İstiklâl Marşı’mızın Dilinden Vatan Konulu Deneme Yazma Yarışması

Burdur Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi tarafından, 2021 yılının İstiklâl Marşı yılı olması münasebetiyle Mehmet Akif Ersoy’u anmak, İstiklâl Marşı’nın anlam ve önemini hatırlatmak ve öğrencileri yazmaya ve dilimizi etkin kullanmaya teşvik etmek amaçlarıyla İstiklâl Marşı’mızın Dilinden Vatan Konulu Deneme Yazma Yarışması düzenleniyor. Ödüllü edebiyat yarışması başvuruları devam ediyor.

 

İstiklâl Marşı’mızın Dilinden Vatan Konulu Deneme Yazma Yarışması

  Düzenleyen: Burdur Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi
   Kategori: Deneme Yarışması, Edebiyat Yarışması, Lise Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye 
  Kimler Başvurabilir:

Türkiye genelindeki resmi Sosyal Bilimler liselerinde eğitim gören tüm öğrenciler.

  Son Başvuru Tarihi: 21 MAYIS 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 28 MAYIS 2021
  Ödüller:

Birincilik Ödülü: 1.000 ₺ 
İkincilik Ödülü: 750 ₺ 
Üçüncülük Ödülü: 500 ₺ 

   

- Advertisement -

Yarışmanın Amacı

2021 yılının İstiklâl Marşı yılı olması nedeniyle Mehmet Akif ERSOY’un düşüncelerini ve İstiklâl Marşı’nın anlam ve önemini hatırlatmak, Türkçe’nin etkin kullanımını özendirerek öğrencileri düşünmeye, yazmaya yönlendirmek ve yorum becerilerini geliştirmek amaçlanmıştır.

Yarışma Konusu

Mehmet Akif ERSOY’un eserlerinin okunup incelenmesi ve İstiklâl Marşı yorumlanarak 21. Yüzyıl Türkiye’si ile ilgili deneme yazılması.

Yarışma Kapsamı

Türkiye genelindeki resmi Sosyal Bilimler liselerinde eğitim gören tüm öğrenciler katılabilecektir.

Düzenleyen Kurum

Yarışmayı Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi düzenlemektedir.

Deneme Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya Türkiye genelindeki resmi Sosyal Bilimler Liselerinde eğitim gören tüm öğrenciler katılabilecektir.
 • Yarışmaya gönderilen eserler herhangi bir yerde yayımlanmamış, sergilenmemiş ve herhangi bir ödül almamış olmalıdır.
 • Telif hakkı eser sahibine aittir. Eserler izin alınmadan basım, yayım ve paylaşımı yapılmayacaktır. Ancak gerekli durumlarda bu eserler muvafakat alınarak ücret ödemeden kullanma hakkına sahip olunacaktır.
 • Sosyal etkinlikler; Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, Türk Millî Eğitiminin genel ve özel amaçlarına, uluslararası sözleşmelere, politika belgelerine, 24/3/2016 tarihli ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu başta olmak üzere yürürlükte olan mevzuata aykırılık teşkil etmeyecek şekilde yapılacaktır.
 • Yarışmaya gönderilecek eserler deneme yazı türünün ölçütlerine uygun ve özgün olmalıdır. Tür dışı eserler değerlendirme dışı tutulacaktır.
 • Yarışmaya her öğrenci yalnızca bir (1) eser ile katılabilir.
 • Yarışmaya rumuz ile katılım zorunludur.
 • Yarışmaya katılan dezavantajlı gruplar eserlerini ses kaydı olarak burdursbl@gmail.com adresine gönderebileceklerdir.
 • Ayrıca Yarışmaya katılan tüm özel gereksinim duyan öğrencilerine Mehmet Akif ERSOY’un Safahat adlı eseri hediye olarak gönderilecektir.
 • Yazılar Times New Roman yazı tipinde, 12 punto büyüklüğünde ve 1,5 satır aralığı boşluk bırakarak 5 sayfayı aşmayacak şekilde düzenlenmelidir.
 • Yazılara başlık atılmalı, ad verilmeli ve yalnızca rumuz eklenmelidir. Katılımcın adı – soyadı ve diğer gerekli bilgileri EK-1 formunda belirtilecektir.
 • Yarışmaya katılacak öğrenciler eserlerini EK-1 formu ile birlikte online ortamda burdursbl@gmail.com adresine 17-21 Mayıs 2021 tarihleri arasında göndereceklerdir. Ayrıca başvuru sahibine alındı mesajı gönderilecektir.
 • Siyasi amaçlara hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren, genel ahlak kurallarına uymayan ve hakaret içeren eserler yarışma dışı kalacaktır.
 • Yarışma sonuçları 28 MAYIS 2021 tarihinde okulumuzun internet sitesinde duyurulacaktır.
 • Yarışma sonuçları mehmetuzal.sbl.meb.k12.tr adresinde yayınlanacaktır.
 • Yarışma sonuçlarına itirazlar 31 Mayıs-01 Haziran 2021 tarihlerinde yapılacaktır. Sonraki günler için itiraz kabul edilmeyecek ve jüri üyelerinin incelemesi sonrasında alınan kararlar kesindir.
 • Ödül töreni Pandemi nedeni ile çevrimiçi olarak yapılacaktır. Katılım için bağlantı bilgileri dereceye giren yarışmacılarla paylaşılacaktır.
 • Yarışmacılar belirtilen ödüller dışında herhangi bir hak talep etmeyecektir.
 • Yarışmaya eser gönderen tüm katılımcılar şartnamedeki tüm maddeleri kabul etmiş sayılır.

Deneme Yarışması Değerlendirme Kriterleri ve Puanlama

Değerlendirme kriterleriPuan değeri
  
İçerik, Konuyu yansıtma ve yorumlama30 puan
  
Türkçenin etkin kullanımı20 puan
  
Özgünlük20 puan
  
Türe uygunluk20 puan
  
Plan ve düzen10 puan
  
Toplam100 puan
  

Değerlendirme Süreci

Yarışmaya katılan eserlerin değerlendirilmesi ön değerlendirme adı altında Burdur İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenecek jüri heyeti tarafından değerlendirme kriterlerine göre puan sıralaması oluşturulacaktır. Yapılan değerlendirme sonucunda puan sıralamasına göre ilk on eser bir sonraki son değerlendirme için Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından belirlenecek Edebiyat ve Türkçe Bölümleri Öğretim Üyelerinin katılacağı jüri tarafından değerlendirilecektir.

Yarışma Jürisi

Ön Değerlendirme Jüri Üyeleri

Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü USO Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Gürcan COŞKUN, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Canan DEMİRTAŞ, TOBB Lisesi Edebiyat Öğretmeni İlkay GÖK PUTGÜL, 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesinden Halil ERCAN ve Burdur Lisesinden Gül ZABUN

Son Değerlendirme Jüri Üyeleri

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Hülya YAZICI, Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Gül GEDİKOĞLU ÖZİLHAN

Yarışma İletişim

Yarışmayla ilgili bütün duyurular Burdur Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi okul web sayfasından yapılacaktır. (http://mehmetuzalsbl.meb.k12.tr)

Burdur Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi

Adres:  Fevzi  Çakmak  Mahallesi  İsmail  Hakkı Tonguç Caddesi No.26 Merkez/BURDUR

Tel:0(248)2331177    

Web: http://mehmetuzalsbl.meb.k12.tr

İstiklâl Marşı’mızın Dilinden Vatan Konulu Deneme Yazma Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 1.000 ₺ 
İkincilik Ödülü: 750 ₺ 
Üçüncülük Ödülü: 500 ₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs 2021
Sonuçların Açıklanması: Haziran 2021

İstiklâl Marşı’mızın Dilinden Vatan Konulu Deneme Yazma Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://mehmetuzalsbl.meb.k12.tr/icerikler/deneme-yazma-yarismasi_11375672.html

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.244 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap