Kapadokya Üniversitesi Öykü Yarışması

Kapadokya Üniversitesi tarafından ortaöğretim öğrencilerine yönelik gezegenimizin geleceği konusunda farkındalıklarını artırmak ve hayal güçlerini zenginleştirmek amacıyla Kapadokya Üniversitesi Öykü Yarışması düzenleniyor. Ödüllü edebiyat yarışması başvuruları devam ediyor.

Kapadokya Üniversitesi Öykü Yarışması

  Düzenleyen: Kapadokya Üniversitesi
  Kategori: Edebiyat Yarışması, Öykü Yarışması, Ortaokul Yarışması
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

Türkiye genelindeki tüm ortaöğretim öğrencileri

  Son Başvuru Tarihi: 30 NİSAN 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 4 HAZİRAN 2021
  Ödüller:
 
 
Birincilik Ödülü: 1.750 ₺ değerinde kitap çeki
İkincilik Ödülü: 1.250 ₺ değerinde kitap çeki
Üçüncülük Ödülü: 750 ₺ değerinde kitap çeki
   

- Advertisement -

Yarışmanın Amacı

Gençlerin öykü yazarak yazma becerilerinin; duygu, düşünce ve gözlem yeteneklerinin; Türkçeyi yazım kurallarına uygun olarak kullanmalarının geliştirilmesine katkı sağlamaktır.

Yarışmanın Konusu

“Gezegenin Geleceği: Kaygılar ve Umutlar” olarak belirlenmiştir.

Türkiye genelindeki tüm ortaöğretim öğrencilerine açık olan yarışma, gençlerimizin mevcut dünya düzeninin getirdiği kaygılara karşı farkındalıklarını artırarak hayal güçlerini zenginleştirmeyi ve kaygılar ile dolu bir dünyada da umudun yeşerebileceğini hatırlatmayı hedeflemektedir. Muhtemel kaygı senaryoları, iklim konusunu ele alan kurgular, alternatif tarih yazımı, kıyamet kurgusu, distopik dünyada umut ve ümitvar distopyalar gibi başlıklar yarışmanın alt temalarıdır.

Yarışma Organizasyonu

Bu öykü yarışması Kapadokya Üniversitesi tarafından organize edilmektedir.

Başvuru Koşulları

 • Öğrenciler yarışmaya bireysel olarak katılabilir. Ekli (Ek-1) başvuru formu ve (Ek-2) Aydınlatma Metni ve Açık Rıza Onay Belgesi ile üniversiteye iletilir. Üniversitede düzenleme kurulu tarafından öyküyü yazanın kimliği, sayfanın üstünde yazılacak “RUMUZ”la belirtilir. Yarışmacının açık kimliğini, varsa telefonunu ve e-posta adresini içeren yazı bir zarfa yerleştirilir. Zarfın üzerine, sadece öykü yazarının “RUMUZ”u yazılır. “RUMUZ”lu öyküler, seçici kuruldaki üye sayısı kadar çoğaltılarak kurul üyelerine elden ya da kargo aracılığıyla iletilir.
 • Bu yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Kapadokya Üniversitesi temsilcileri, jüri üyeleri ile birinci dereceden yakınları (akrabaları) yarışmaya katılamazlar.
 • Yarışmaya katılacak eserlerin telif haklarıyla ilgili olarak, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında 21. Maddesinde tanımlanan “İşleme”, 22. Maddesinde tanımlanan “Çoğaltma”, 23. maddesinde tanımlanan “Yayma”, 24. maddesinde tanımlanan “Temsil” ve 25. maddesinde tanımlanan “İşaret, Ses ve/veya Görüntü Nakline Yarayan Vasıtalarla Umuma İletim” mali haklarını kullanma hususunda öğrencilerin izni doğrultusunda Kapadokya Üniversitesi tam ruhsatla yetkilendirilmiş sayılacaktır. Bu yetkilendirme için ekli taahhütnamenin eser sahibi öğrenciler tarafından doldurulması gerekmektedir.
 • Yarışmaya gönderilen öyküler daha önce yayınlanmamış ya da herhangi bir ödül kazanmamış veya kopyalanmamış olmalıdır.
 • Yarışma kapsamında verilecek kişisel veriler, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca üçüncü kişi, kurum vb. ile paylaşılmayacak, Kapadokya Üniversitesince saklanacaktır.
 • Covid-19 salgını nedeniyle ödül töreni çevrim içi olarak yapılacaktır.
 • Engelli bireylerin etkinliğe katılımıyla ilgili gerekli tedbirler üniversite tarafından alınacaktır.
 • Eserlerin postada görebileceği zararlardan ve postadan doğabilecek gecikmeden Kapadokya Üniversitesi sorumlu değildir.
 • Siyasi amaçlara hizmet eden, genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren ve firma adı kullanılan eserler yarışma dışı kalacaktır. Yarışma kapsamında öğrenciler tarafından hazırlanan eserlerin Türk Milli Eğitimi, Anayasa vb. diğer mevzuatlara uygunluğundan öğrenci sorumlu olacaktır.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Eserlerin alıntı ve/veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar eser sahibine aittir.
 • Eser sahibi ile hak talebinde bulunan üçüncü şahıslar arasında doğabilecek maddi veya manevi uyuşmazlıklardan Kapadokya Üniversitesi sorumlu değildir.
 • Yarışma şartnamesi ve sonuçlarına itiraz hakkı yoktur.
 • Şartname kapsamı dışında kalan hususlar ve anlaşmazlıkların çözümünde takdir yetkisi, Kapadokya Üniversitesine aittir.
 • Yarışmaya katılan tüm öğrenciler yarışma şartnamesinde yer alan şartları kabul etmiş sayılırlar.

Değerlendirme

Seçici Kurul üyeleri aldıkları öyküleri 100 puan üzerinden değerlendirir. Yapacakları bir toplantıyla yarışmacılara verdikleri puanları birleştirerek yarışmada dereceye girenleri belirler. Değerlendirmede hikâyenin özgünlüğü 60, dilin kullanımı – üslup 40 puan üzerinden puanlanacaktır. Düzenleme kurulu tarafından ödül töreni düzenlenir.

Yarışma İletişim

İletişim için 0384 353 50 09 numaralı telefondan irtibat sağlanabilecektir.

Kapadokya Üniversitesi Öykü Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 1.750 ₺ değerinde kitap çeki

İkincilik Ödülü: 1.250 ₺ değerinde kitap çeki

Üçüncülük Ödülü: 750 ₺ değerinde kitap çeki

Yarışma Takvimi

Okullardaki öğrencilerin Öykü Yazma ve Yarışma Kuralları hakkında bilgilendirilmesi: 31 OCAK 2021
Eserlerin Kapadokya Üniversitesine teslimi: 30 NİSAN 2021
Eserlerin düzenlenerek Seçici Kurul Üyelerine teslimi: 15 MAYIS 2021
Seçici Kurul Üyeleri tarafından dereceye girenlerin belirlenmesi: 04 HAZİRAN 2021
Ödül Töreni: 11 HAZİRAN 2021

Kapadokya Üniversitesi Öykü Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.kapadokya.edu.tr/akademik/beseri-bilimler-fakultesi/turk-dili-ve-edebiyati/oyku-yarismasi-2021

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.231 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap