TEKNOFEST Karma Sürü Simülasyon Yarışmas

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde gerçekleştirilen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında TEKNOFEST Karma Sürü Simülasyon Yarışması düzenleniyor. İnsansız hava araçlarıyla kara araçlarının sürü sistemleriyle uyumlu çalışıp toplumsal fayda odaklı görevler yapmasını öngören projelerin beklendiği para ödüllü yarışma başvuruları devam ediyor.

 

TEKNOFEST Karma Sürü Simülasyon Yarışması

  Düzenleyen: Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde. 
  Kategori: TEKNOFEST, İHA, Tasarım Yarışması, Proje Yarışması, Bilim Yarışması, Lise Yarışmaları, Teknoloji Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

Lise öğrencileri, üniversitelerin lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri veya mezunları bireysel veya takım halinde katılabilir.

  Son Başvuru Tarihi: 15 MART 2021 (Güncellendi)
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 11 MAYIS 2021
  Ödüller:
 
Birincilik Ödülü: 40.000 ₺
İkincilik Ödülü: 30.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 20.000 ₺
Danışman Ödülü: 2.000 ₺
   

- Advertisement -

Yarışma Amacı

Karma Sürü Simülasyon Yarışmasının amacı, tanımlı görevlerin, görev paylaşımı, yedekleme ve birbirini tamamlama esaslı olarak optimize hedef kriterler altında birden fazla İnsansız Hava ve Kara Araçları (İHA ve İKA) ile başarımına yönelik yazılım ve algoritmalar geliştirilmesidir. Yarışma kapsamında afet ve pandemi konusu simülasyon ortamında canlandırılmış, takımların bir şehir içerisinde en hızlı şekilde hastalara sürü sistemlerini kullanarak sağlık hizmetlerini ulaştırabilecekleri bir yarışma senaryosu kurgulanmıştır. Bu yarışma ile sürü sistemlerine ilgi duyan gençlerin desteklenmesi ve yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Gerçekleştirilecek Çalışmalar

Takımlar yarışma projesi kapsamında aşağıdaki temel hususları kapsayacaktır:

 • Karma sürü stratejilerinin belirlenmesi,
 • Belirlenen stratejilere yönelik yazılım algoritmalarının geliştirilmesi,
 • Geliştirilen algoritmaların yarışma esnasında hazırlanan senaryolarda değerlendirilmesi.

TEKNOFEST Karma Sürü Simülasyon Yarışması Başvuru Koşulları

Yarışma katılım koşulları aşağıda belirtilmiştir:

 • Yarışmaya lise öğrencileri, üniversitelerin lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri veya mezunları bireysel veya takım halinde katılabilecektir.
 • Takımlar, firma veya özel kişilerden sponsor desteği alabilecektir.
 • Takımlar en fazla 8 kişiden oluşmalıdır. Takımlar bunun haricinde yalnızca 1 kişiyi danışman olarak alabilirler.
 • Takımlar, tek bir okuldan oluşturulabileceği gibi bir veya birden fazla ortaöğretim/yükseköğretim öğrencisinin bir araya gelmesi ile karma bir takım olarak da oluşturulabilir.
 • Ön Tasarım Raporu ile birlikte öğrenciler için onaylı öğrenci belgelerinin, danışmanlar için ise öğretim üyesi/görevlisi, araştırma görevlisi veya öğretmen olduklarını gösteren onaylı belgenin sunulması gerekmektedir.
 • Bir takımın üyesi aynı yarışmanın başka bir takımının üyesi olarak bulunamaz.
 • Lise seviyesindeki takımlar, bir danışman almak zorundadır. Danışman olarak görev yapacak kişinin danışmanlık görevlerini yerine getireceğine dair belgenin ıslak imzalı olarak Ön Tasarım Raporu ile birlikte sisteme yüklenmesi gerekmektedir.
 • Lisans, lisansüstü öğrencileri ve mezun seviyesindeki takımlar, bir öğretim görevlisini/üyesini veya araştırma görevlisini danışman olarak alabilir.
 • Danışman çalıştığı ilgili kurumlarından alacakları öğretmenlik/eğitmenlik/ akademisyenlik yaptığına dair belgeyi Ön Tasarım Raporu ile sisteme yüklemesi gerekmektedir.
 • Danışmanın ilgili  eğitim/öğretim  kurumlarından  alacağı  görevlendirme  yazısını  TEKNOFEST Komitesine iletmesi zorunludur.
 • Danışman değişikliği olması durumunda yazılı olarak ilgili TEKNOFEST Komitesine iletmek zorundadırlar. (Danışman değiştirmek için bu belgenin verilmesi zorunludur.)
 • Finale kalan takımlara sağlanacak ulaşım ve konaklama desteği sınırlıdır. Destek verilecek kişi sayısı TEKNOFEST Yarışmalar Komitesi tarafından daha sonra takımlara bildirilecektir.
 • TEKNOFEST Yarışmalar Komitesi festival alanında bulunacak üye sayısını sınırlandırma yetkisine sahiptir. Sınırlandırma yapılması durumunda komite tarafından bilgilendirme yapılacaktır.
 • Yarışmacı, başvuru yapmadan önce yarışma hakkındaki tüm açıklamaları ve katılım koşullarını okuyup onaylamak suretiyle yarışmaya katılabilecektir.

Yarışmaya başvuranlar yukarıda yer alan şartların tamamını kabul etmiş oldukları sayılmaktadır.

TEKNOFEST Karma Sürü Simülasyon Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 40.000 ₺

İkincilik Ödülü: 30.000 ₺

Üçüncülük Ödülü: 20.000 ₺

Danışman Ödülü: 2.000 ₺

Yarışma sonrasında, işbu şartnamede belirtilen başarı kriterlerini sağlayarak ödül sıralamasına giren yarışmacılar, derecelerine göre aşağıdaki gibi ödüllendirilecektir. Ödüller takımlara verilecek olup, bireysel ödüllendirme yapılmayacaktır.

Yarışma kapsamında dereceye giren takımın danışmanına ödeme yapılacaktır. Derece alan takımlarımızın danışmanlarına 2.000,00 ₺ ödeme yapılacaktır.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 15 MART 2021 (Güncellendi)

Teknik Şartname Yayını: 5 MART 2021

Simülasyon Ortamı Yayını: 18 MART 2021

Soru Cevap Toplantısı: 30 MART 2021

Ön Tasarım Raporu (ÖTR) Son Teslim Tarihi: 4 MAYIS 2021

ÖTR Sonuçlarının ve Ön Elemeyi Geçen Takımların Açıklanması: 11 MAYIS 2021

Soru Cevap Toplantısı: 15 MAYIS 2021

Video ve Kaynak Kodlarının Son Teslim Tarihi: 25 MAYIS 2021

Video ve Kaynak Kodların Değerlendirmesiyle Oluşan Eleme Sonuçlarının Açıklanması: 5 HAZİRAN 2021

Soru-Cevap Toplantısı: 24 HAZİRAN 2021

Soru-Cevap Toplantısı: 3 AĞUSTOS 2021

Proje Raporu Son Teslim Tarihi: 29 AĞUSTOS 2021

TEKNOFEST 2021, Karma Sürü Simülasyon Yarışması: 21 – 26 EYLÜL 2021

TEKNOFEST Karma Sürü Simülasyon Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.teknofest.org/yarisma-detaylar-17.html

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.244 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap