Önyargı ve Empati Konulu Ulusal Karikatür Yarışması

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından engellilerin yaşadıkları sorunların görünür kılınması ve bu alanda farkındalık oluşturmak amaçlarıyla Önyargı ve Empati Konulu Ulusal Karikatür Yarışması düzenleniyor. Uluslararası Engelsizmir Kongresi kapsamında gerçekleştirilen karikatür yarışması başvuruları devam ediyor.

 

Önyargı ve Empati Konulu Ulusal Karikatür Yarışması

  Düzenleyen: İzmir Büyükşehir Belediyesi  
  Kategori: Karikatür Yarışması, Tasarım Yarışmaları, Kültür -Sanat Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

İlgi duyan herkes.  

  Son Başvuru Tarihi: 5 MART 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 12 MART 2021
  Ödüller:
Birincilik Ödülü: 8.000 ₺
 
İkincilik Ödülü: 5.000 ₺
 
Üçüncülük Ödülü: 3.000 ₺
 
Mansiyon Ödülü: 1.000 ₺ (3 Adet)
 
Genç Ödülü (13-17 yaş arası): 750 ₺ (3 Adet)
   

- Advertisement -

Yarışmanın Amacı

Engelsiz yaşamın öncüsü olabilmek için yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından engellilerin sorunları ve çözümlerine yönelik olarak 27-29 Mayıs 2021 tarihlerinde “Kriz Belediyeciliği ve Kamusal Hizmetlere Erişim” temalı Uluslararası Engelsizmir 4. Kongresi gerçekleştirilecektir. ENGELSİZ İZMİR 2021 bilimsel bir kongre olmasının yanında, kentsel yaşamda engellileri görünür kılacak bir dizi sanatsal, kültürel ve sosyal etkinliği ve düzenlenecek fuarı da kapsamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, “ÖNYARGI VE EMPATİ” konulu bir karikatür yarışması düzenlenmiştir.

Dünya nüfusunun % 10’u engelli ve sosyal hayatta birçok engelle karşılaşıyor. Engellilerin uğradıkları negatif ayrımcılık ve toplum tarafından görmezden gelinmeleri ‘görünmez’ olarak yaşamalarına neden oluyor. Engellilerin kent yaşamına daha aktif katılmalarını sağlayacak uygulamaları başlatan ve Türkiye’nin ilk “Engelli Farkındalık Merkezi”ni hizmete açan İzmir Büyükşehir Belediyesi şimdi de Ulusal düzeyde düzenlediği karikatür yarışması ile engellilerin sorunlarını kamuoyuna taşıyacak.

 Önyargı öteki şahıs ve gruplara karşı hoşgörüsüz, haksız ve ayırımcı tutumlardır. Bireylerin ve toplumların ilişkisini bozan önyargılar psikolojik, tarihsel, ekonomik, durumsal ve başka sosyokültürel faktörlerden kaynaklanabilmektedir. Eğer önyargılar davranışa dönüşür ise, artık bunun adı dışlama (discrimination)dır. Yani önyargı bir tutum, dışlama ise bir davranıştır.

 Empati’nin birden çok tanımı yapılmıştır. İngilizce’de “empath” olarak geçen terim Türkçe’de “empati” yada “duygudaşlık” olarak geçmektedir. TDK sözlüğünde empati, kendini duygu ve düşüncede bir başkasının yerine koyabilmek anlamına gelmektedir.

 Sizleri, bu kavramlar üzerinden onlar için düşünmeye davet ediyoruz. Yarışmaya katılan karikatürcülerimizin, eserlerinde ‘önyargı ve empati’ kavramlarının karşıtlığını bilerek yaklaşıp engellileri görünür hale getireceklerine ve toplumsal duyarlılığın yanında farkındalığı da arttıracaklarına inanıyoruz.

Yarışma Konusu

Yarışmanın Konusu “ÖNYARGI VE EMPATİ” dir.

Yarışmanın Türü ve Şekli

4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddelerine dayanılarak hazırlanmış olan ‘Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği’ esas alınarak düzenlenen bu yarışma, serbest ulusal tek kademeli bir güzel sanat eserleri yarışmasıdır.

Yarışma Kapsamı ve Niteliği

Yarışma tüm sanatçılara açıktır. Herhangi bir kısıtlama yoktur. Yarışmaya en fazla 5 karikatürle katılınabilir. Yarışmaya gönderilen karikatürler daha önce yayınlanmış olabilir ancak başka hiç bir (Ulusal-Uluslararası) yarışmada ödül almamış olmalıdır; tespit edilenler elenir, verilen ödül geri alınabilir.

Yarışmaya Katılım Şekli

Yarışmaya sadece internet üzerinden verilen mail adresine veya internet sitesinden gönderme yoluyla olacaktır.

Karikatürler 300 dpi, jpg, RGB formatında herhangi bir sıkıştırma programı kullanmadan engelsizmir2021@gmail.com veya  www.engelsizmir.org adresinden gönderilebilecektir.

Karikatür Yarışması Katılım Koşulları

  • Yarışmacılar www.engelsizkongre.org adresinde yer alan katılım formunu doldurup, (Veya indirip mail yoluyla)  karikatürler eklenecektir.
  • TC vatandaşı olmak. 18 yaşından küçük yarışmacılar yasal velilerinin şartları kabul ettiğine dair imzalarını eklemelidir.
  • Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır. İzmir Büyükşehir Belediyesi katılımcıların karikatürleriyle ilgili izinleri ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
  • Yarışmaya katılan eserler, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanacak olan çeşitli tanıtım materyallerinde (broşür, sergi, bilboard, durakraket, takvim, afiş vb.) eser sahibinin ismi kullanılarak yayınlanabilecektir. Eser sahibi yayınlanan eserlerle ile ilgili olarak hiç bir koşulda telif talep edemez ve yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılır.
  • *Yarışmada ilk üç dereceyi (Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ) kazananların tek kişilik ulaşım (otobüs ile şehirler arası ve şehir içi transferleri) yemek ve konaklama masrafları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. İlk üç dereceyi kazanan yarışmacıların beraberinde getirmek istedikleri kişilerin her türlü masrafları kendilerine ait olacaktır. Diğer ödül kazananların (Mansiyon) tek kişilik ulaşım ücretleri hariç sadece konaklama ve yemek giderleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlananacaktır. Mansiyon kazanan yarışmacıların beraberinde getirmek istedikleri kişilerin her türlü masrafları kendilerine ait olacaktır.
  • Dünyada ve Türkiye’de yaşanan COVID-19 sürecinde istenmeyen, sağlıksız ve riskli sonuçlar ortaya çıkması durumunda ödül töreni iptal edilebilir. Bu durum ödül kazananlara önceden bildirilir ve daha sonra herhangi bir hak iddia edilemez. Ödül töreni yapılırsa gelenlerden COVID-19 salgını ile ilgili herhangi bir risk olup olmadığını güvenli şekilde öğrenmeye yarayan HES (Hayat Eve Sığar) Kodu mutlaka istenecektir.
  • Ödül kazandığı halde törene katılamayanlar ve törenin iptali durumunda, kazandıkları para ödülleri Banka havalesi, IBAN no ile kendilerine, yaşı tutmayanların ise aynı soyadlı aile büyüğünün Banka havalesi, IBAN’nosuna gönderilecektir.
  • Yarışmaya katılan karikatürlerden seçici kurul tarafından sergilenmeye değer görülenler kongrede sergilenecektir. Eserlerden bir albüm yapılması halinde albümde yer alan karikatürlerin sahiplerine bu albümden gönderilecektir.
  • Katılım koşullarına uymadığı anlaşılan eserlerin dereceleri iptal edilerek, eser yarışmadan diskalifiye edilecektir.
  • Yarışmaya, yarışmanın Seçici Kurul Üyeleri (asil – yedek) ile 1. dereceden akrabaları, resmi ortakları, yardımcıları, çalışanları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları katılamaz.

Karikatür Gönderim Adresi

Elektronik Ortamda Yapılacak Olan Gönderimler;

engelsizmir2021@gmail.com mail adresine veya www.engelsizmir.org sitesine yüklenerek yapılacaktır.

Yarışmanın Asil Jüri Üyeleri

Eray ÖZBEK (Karikatürist),

Ahmet ÖNEL (Karikatürist – Yazar),

Mustafa YILDIZ (Karikatürist),

Sadık PALA (Karikatürist),

Lütfü DAĞTAŞ (Gazeteci)

Yarışmanın Yedek Jüri Üyeleri

Cemal İLKBAHAR (Karikatürist),

Şevket TÜRKEL (Grafik Tasarımcı), 

Rıdvan BAYRAKOĞLU (Grafik Tasarımcı, Karikatürist)

Yarışmanın Raportörleri

Ömer ÇAM – Rapörtör ( Karikatürist – İBB Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü), 

Mert GÜLTEKİN – Raportör (İBB Kültür Sanat Şube Müdürlüğü)

Önyargı ve Empati Konulu Ulusal Karikatür Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 8.000 ₺  

İkincilik Ödülü: 5.000 ₺

Üçüncülük Ödülü: 3.000 ₺

Mansiyon Ödülü: 1.000 ₺ (3 Adet)

Genç Ödülü (13-17 yaş arası): 750 ₺ (3 Adet)

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 5 MART 2021

Ön Sonuçların Duyurulması: 12 MART 2021

Sonuç Açıklanma Tarihi: 19 MART 2021

Önyargı ve Empati Konulu Ulusal Karikatür Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.karikaturculerdernegi.com/2021-engelsizmir-ulusal-karikatur-yarismasi/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.246 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap