. Söz konusu formun eksiksiz doldurulması ve yazıcıdan çıktı alınması gerekmektedir.

Halı Tasarımları ve Koleksiyon Sunum Dosyası

Her bir yarışmacı en fazla iki dosya ile başvurabilir. Yarı finale (mülakat jürisi aşamasına) 2 dosyayı da kalan yarışmacı 2 dosyasını da sunabilir, ancak finalde sadece 1 dosyası ile katılabilir.

Bu sene on altıncısı düzenlenecek olan Halı Tasarım Yarışması’na koleksiyon bütünlüğünde 4 halı tasarımı hazırlanarak başvurulabilir. Final aşamasında, koleksiyondaki bir halı tasarımı İHİB’in finansal katkılarıyla yarışmacının kendisi tarafından veya belirtilen üretici tarafından üretilecektir.

Tasarımcı adaylarının belirleyeceği tek bir tema doğrultusunda hazırlanacak tasarımlardan oluşan koleksiyon kendi içinde renk, doku, biçim, malzeme gibi belli başlı noktalarda birbiri ile ilişkilendirilmelidir. Her bir yarışmacı her bir dosyasında sadece tek bir tema seçmelidir.

Dosyada tasarımlarda    kullanılacak    malzemeler     yün, viskon, ipek,    kendir, polyester,        akrilik, polipropilen vb. gibi iplikler veya elyaflar olabilir.

Dosyada Bulunması Gerekenler

 • Her bir dosyada A3 ebatlarında hazırlanmış 4 adet halı tasarımı yer almalıdır.
 • Halı tasarımları, el çizimi ve/veya bilgisayar destekli çizim olabilir. Ancak 4 adet tasarımdan en az 1 tanesi, her türlü resim malzemesi v.b. kullanılarak el ile yapılmalıdır.
 • Dosyalarda, tasarlanan halılar için kullanılacak iplik, elyaf, renk örnekleri bulunabilir.
 • Tasarımların bitmiş halleriyle görülebilmesi için tasarımlardan en az 1, en fazla 4 tanesinin A3 boyutunda dokuma veya farklı tekniklerle yapılan 3 boyutlu prototipleri dosyada mutlaka yer almalıdır.
 • Prototip (uygulama örneği), yarışmacının kendisi tarafından yapılmış olmalıdır. Firmalara yaptırılan prototip uygulamaları olan dosyalar elenecektir.
 • Sunum dosyalarında ad, soy ad, rumuz, imza vb. ibareler kesinlikle yer almamalıdır. Dosya numaraları, dosya teslimi sırasında İHİB tarafından verilecektir.
 • www.haliyarismasi.org sitesinden temin edilerek doldurulacak ve imzalanacak yarışmacı başvuru formu ve katılım beyanı yarışma başvuru formu, Fotoğraflı özgeçmiş, öğrenci ise öğrenci belgesi, mezun ise mezuniyet belgesi gibi evraklar yarışma dosyası ile İTKİB’e teslim edilecektir.
 • Yarışmacının arkalı önlü kimlik fotokopisi.

Yarışmacılar, başvuru evraklarını kapalı zarfta ve tasarımlarını bir sunum dosyası içinde kapalı olarak teslim edeceklerdir. Sunum dosyalarının jüriye birkaç kere sunulma ihtimaline karşı kolay açılabilir ve kapanabilir olması gerekmektedir. Aksi takdirde kaybolacak evrak/tasarımların sorumluluğu başvuru sahibine ait olacaktır.

*Yarışmaya başvurmak isteyen adayların, bu Şartname’nin çıktısını alıp her sayfasını (ve aşağıdaki formlardaki gerekli yerleri) imzalaması ve başvuru dosyasına koyması gerekmektedir.

Yarışma Süreci

Birinci Aşama

Başvuruların ilk değerlendirilmesi daha sonra duyurulacak bir tarihte yapılacak ve sunum dosyaları ve başvuru dokümanları dosya numaralarına göre incelenerek ikinci aşamaya kalan dosyalar belirlenecektir. Katılımcıların isimleri jüri tarafından bilinmeyecektir. Sonuçlar telefon ya da internet yoluyla alfabetik sıraya göre duyurulacaktır.

İkinci Aşama

Duyurulacak bir tarihte adaylar Jüri ile sözlü görüşme yapacaklardır. Her katılımcıdan sunum yapmaları istenecektir. Bu çerçevede tasarlanan halının kullanım alanı, tüketici tarafından kullanılabilirliği ve halının piyasaya sunulabilirliğinin araştırılması önem içermektedir. Yapılan görüşmeler sonucunda 8 finalist belirlenecektir.

Her yarışmacı için sunum süresi 4 dakika ile sınırlı olacaktır. Bilgisayarlı sunum kabul edilmeyecektir.

Finale kalan 8 finalistten yapmış oldukları tasarımların içinden, kendilerinin seçeceği bir tasarımın 240 x 170 cm ölçülerinde üretimi istenecektir. Böylece her finalist, bir halı tasarımını final gecesi için jüri özel sunumuna hazırlayacaktır.

İHİB, finalist yarışmacılara koleksiyonlarındaki tasarımlarından 1 tanesinin büyük boy prototipini hayata dönüştürmesi için maddi destekte bulunacaktır.

Değerlendirme Ölçütleri

 • Tasarımların özgün olması ve yeni fikir içermesi
 • Tasarımların halıya dönüştürülebilir olması
 • Tasarımların nihai tüketici tarafından kullanılabilir olması
 • Tasarım-malzeme uyumu
 • Jüri Üyesi kişisel görüşü

Üçüncü Aşama: Halı Tasarım Yarışması Finali

Jüri Özel Sunumu ve Final Gecesi

İHİB tarafından düzenlenecek olan ödül töreninde 8 finalistin halı tasarımları bir sergi/performans ile basın mensuplarının yanı sıra, mimarlık ve iç mimarlık dünyası ile halı sektörü mensupları, üniversite öğretim üyeleri ve ilgili iş çevrelerinin önde gelen isimlerinden oluşan seçkin davetlilere sunulacaktır.

İHİB tarafından belirtilecek bir tarihte yapılacak olan jüri özel sunumunda, finalistler tarafından hazırlanmış 240×170 cm ebadındaki halılar jüriye sunulacaktır. Bu sunumun ardından jüri üyeleri tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda, her bir finalistin halısı jüriden belirli bir puan alacaktır. Final gecesinde alınan puanın %30’u ile mülakattaki puanın %70’i, her bir yarışmacının final puanını oluşturacaktır.

Not: İHİB belirtilen tarihleri ve Yarışma’nın formasyonunu değiştirme hakkını saklı tutar.

Katılımcı Yükümlülükleri

 • Finale kalan 8 yarışmacı, yarışmada yer alan eserlerinin/ koleksiyonlarının 1 yıl süre ile tüm fikri ve sınai mülkiyet ile telif ve satış, projeleri sergilemek, yayımlamak ve arşivlemek haklarının İHİB’e ait olacağı konusunda, ekli katılım formunda yazılı olduğu şekilde fikri ve sınai mülkiyet haklarının peşinen devredildiğine ilişkin taahhütname imzalayacaklardır.
 • Finale kalan 8 yarışmacı, yarışmada yer alan eserlerinin/ koleksiyonlarının tüm fikri ve sınai mülkiyet ile telif ve satış, projeleri sergilemek, yayımlamak ve arşivlemek haklarının 3 yıl süre ile İHİB’e ait olacağı konusunda düzenlenen sözleşmeyi imzalayacaklardır.
 • Yarışmada ödüle hak kazanabilmek için işbu şartname ekindeki taahhütnamelerin katılımcılar tarafından imzalanması gerekmektedir.
 • Yarışma sonrası dereceye giren finalistler verilecek ödüller dışında İHİB’ den hiçbir talepte bulunamazlar.
 • Dereceye giren finalistlerin (belgelendirilen mücbir sebepler harici) yurt dışındaki fuarları ziyareti kabul etmemeleri durumunda para ödülü İHİB tarafından geri alınacaktır.
 • Yarışmayı kazanan yarışmacılar, Yurtdışı seyahatlerinde ulusal ve uluslararası mevzuattan doğan yükümlülüklere uyacaklarına, tüm şahsi kaza ve benzeri sigortaları yaptıracaklarına, hal tutum ve davranışlarından şahsen sorumlu olacaklarına, işbu hükme aykırılık halinde doğacak sair maddi ve manevi zararlardan ötürü İHİB’in sorumlu tutulamayacağına ilişkin taahhütname imzalayacaklardır.
 • Herhangi bir yerde yayınlanmış veya herhangi üçüncü kişi ya da kuruluşa ait tasarımlar değerlendirmeye alınmayacak olup, yarışmacılar yarışmaya göndermiş oldukları eserlerin/ koleksiyonların kendi özgün tasarımları olduğunu ekli katılım formu ile taahhüt edeceklerdir.
 • Ödül olarak fuara gidecek olan finalistler, İHİB’in kendilerine ileteceği tarihe kadar en az 1 yıl geçerli olan pasaportlarını İHİB Sektör Şubesi’ne ulaştırmak zorundadır.

Yarışmaya katılan herkes işbu başvuru formu ve ekinde belirtilen şartları kabul etmiş sayılırlar.

Başvuru şartlarına uymadığı yarışma finali sonrası tespit edilen yarışmacının ödülleri geri alınır.

Yarışma İletişim

Bilgi için: e-posta: hali@itkib.org.tr

Tel: 0212 454 0793

0212 454 0335

Web sitesi: http://www.haliyarismasi.org/

  İHİB Ulusal Halı Tasarım Yarışması 2023 Ödülleri

  Yurt Dışındaki Önemli Fuarları Ziyaret

  İlk 8’e kalan finalistlerimiz 2023 döneminde fuar ziyaretine ulaşım ve konaklama masrafları Birliğimize ait olmak üzere götürülecektir. Öğrencilerin 1 yıllık pasaport harç ve defter bedeli ve vize masrafları birliğimiz tarafından karşılanacaktır.

  Para Ödülleri

  Birincilik Ödülü: 50.000 TL
  İkincilik Ödülü: 30.000 TL
  Üçüncülük Ödülü: 15.000 TL

  Final gecesinde ilk üçe giremeyen yarışmacılara da 5.000’er TL para ödülü verilecektir.

  Para ödülleri sonuçların açıklanmasını takip eden bir ay içerisinde verilecektir.

  Eğitim Ödülü

  İlk 8’e kalan finalistlerimizin 2023-2024 yılı içerisinde katılacakları 6 aylık yabancı dil kurs bedelinin %100’ü İHİB tarafından karşılanacaktır. Eğitimde %100 devamlılık şart aranacaktır.

  Dizüstü Bilgisayar ve Tasarım Programı Ödülü

  İlk 3’e kalan finalistlerimize dizüstü bilgisayar ve tasarım programı üyeliği verilecektir.

  Not: Jüri Özel Sunumu ve Ödül Töreni’nin yer ve tarihleriyle yurtdışındaki fuar gezi programları ve verilecek diğer ödüller İHİB tarafından değiştirilebilir.

  • Yarı finale (Mülakat jürisine kalan ancak finale kalamayan yarışmacılara dosya başına 500 TL ödenecektir.

  Yarışma Takvimi

  Son Başvuru Tarihi: 16 ARALIK 2022

  İlk Aşama Sonuç Açıklanma Tarihi: 20 ARALIK 2022

  Final Sonuçları Açıklanma Tarihi: NİSAN 2023

  İHİB Ulusal Halı Tasarım Yarışması 2023 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.haliyarismasi.org/

  Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

  Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

  Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
  Cinsiyet
  Yorum Yap