Şanlı Hilale Sesleniş Kısa Film Yarışması

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılı münasebetiyle bağımsızlık ve hürriyet kavramlarının gelecek nesiller tarafından benimsenip sahiplenilmesini teşvik etmek amaçlarıyla Şanlı Hilale Sesleniş Kısa Film Yarışması düzenleniyor. Ödüllü kısa film yarışması başvuruları devam ediyor.

 

Şanlı Hilale Sesleniş Kısa Film Yarışması

  Düzenleyen: Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü   
  Kategori: Kısa Film Yarışması, Kültür – Sanat Yarışmaları.
  Kapsadığı Şehir: Eskişehir
  Kimler Başvurabilir:

Eskişehir il genelindeki herkes. 

  Son Başvuru Tarihi: 8 MART 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 11 MART 2021
  Ödüller:

İlk 3 Eser sahibine Ödül.

Katılım sağlayan herkese Katılım Belgesi

   

Yarışma Amacı

Türk milletinin bağımsızlığını ve hürriyetini temsil eden “İstiklal Marşı” mızın anlam ve önemini belirtmek, gelecek nesillere öğretmek ve aktarmak, 100. Yılını kutlamak.

Yarışma Kapsamı

Yarışmaya Eskişehir il genelindeki bütün halkımız yaş, meslek fark etmeksizin katılabilir.

Yarışma Konusu

Cephelerde kazanılan mücadelenin verdiği bağımsızlık duygusunun insan ruhuna yansımasıyla “İstiklal Marşı” ortaya çıkmıştır. Bağımsızlığımızın sembolü olan “İstiklal Marşı” mızın kabulünün 100. Yılı kutlanacaktır. Bu münasebetle Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Şanlı Hilale Sesleniş” adı altında bir kısa film yarışması düzenlenecektir.

Kısa Film Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 • Katılımcılar yarışmaya yalnızca bir kısa filmle katılabilirler.
 • Yarışmaya katılacak kısa filmlerin süresi en az 60 saniye en fazla 130 saniye olmalıdır. Süre sınırlamasına uymayan kısa filmler, jüri tarafından dikkate alınmaz ve elenir.
 • Yarışmaya katılan kısa filmler Full HD formatta, 1920×1080 çözünürlükte olmalı ve dosya uzantısı H264/MP4 olarak hazırlanmalıdır.
 • Filmde yer alan oyunculardan ve oyuncular dışında yapıtta kimliklerini ortaya çıkaran ya da ortaya çıkarabilecek görüntüleri, sesleri vb. her türlü bilgileri yer alan kişilerden “6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun” ve ilgili diğer düzenlemeler gereğince açık rızalarının alınmasına ilişkin her türlü yükümlülük eser sahibine aittir. Filmde 18 yaş altında oyuncu bulunuyorsa rıza, oyuncunun yasal temsilcisinden alınır.
 • Yarışma şartnamesini ve başvuru belgesini yönetmenin doldurması ve imzalaması esastır. Dolayısıyla yarışmada eser sahibi olarak yönetmen kabul edilmektedir. Kısa filmin birden fazla yönetmeninin bulunduğu durumlarda,  ödül sadece yarışma şartnamesinde ve katılım belgesinde imzası bulunan yönetmene verilecektir. Söz konusu belgelerde belirtilecek tüm bilgilerin doğruluğu, imza sahibinin sorumluluğundadır. Bu bilgiler nedeniyle doğabilecek hukuksal sorumluluk, imza sahibine aittir.(Yarışmaya ekip olarak başvuranlar bir proje lideri seçmek zorundadır. Dereceye girenlerin ödülleri proje liderine verilir.)
 • Yarışmaya gönderilen eserde kullanılan ve özgün olmayan metin, görüntü, müzik, vb. kullanılması durumunda doğacak kanuni sorunlardan yarışmacılar sorumludur. Suç teşkil edecek unsurların daha sonra ortaya çıkması halinde ise Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün herhangi bir hukuki sorumluluğu bulunmayacaktır.
 • Jürinin aldığı kararlar kesindir. Katılımcıların alınan kararlara itiraz hakkı yoktur.
 • Jüri tarafından oy çokluğuyla yarışma konusu dışında olduğuna karar verilen kısa filmler değerlendirmeye alınmaz.
 • Yarışmaya katılan eserler, Jüri tarafından ekte verilen kriterler doğrultusunda değerlendirilecektir.
 • Yarışmaya katılana eserler Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yayınlanabilir veya elektronik ortamda paylaşılabilir. Katılımcılar eserlerinin Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kullanılmasını kabul etmiş sayılır. Ayrıca katılımcılar eserlerinin yayın, dağıtım ve gösterim haklarını (telif haklarını) yarışmanın bitiminden sonra süresiz olarak Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve yarışmanın diğer paydaşlarına devretmiş sayılır.
 • 08.02.2021-08.03.2021 tarihleri arasında düzenlenecek olan “Şanlı Hilale Sesleniş” isimli yarışma kapsamında, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü önceden haber verilmeksizin yarışmayla ilgili değişiklik yapma hakkını saklı tutar, yeterli katılım olmaması veya katılan filmlerin yetersiz görülmesi, başvuru şartlarına haiz olmaması vb. durumlarda Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, yarışma koşullarında değişiklik yapma hakkına sahip olduğu gibi aynı zamanda yarışmayı iptal etme hakkına da sahiptir.
 • Yarışmaya jüri üyeleri ve yakınları katılamaz.
 • Kısa filmler  ekte bulunan katılım formu ile birlikte metdaheskisehir26@gmail.com adresine wetransfer ile gönderilecektir.
 • Yarışmada ödül alan eserler  https://eskisehir.meb.gov.tr/ web sitelerinde yayınlanacaktır.
 • Katılımcılar bu yarışmaya eser göndermekle, yukarıda sayılan tüm hususları kabul etmiş sayılır.

Eser Kriterleri

KRİTERLERPuanlama
Senaryoda Özgünlük10
Filmde Yaratıcılık20
Filmin Yarışma Konusunu İfade Edebilme Gücü20
Estetik10
Filmin Çekim Tekniği (video-ses)10
Anlatım Dili ve Kurgu20
Süre Kullanımı5
Filmin Adının Uygunluğu5

Şanlı Hilale Sesleniş Kısa Film Yarışması Ödülleri

İlk 3 Eser sahibine Ödül.

Katılım sağlayan herkese Katılım Belgesi

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 8 MART 2021

Sonuç Açıklanma Tarihi: 11 MART 2021

Şanlı Hilale Sesleniş Kısa Film Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://eskisehir.meb.gov.tr/www/film-yarismasi/icerik/5047

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.167 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap