TEKNOFEST İletişim Teknolojileri Yarışması

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında TEKNOFEST İletişim Teknolojileri Yarışması düzenleniyor. İletişim alanında yeni teknolojilerin kullanılarak topluma faydalı projelerin oluşturulmasını teşvik etme amaçlarıyla düzenlenen ödüllü yarışma başvuruları devam ediyor.

 

TEKNOFEST İletişim Teknolojileri Yarışması

  Düzenleyen: Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde. 
  Kategori: TEKNOFEST, İletişim Yarışması, Tasarım Yarışması, Proje Yarışması, Bilim Yarışması, Teknoloji Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye ve Yurt Dışı
  Kimler Başvurabilir:

Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören tüm üniversite ve üzeri öğrencileri ve mezunlar katılabilir.

  Son Başvuru Tarihi: 15 MART 2021 (Güncellendi)
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 28 NİSAN 2021
  Ödüller:
 
Birincilik Ödülü: 20.000 ₺
 
İkincilik Ödülü: 15.000 ₺
 
Üçüncülük Ödülü: 10.000 ₺
 
Danışman Ödülü: 1.000 ₺
   

- Advertisement -

Yarışma Amacı

Yarışma, gençlerimizin milli kaynakların kullanılması ile günlük hayatı kolaylaştıracak, toplum yararına olacak özgün fikirlerini, teknoloji ile birleştirerek iletişim alanında yenilikçi bir ürün ortaya çıkarmasını ve/veya mevcut problemlere yönelik çözümler oluşturmasını amaçlamaktadır. Bu doğrultuda projeler değerlendirilip uygulamaya konulacaktır.

Yarışmanın Konusu

Bu yarışmanın kapsamına, radyo frekans teknolojileri, sensör teknolojileri ve yazılım uygulamaları kullanılarak sunulan, sivil ve askeri alanlarda çözüm öneren her türlü proje dâhildir. Sunulacak projelerin daha önce gerçekleştirilmemiş ve yenilikçi yönü olması beklenmektedir. Projeler, aşağıdaki başlıklarda belirtilen alanlar öncelikli olmak üzere (Her biri ayrı ayrı veya birlikte değerlendirilebilir. Farklı bir başlık da belirlenebilir.) önemli bir sorunun çözümü olacak şekilde teorik ve pratik olarak tasarlanmalıdır.

Biyometrik Verilerin Toplanması ve Analiz Edilmesi

Nabız, vücut sıcaklığı, uyku vb. yaşam fonksiyon verilerinin toplanması, canlı ve cansız nesnelerin açık ve/veya kapalı alanlarda hassas konumlarının tespitine yönelik yenilikçi çözümler ve bu verilerin işlenmesi ile süreçlerin; iyileştirilmesi ve çözüm bulunması.

Örnek: Askeri bir operasyon esnasında personelin biyometrik verileri toplanması ve işlenmek üzere komuta merkezine iletilmesi. Bu veriler ışığında eylem planı yapılması (Bu hususlar sağlık ekipleri, afet ile mücadele ekipleri ve güvenlik güçleri ile ilgili faaliyetlere de uygulanabilir)

Lojistik

Araç, gıda, mühimmat, ekipman gibi lojistik elemanların lokasyon, miktar vb. bilgilerini toplayıp analiz ederek lojistik süreçler içindeki etkinliğini ve verimliğini artıracak yenilikçi çözümler.

Örnek: Sahada bulunan ekipmanların lokasyonları belirlenerek ihtiyaç duyan operasyonel birliklere doğru ve hızlı bir şekilde ulaştırılmasının sağlanması (Bu hususlar sağlık ekipleri, afet ile mücadele ekipleri ve güvenlik güçleri ile ilgili faaliyetlere de uygulanabilir)

Üretim Faaliyetleri

Yukarıda belirtilen yarışmanın ana konuları kapsamında ihtiyaç duyulan iletişim ve haberleşme teknoloji araçlarının tasarım ve üretim faaliyetleri yarışma kapsamındadır. Yapılan bu faaliyetler ek puanlamaya tabidir. Buna ek olarak ülkemizin dış kaynaktan alım yaptığı haberleşme ürünlerinin yerlileştirilmesi için yapılan projeler yarışmamızda değerlendirilecektir.

TEKNOFEST İletişim Teknolojileri Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya, Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören tüm üniversite ve üzeri öğrencileri ve mezunlar katılabilir. Mezun kategorisi üniversite mezunlarını kapsamaktadır.
 • Takımlar, tek bir okuldan oluşturulabileceği gibi bir veya birden fazla yükseköğretim öğrencisinin bir araya gelmesi ile karma bir takım olarak da oluşturulabilir.
 • Proje Ön Değerlendirme Raporu ile birlikte öğrenciler için onaylı öğrenci belgelerinin, danışmanlar için ise öğretim üyesi/görevlisi, araştırma görevlisi veya öğretmen olduklarını gösteren onaylı belgenin sunulması gerekmektedir.
 • Danışman olarak görev yapacak kişinin danışmanlık görevlerini yerine getireceğine dair belgenin ıslak imzalı olarak Proje Ön Değerlendirme Raporu ile birlikte sisteme yüklenmesi gerekmektedir.
 • Yükseköğretim seviyesindeki takımlar, bir öğretim görevlisini/üyesini veya araştırma görevlisini danışman olarak alabilir.
 • Proje fikirleri kopya edilmemiş olmalıdır. Benzer ya da taklit olduğu tespit edilen projeler yarışma dışı kalacaktır. Yarışmacı aynı proje ile daha evvel bir başka yarışmada yer almışsa, katılmış olduğu yarışmanın adı, yeri, tarihi, organizatörü, yarışmada aldığı netice bilgilerini proje dosyası içerisinde bildirmelidir.
 • Takım üye sayısı en fazla 8 kişiden oluşacak şekilde takımlar oluşturulmalıdır. (Bu sayıya danışman dahil değildir.)
 • Danışman, takım üyesi olarak eklenmemelidir.
 • Finale kalan takımlara sağlanacak ulaşım ve konaklama desteği sınırlıdır. Destek verilecek kişi sayısı TEKNOFEST Yarışmalar Komitesi tarafından daha sonra takımlara bildirilecektir.
 • TEKNOFEST Yarışmalar Komitesi festival alanında bulunacak üye sayısını sınırlandırma yetkisine sahiptir. Sınırlandırma yapılması durumunda komite tarafından bilgilendirme yapılacaktır.
 • Aynı proje ile yalnızca tek bir kategoriye veya tek bir yarışmaya başvurulabilir. Aynı proje ile farklı kategori veya TEKNOFEST kapsamında düzenlenen farklı yarışmaya başvuru yapan takımların veya kişilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.
 • Yarışmacı, başvuru yapmadan önce yarışma hakkındaki tüm açıklamaları ve katılım koşullarını okuyup onaylamak suretiyle yarışmaya katılabilecektir.

Yarışmaya başvuranlar yukarıda yer alan şartların tamamını kabul etmiş oldukları sayılmaktadır.

Başvuru Şekli

Başvurular, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları resmi web sitesi (www.teknofest.org) üzerinden alınacaktır.

Başvuru için 28.02.2021 tarihine kadar başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Yarışma Katılım Süreci

Başvuru formunda;

 • Katılımcı ad soyad, üniversite, fakülte, bölüm adı ve iletişim bilgileri (mail adresi, telefon numarası) , proje adı ve kategorisi,
 • Takım olarak başvuruda isediğer grup üyelerinin bilgileri (öğrenci isimleri, üniversite, fakülte, bölüm adı ve iletişim bilgileri) ile birlikte takım ismi eklenecektir.
 • Danışmana ait bilgilerde başvuru sırasında alınacaktır.

TEKNOFEST İletişim Teknolojileri Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 20.000 ₺  

İkincilik Ödülü: 15.000 ₺  

Üçüncülük Ödülü: 10.000 ₺  

Danışman Ödülü: 1.000 ₺

Yarışmada üç aşamada ayrı ayrı değerlendirme neticesinde ön elemeyi geçerek kendi kategorisinde, final değerlendirmesinde dereceye giren takımlara para ödülü verilecektir. Aşağıdaki tabloda belirtilen ödüller, ödül almaya hak kazanan takımlara verilecek toplam tutarı göstermektedir, bireysel ödüllendirme yapılmayacaktır. Birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülleri, Takım Üyeleri(Sistemde kayıtlı tüm üyelere) toplam sayısına göre eşit miktarda bölünerek her şahsın belirteceği banka hesabına yatırılacaktır. Yarışma kapsamında dereceye giren takımın danışmanına ödeme yapılacaktır. Derece alan takımlarımızın danışmanlarına 1.000,00 ₺ ödeme yapılacaktır.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 15 MART 2021 (Güncellendi)

Proje Ön Değerlendirme Raporu Son Teslim Tarihi: 31 MART 2021

Proje Ön Değerlendirme Raporu Sonuçlarına göre Ön elemeyi Geçen Takımların Açıklanması: 28 NİSAN 2021

Proje Detay Raporu Son Teslim Tarihi: 15 HAZİRAN 2021

Proje Detay Raporu Sonuçlarının, Maddi Destek Kazanan ve Finale Kalan Takımların Açıklanması: 17 TEMMUZ 2021

TEKNOFEST 2021Festivali: 21 – 26 EYLÜL 2021

TEKNOFEST İletişim Teknolojileri Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.teknofest.org/yarisma-detaylar-44.html

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.246 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap