Travel Hackathon Yarışması

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Türk Hava Yolları desteğiyle, uçakla seyahatin farklı aşamalarında aşılması gereken zorluklara yönelik geliştirilecek çözümlerle daha iyi, daha verimli, daha stressiz, daha mutlu ve daha dijital bir yolculuk deneyimi yaşatmak amaçlarıyla Travel Hackathon Yarışması düzenleniyor. Ödüllü yarışma başvuruları devam ediyor.

Travel Hackathon Yarışması

Düzenleyen:TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali
Kategori:Yazılım Yarışmaları, Dijital Yarışmalar, Öğrenci Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:24 TEMMUZ 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: Gidiş Dönüş Business Class Yurt Dışı Uçak Bileti
İkincilik Ödülü: Gidiş Dönüş Business Sınıfı Avrupa Uçak Bileti
Üçüncülük Ödülü: Gidiş Dönüş Ekonomi Sınıfı Avrupa Uçak Bileti
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Hakkında

Travel Hackathon, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında 01-08 Ağustos 2022 tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlenecek yazılım geliştirme yarışmasıdır.

Covid-19 salgını sonrasında uçakla seyahatin farklı aşamalarında aşılması gereken zorluklara yönelik geliştirilecek çözümlerle daha iyi, daha verimli, daha stressiz, daha mutlu ve daha dijital bir yolculuk deneyimi yaşatmak hedeflenmektedir. Bunu yaparken katılımcılar yapay zeka, makine öğrenmesi, nesnelerin interneti (IoT), büyük veri, sanal ve artırılmış gerçeklik, blockchain gibi yeni ve yükselen teknolojileri kullanacaklardır.

Hackathon katılımcılarına, Türk Hava Yolları tarafından çözülmesi istenen örnek konu başlıkları, web servisleri ve veri setleri sağlanacaktır.

Hackathon Yarışması Başvuru Koşulları

 • Geliştiriciler en az 2 en fazla 4 kişilik takımlar halinde Hackathon’a katılabilecektir.
 • Hackathon’a katılmak isteyen takımlar 13/06/2022 – 24/07/2022 tarihleri arasında “teknofest.org” web sitesinden erişebilecekleri formu doldurduktan sonra başvurularını tamamlayacaktır.
 • Reşit olmayan kişiler takımlarında 18 yaş üstü katılımcıların yer alması şartıyla Hackathon’a katılabilirler.
 • Her katılımcı, sadece bir takımda yer alabilir.
 • Hackathon’a başvuran katılımcılar, Türk Hava Yolları tarafından belirlenen şartlar ve koşulların tamamına uymayı kabul eder.
 • Katılımcılar başvuru formunda istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmakla sorumludur. Yanlış veya eksik bilgi içeren başvurular geçersiz sayılacaktır, başvuru aşamasından sonra yanlış veya yanıltıcı bilgi tespit edilmesi durumunda takım yarışmadan diskalifiye olacaktır. Başvurular Türk Hava Yolları tarafından belirlenen kriterlere göre değerlendirilecektir.
 • Yapılan değerlendirme neticesinde katılımı uygun görülen katılımcılar Türk Hava Yolları tarafından e-posta ile bilgilendirilecektir.
 • 24/07/2022 tarihi 23:59’dan sonra gönderilen başvurular dikkate alınmayacaktır. Türk Hava Yolları, başvuru süresinin sona ermesinden sonra alınan başvurulardan hiçbir şekilde sorumlu tutulmayacaktır.

Yarışma Süreci ve Yer

Travel Hackathon, 01 Ağustos 2022’de saat 17:00’de başlayacak olup 08 Ağustos 2022 saat 17:00’ye kadar devam edecektir.

Hackathon, çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Çevrimiçi gerçekleştirilen Hackathon sonrasında finale kalmaya hak kazanan takımlar Samsun’da, TEKNOFEST organizasyonu kapsamında sunumlarını gerçekleştirecek ve değerlendirmelerin ardından ödüllerini alacaklardır.

Final sunumları açık adres: Samsun Çarşamba Havalimanı 55506 Çarşamba / Samsun / Türkiye

Taslak program daha sonra duyurulacaktır. Türk Hava Yolları Hackathon programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Örnek Yarışma Alt Başlıkları

Yarışma kapsamında verilen örnek alt başlıklar aşağıdaki gibidir;

Alt Başlık Detaylı Açıklama
Aşamalı Sanal TurlarTesislerde, uçak kabinlerinde, bilet satış sitelerinde sanal gerçeklik turları
Bagaj HazırlamaYolcuların seyahatleri öncesinde, gidecekleri noktaya ve hava durumuna göre bagajlarını en uygun şekilde hazırlamaları
Bagaj TakibiHavalimanında yolcu bagajlarının kaybolmasının/karıştırılmasının engellenmesi
Bilet Fiyatı AlarmıYolcuların istedikleri uçuşları kaydedebilmesi ve takip edebilmesi, fiyat değişikliklerinin yolcu ile anlık olarak paylaşılabilmesi
Destinasyon TanıtımıYolcuların yeni açılan veya mevcut destinasyonlarla ilgili ilham alabilecekleri yeni deneyimlerin geliştirilmesi
Dezavantajlı Yolcuların Deneyimiİşitme engelli yolcularla daha kolay iletişim sağlanması. Görme engelli yolcuların alanda kolay navige edilmesi
Havaalanı TransferYolcuların havaalanına transferi ve havaalanından gidecekleri noktaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmalarının sağlanması
Havacılıkta Sürdürülebilirlik ÇözümleriHavacılık alanında sürdürülebilirlik ve karbon emisyonlarına yönelik çözümler
Havalimanı Otopark BulmaHavalimanı Otoparkında araçların bulunmasının kolaylaştırılması: “Otoparka bırakılan yolcu/müşteri araçlarının seyahat sonrası inovatif şekilde bulunmasının ve ödemenin kolaylaştırılması”
Kargo Muhasebe Ödeme YöntemleriKargo muhasebe ödeme süreçlerinde yaşanan başlıca
aksaklıkların belirlenerek müşteriler için daha
verimli/hızlı bir süreç tasarlanması, mümkünse
alternatif ödeme yöntemleri geliştirilmesi
Kargo Ölçümünün Hassas Bir Şekilde YapılmasıMerkezde depolanan kargoların tek tek, ULD
üzerinde bozulmadan tek tek gibi çeşitli senaryolarda
ölçümlerinin yapılarak sistemi ölçüm bilgileriyle
beslemesi
Kargo Tazminat Sürecinin TakibiKargo tazminat sürecinde müşterilerin yaşadığı sorunların analiz edilerek müşterilere daha hızlı, çözüm odaklı bir tazminat süreci deneyimi yaşatılması
Kişiselleştirilmiş Seyahat Deneyimi Ve
Rehberlik
Gezginler için kişiselleştirilmiş seyahat rehberi
Lounge Yolcu DeneyimiÖzel yolcu salonlarında bekleyen yolcuların deneyimini arttıracak yenilikçi uygulamalar
Müşteri Geri Bildirimi TakibiSosyal medya, çağrı merkezi, memnuniyet anketleri vb kanallardan gelen müşteri görüş, öneri ve şikâyetlerini ele alma sürecini otomatize ederek müşteri bildirimlerini değerlendirme ve geri bildirim sağlanması sürecinin takibi
Shipment Track & TracingMüşterilerin kargo takibi sürecinde yaşadığı başlıca sorunların belirlenerek daha şeffaf, daha anlık ve daha doğru bir kargo takibinin sağlanması
Transfer Yolcu DeneyimiTransfer yolcuların uçuş arası sürelerinin en iyi şekilde değerlendirilmesi: “Dijital reklam panoları yada havalimanındaki reklam panolarının ilgili yolcuya göre kişiselleştirilmesi, alışveriş kampanyalarının inovatif şekilde duyurulması.”
Uçak İçi Bagaj GüvenliğiBaş üstü dolaplarında yaşanan güvenlik sorunlarının önüne geçilmesi
Uçuş Deneyiminin OyunlaştırılmasıUçuş süreci boyunca yolcu ile etkileşim oluşturmak ve Miles & Smiles üyesi olmayan yolcuları da üye olmaya teşvik edici bir oyunlaştırma tasarlanması
Yabancı DilKontuarlarda ve bilgilendirme masalarındaki personelin yabancı yolcu ile iletişiminin kolaylaştırılması
Yolcu TanımaKontuar, kapı ve özel yolcu salonlarında yolcuların yenilikçi çözümlerle hızlı bir şekilde tanınabilmesi. Uçak içerisinde yolcu tanıma ve kişiselleştirilmiş hizmet sağlanması
Yolcu YönlendirmeYolcuyu havaalanında daha az sıraya sahip güvenlik kontrol noktalarına, check-in kontuarlarına ve pasaport kontrol noktalarına yönlendirme

Kaynaklar

Turkish Airlines Developer Portal’de bulunan servisler katılımcılar tarafından kullanılabilecektir.

Farklı teknoloji firmaları katılımcılara servis, bulut vb. altyapı kaynakları sağlayabilir.

Katılımcılar, projelerinin parçası olarak, açık kaynak lisansları veya benzerleri çerçevesinde içerikleri kullanabilirler. Açık kaynak içeriklerinin kullanımı ve açık kaynak lisanslama şartlarına uygunluk konusundaki sorumluluk, kullananların kendilerine aittir.

Proje Değerlendirme ve Final Sunumları

08 Ağustos Pazartesi günü Türk Hava Yolları tarafından belirlenen kriterlere göre seçilecek en iyi takımlar, final sunumlarını jüriye sunma hakkı kazanacaktır. Finalde jüri, takımları aşağıdaki kriterlere göre değerlendirecektir.

 • İş fikrinin yarattığı değer
 • Uygulanabilirlik
 • Yenilik
 • Sürdürülebilirlik
 • Teknoloji
 • Kullanılabilirlik
 • Kullanılan API’lar
 • Takım
 • Prototip
 • Finansallar
 • Sunum

Jüri tarafından belirlenen en iyi 3 takıma ödülleri verilecektir. Katılımcılar, jürinin oluşumuna, karar sürecine veya jüri tarafından alınan karara itiraz etmeyeceklerini açıkça kabul ederler.

Veri Gizliliği

Türk Hava Yolları başvuru sürecinde katılımcılardan bir takım kişisel veriler alacaktır. Her bir katılımcı, Hackathon’a başvurmak için başvuru formunda istenen kişisel verileri sağlamayı açıkça kabul eder ve onaylar. Katılımcının kişisel verilerini paylaşmak istememesi durumunda, başvurusu tamamlanmayacaktır.

Türk Hava Yolları katılımcıların başvuru formunda ilettiği bilgileri değerlendirme sürecinde belirlediği farklı firmalar ve kurumlar ile paylaşma hakkına sahiptir.

Her bir katılımcı, herhangi bir tazminat ödemesi söz konusu olmaksızın, Türk Hava Yolları’na proje bilgilerini reklam, sunum ve basın toplantısı gibi iletişim konularında kullanabilmesi için yetki verir. Her bir Katılımcı, Türk Hava Yolları’nın Hackathon esnasında görüntüsünü (film veya dijital) almasına veya ve/veya ses kaydı veya video çekimi yapmasına ve bugüne kadar bilinen veya bilinmeyen her türlü ortamda, her türlü formatta ve her türlü yöntemle bu görüntüleri kopyalamasına, çoğaltmasına ve dağıtmasına müsaade eder ve yetki verir.

Katılımcılar Travel Hackathon 2022 sürecinde Türk Hava Yolları tarafından sağlanan servis ve verileri 3. şahıslarla paylaşmamayı ve Travel Hackathon 2022 kapsamı dışında kullanmamayı taahhüt eder.

Fikri Mülkiyet Hakları

Hackathon esnasında katılımcılara sunulan tüm veriler Türk Hava Yolları’nın münhasır mülküdür.

Her türlü veri, fikri mülkiyet hakkına tabi olabilir. Katılımcılar, verileri, fikri mülkiyet haklarına göre ve uygun olarak kullanmaları konusunda zorunlu tutulurlar.

Her bir katılımcı, Hackathon esnasında takım tarafından geliştirilen projenin orijinal olduğunu ve ekibin bizzat kendi yaratıcılığıyla oluşturulduğunu; projenin daha önceden herhangi bir üçüncü şahsa satılmadığını ve projenin herhangi bir üçüncü şahsın fikri mülkiyet hakkını ihlal etmediğini açıkça teyit eder. Her bir katılımcı, Türk Hava Yolları ve ortaklarını, bu konuda üçüncü şahıslar tarafından ileri sürülebilecek her türlü yükümlülük, zarar veya açılabilecek davalara karşı tamamen ve herhangi bir kısıtlama olmaksızın tazmin ve telafi etmeyi taahhüt eder.

Katılımcılar, Hackathon esnasında paylaştıkları tüm bilgilerin kamunun bilgisi dâhilinde olduğunu ve gizliliğe tabi olmadığını kabul eder.

Türk Hava Yolları Hackathon süresince takımların geliştirdiği projeleri ve kaynak kodları kullanma hakkını saklı tutar.

Katılımcıların Taahhüt ve Yükümlülükleri

Hackathon’un her katılımcı için güzel bir ortamda keyifle tamamlanması istenmektedir. Katılımcılar genel ahlak kurallarına ve ilkelere uygun davranmayı taahhüt eder.

Katılımcılar Hackathon süresince diğer takımları engelleyecek ve rahatsız edecek davranışların yasak olduğunu açıkça kabul eder.

Türk Hava Yolları, bu ilkelere uymayan takımları veya katılımcıları diskalifiye etme hakkını saklı tutar. Her bir katılımcı, riski kendisine ait olmak suretiyle Hackathon’da yer alır. Hackathon süresince alanda katılımcıların başına gelebilecek kazalardan Türk Hava Yolları sorumlu değildir. Bu konuda katılımcılar gerekli güvenlik tedbirlerini almayı ve ikazlara uymayı taahhüt eder.

Türk Hava Yolları’nın Yükümlülüğünün Sınırlandırılması

Türk Hava Yolları mücbir sebebin ortaya çıkması halinde, etkinliği değiştirme, kısıtlama veya iptal etme hakkına sahiptir.

Türk Hava Yolları etkinliğin süresini uzatma/kısaltma ve belirlenen tarihi erteleme hakkını saklı tutar. Türk Hava Yolları Hackathon’un teknik veya idari işleyişini etkileyebilecek bir problemin ortaya çıkması durumunda Hackathon’u durdurma ve iptal etmek hakkını saklı tutar.

Türk Hava Yolları networkün sistem kapanmalarına neden olabilecek veya bağlantıyı imkânsız kılan teknik güçlüklere maruz kalabileceği konusunda katılımcıları bilgilendirmektedir. Bu sebeple yaşanan aksaklıklardan Türk Hava Yolları sorumlu değildir.

Travel Hackathon Yarışması Ödülleri

Travel Hackathon 2022 sonucunda birinci olan ekibin her üyesine, Türk Hava Yolları’nın uçtuğu noktalara tek seferlik Gidiş Dönüş Business Class Yurt Dışı Uçak Bileti ödülü verilecektir.

Travel Hackathon 2022 sonucunda ikinci olan ekibin her üyesine, Türk Hava Yolları’nın uçtuğu noktalara tek seferlik Gidiş Dönüş Business Sınıfı Avrupa Uçak Bileti ödülü verilecektir.

Travel Hackathon 2022 sonucunda üçüncü olan ekibin her üyesine, Türk Hava Yolları’nın uçtuğu noktalara tek seferlik Gidiş Dönüş Ekonomi Sınıfı Avrupa Uçak Bileti ödülü verilecektir verilecektir. Hackathon sonucunda kazanan takımlara sağlanacak ödül biletlerin tarihleri, Türk Hava Yolları’nın onayına tâbîdir.

Türk Hava Yolları, ödüllerin değiştirilmesi hakkını saklı tutar.

Türk Hava Yolları, tüm takımlara Hackathon sonrasında projelerinde destek olma hakkını saklı tutar.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 24 TEMMUZ 2022

Hackathon Tarihi: 1 – 8 AĞUSTOS 2022

Sonuçların Açıklanması: 2022

Travel Hackathon Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://teknofest.org/tr/competitions/competition/39

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.091 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap