TİMAV 9. Geleneksel Hikâye Yarışması

Türkiye İmam-Hatipliler Vakfı (TİMAV),  tarafından pandemi nedeniyle oluşan yeni normal hayatın öğrenciler üzerindeki etkisini anlamak, öğrencilerin yeni koşullara dair duygu, düşünce ve beklentilerini yansıtmalarını sağlamak ve kendilerini ifade etme kabiliyetlerini geliştirmek amaçlarıyla TİMAV 9. Geleneksel Hikâye Yarışması düzenleniyor. Ödüllü hikaye yarışması başvuruları devam ediyor.

TİMAV 9. Geleneksel Hikâye Yarışması

  Düzenleyen: Türkiye İmam-Hatipliler Vakfı (TİMAV)
  Kategori: Edebiyat Yarışması, Hikaye Yarışması, Öykü Yarışması
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

Türkiye genel örgün eğitim kapsamında eğitim öğretim yapan Anadolu İmam Hatip Liseleri’nde öğrenim gören öğrenciler.

  Son Başvuru Tarihi: 5 MAYIS 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 10 TEMMUZ 2021
  Ödüller:
 
Birincilik Ödülü: 5 Çeyrek Altın
İkincilik Ödülü: 4 Çeyrek Altın
Üçüncülük Ödülü: 3 Çeyrek Altın
Mansiyon Ödülü: 1 Çeyrek Altın (5 Kişiye)
   

Yarışma Hakkında

Türkiye İmam-Hatipliler Vakfı (TİMAV),  Yeni Normal Hayat konulu hikâye yarışması ile İmam Hatip Lisesi’nde okuyan öğrencilerimizin ufuklarını geliştirmeyi ve genişletmeyi, kendilerini ifade edebilme ve toplumsal varlıklarını ortaya koyabilme kabiliyetlerini ortaya çıkarabilmeyi ve İmam Hatip öğrencilerimizin bilgi ve becerilerini geliştirmelerini amaçlamıştır.

Öykü Yarışması Konusu

Yeni Normal Hayat” (Pandemi sonrası yeni normal hayata dair.)

Yarışma Amacı

İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs (Covid-19)  salgınının hayatımıza getirdiği değişiklikler çerçevesinde yeni normal hayata dair beklentilerini, duygu ve düşüncelerini yazıya dökme, kendini ifade edebilme yeteneğini geliştirmesi.
Yine öğrencilerimizin toplumsal alanda, bireysel hayatında gördüğü yaşam şekli ve alışkanlıklarda meydana gelen değişikliklerden, kaygı ve korkulardan ve/veya olgu ve olaylardan yola çıkarak bilgilerini, okuma ve araştırma ile yazım kabiliyetlerini geliştirmeleri.

Yarışma Kapsamı

Bu özel şartname, yukarıda konusu ve amacı belirtilen yarışmaya katılma koşullarını, başvuru şeklini, değerlendirme kurulunun oluşumunu, yapılacak değerlendirmeye verilecek ödüller ile yarışma takvimine ilişkin esas ve usulleri kapsar.

Hikaye Yarışması Başvuru Koşulları

Hikâye yarışmasına; Türkiye genel örgün eğitim kapsamında eğitim öğretim yapan Anadolu İmam Hatip Liseleri’nde öğrenim gören öğrenciler başvuru yapabilir. Yarışmaya Açıköğretim İHL’de okuyanlar katılamazlar.

Yarışmaya Katılacak Eserlerde Aranacak Koşullar 

 1. Yarışmaya katılacak olan hikâyelerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir.
 2. Yarışmaya gönderilmeden veya gönderildikten sonra, sonuçlar açıklanmadan veya açıklandıktan sonra herhangi bir mecrada yayınlandığı tespit edilen hikâyeler yarışmadan doğrudan elenmiş olur ve kazanmış olsalar dahi ödülleri verilmez.
 3. Gönderilecek hikâyeler bilgisayarda Word sayfasına Times New Roman yazı karakteriyle 11 punto büyüklüğünde yazılacak, sayfa numarası verilecek ve en az 1 en fazla 4 sayfa olacaktır. 4 sayfayı aşan hikâyeler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 4. Eser sahipleri açık rıza onayını imzaladıklarında hikâyelerinin, TİMAV tarafından basılı ya da dijital olarak paylaşılmasını kabul etmiş sayılırlar. Hikâyelerin basımında ve yayımında eser sahibine ayrıca telif ücreti ödenmez.
 5. Sosyal etkinlikler sonucu ortaya çıkan eserlerin telif hakkı eser sahibine aittir. Eserler, sahibinin izni olmaksızın basılamaz, yayımlanamaz, paylaşılamaz ve sergilenemez. Telif hakları ile ilgili tüm işlemler 5/12/1951 tarihli ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile 22/12/2016 tarihli ve 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununa uygun olarak yürütülür. Ancak, gerekli durumlarda sosyal etkinlik izni veren ilgili birim veya etkinliği düzenleyen kişi/kurum/kuruluş bu eserleri muvafakat alarak kullanma hakkına sahiptir.
 6. Eserin yer aldığı dosyanın sol alt bölümüne; öğrencinin adı soyadı, sınıfı, okulu ve danışman öğretmen ya da veli iletişim numarası belirtilmelidir
 7. Hikâye konusu Pandemi sonrası Yeni Normal Hayat olarak belirlenmiştir.
 8. Yarışmaya katılım gönüllülük esasına göredir ve ücretsizdir.
 9. Yarışmacılar en fazla bir hikâyeyle katılabilirler.
 10. Gönderilen yazıların tüm hukuki sorumluluğu eser sahibine aittir.
 11. Engelli öğrencilerin yarışmaya katılımlarının sağlanması için her tür kolaylaştırıcı önlem TİMAV tarafından alınacaktır. Örneğin görme engelli öğrencilerin Brail alfabesi ile yazdığı öykü ile yarışmaya başvurması durumunda ilgili kuruluş metni latin alfabesi ile düzenleyerek değerlendirmesi için seçici kurula iletilecektir.
 12. Katılımcılar yarışmaya katıldıkları eserlerin tümüyle kendilerine ait olduklarını kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar. Ödül kazanan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanların elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınacaktır.
 13. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve 1739 sayılı Milli, Eğitim Temel Kanunu’na ve temel ahlak ilkelerine uymayan, siyasi amaçlara hizmet eden, reklam unsuru içeren eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Yarışma Başvuru Süreci

 1. Hikayeler, duyuruların yapıldığı andan itibaren online olarak timavyarisma@gmail.com adresine gönderilecektir.
 2. Katılımcılar hikâyelerini mail olarak gönderdikten belirli bir müddet sonra e-posta adreslerine, hikâyenin değerlendirilmek üzere sisteme yüklendiğine dair bir bilgilendirme mesajı ulaşacaktır.
 3. Sonuçlar TİMAV’ın web sitesinde (www.timav.org.tr) ilan edilecektir.
 4. Ödüller 2020-2021 eğitim-öğretim yılı başlangıcında, ilköğretim haftası içinde, TİMAV tarafından belirlenip ilan edilecek olan bir tarihte Konya ili merkezinde Konya Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde yapılacak olan törenle sahiplerini bulacaktır. Dereceye giren öğrenci ve velileri program tarihi ve yeri konusunda bilgilendirilecektir. TİMAV tarih ve yer değişikliği hakkını saklı tutar.

Değerlendirme Süreci

Değerlendirme Kurulu
Yarışma için Değerlendirme Kurulu Türkiye İmam Hatipliler Vakfı Genel Merkezi tarafından görevlendirilecek alanında uzman üyelerden oluşacaktır.

Değerlendirme ve Duyuru
Eserler değerlendirme kurulunca değerlendirilerek, dereceye giren birinci, ikinci, üçüncü eserler ve mansiyon için 5 eser belirlenecektir. Yarışma sonuçları 10 Temmuz 2021 tarihinde açıklanacak olup, TİMAV tarafından belirlenip ilan edilecek olan bir tarihte Konya ili merkezinde Mevlana Kültür Merkezi’nde yapılacak olan törenle sahiplerini bulacaktır.

Dereceye Giren Yarışmacıların Giderlerin Karşılanması
Yarışmada dereceye giren öğrenci ve yanında bir kişi olarak velisinin ödül törenine ulaşımları, bir günlük iaşe ve konaklama giderleri TİMAV tarafından karşılanacaktır.

Yarışma İletişim

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı Genel Merkezi
Adres    : Şemsitebrizi Mh. Dr. Abdullah Salim Sk. No: 22 Karatay / KONYA
Tel : (0332) 350 07 96

*Yarışmacılar yarışmaya ait sorularını timavyarisma@gmail.com mail adresine gönderebilirler.

TİMAV 9. Geleneksel Hikâye Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 5 Çeyrek Altın

İkincilik Ödülü: 4 Çeyrek Altın

Üçüncülük Ödülü: 3 Çeyrek Altın

Mansiyon Ödülü: 1 Çeyrek Altın (5 Kişiye)

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 5 MAYIS 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi: 10 TEMMUZ 2021

TİMAV 9. Geleneksel Hikâye Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://sks.yasar.edu.tr/wp-content/uploads/2021/04/Siir-ve-Oyku-Yarismasi-Sartnamesi.pdf

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.214 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap