Uluslararası Online İpek Oya Tasarım Yarışması

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kültüre ögelerin korunması ve yaygınlaştırılması amacıyla Uluslararası Online İpek Oya Tasarım Yarışması düzenleniyor. Çevrimiçi gerçekleşecek ödüllü tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

 

Uluslararası Online İpek Oya Tasarım Yarışması

  Düzenleyen: Bursa Büyükşehir Belediyesi
   Kategori: Tasarım Yarışması, Kültür-Sanat Yarışması, Moda Tasarım Yarışması
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye ve Yurt Dışı.
  Kimler Başvurabilir:

İlgi duyan herkes.

  Son Başvuru Tarihi: 31 MAYIS 2021 
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 6 AĞUSTOS 2021
  Ödüller:

Finalistlere Ödüller.

- Advertisement -

Yarışma Amacı

Türkiye’nin kültürel mirasının tanınması ve korunmasını desteklemek, gelişerek yaygınlaşmasını sağlamak, bu alanda eser verecek yeni yetenekleri keşfetmek ve gelenekten yararlanıp özgün eserler üretmeye teşvik etmek amacı ile Uluslararası Online İpek Oya Tasarım Yarışması ve Festivali’ni düzenlemekteyiz.

Yarışmanın Organizasyonu

Bu tasarım yarışmasının organizasyonu Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü’ne bağlı Merinos Tekstil Sanayi Müzesi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Tasarım Yarışması Katılım Koşulları

 • Yarışmaya iştirak edecek adayların aşağıdaki şartları sahip olmaları gerekmektedir:
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi çalışanı veya çalışanların birinci dereceden akrabası olmamak.
 • Jüri üyelerinin bir yakını veya çalıştığı kurum, firma veya çalıştığı firmadan biri olmaması veya ortaklık içinde olduğu bir kişi olmaması (akademik jüri üyeleri için bu husus aranmamaktadır) gerekmektedir.
 • Yarışmaya sunulacak tasarımların aşağıdaki şartları sahip olması gerekmektedir:
 • Bir yarışmacı, yarışma temasına ve teknik şartlara uygun en fazla 2 ( iki ) farklı tasarım sunulmalıdır.
 • Tasarımlar ticarete konu olmamış olmalıdır.
 • Tasarım daha önce bir yerde sergilenmemiş veya yarışmaya katılmamış olmalıdır.
 • Tasarımın oya yapılan kısımları kesinlikle ipek iplik olmalı, diğer kısımlarında farklı lif veya materyal kullanılabilir. Oya kısımları ipek iplik olmayan tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Tasarımda tek örnek motif ile katılınmamalı, tasarımın devamlılığı veya tasarım hikâyesi olmalıdır.
 • Tasarım ile beraber teknik detaylar, tasarımın hikâyesi ve moodboard da sunulmalıdır.
 • Tasarım, moodboard ve teknik detaylar üzerinde adayların isim ve adres gibi kişisel bilgileri bulunmalıdır.
 • Yarışmaya kesinlikle rumuz ile katılım sağlanmamalıdır. Rumuz veya takma isim ile katılan yarışmacıların tasarımları değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Tasarım ile beraber gönderilen teknik detaylar, tasarımın hikâyesi ve moodboard dili Türkçe veya İngilizce olmalıdır.

Diğer Koşullar

 • Finale kalan yarışmacılar, yarışmaya sundukları tasarımların fikri mülkiyet hakları ile her türlü telif, marka ve lisans haklarının tamamının bizzat kendilerine ait bulunduğunu ve işbu tasarımların yayınlama ve çoğaltma dâhil olmak üzere süresiz olarak hiçbir koşul ve bedel talep etmeksizin BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ tarafından kullanılmasına muvafakat ettiklerini peşinen kabul, beyan ve taahhüt etmişlerdir.
 • Yarışma sonrası dereceye giren finalistler verilecek ödüller dışında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden hiçbir talepte bulunamazlar.
 • Herhangi bir yerde yayınlanmış veya herhangi bir kişi ya da kuruluşa ait tasarımlar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Ayrıca her bir yarışmacı yarışmaya gönderdikleri yapıtların kendilerine ait olduğunu, daha önce bir başka yarışmada bu tasarımların ödül almadığını ve sergilenmediğini, hiçbir biçimde daha önce profesyonel anlamda kullanılmadığını, profesyonel anlamda kullanılmış bir tasarımdan yararlanılmadığını beyan eder ve gerekli özelliklerini şartnamelere uygun biçimde belirtirler. Projenin kendisine ait ve tamamen özgün olduğunu, daha önce bir başka yarışmaya katılmadığını ve ticari anlamda kullanılmadığını taahhüt eder. Aksinin ispatı halinde tasarım ödül almış ise ödül geri alınır ve Bursa Büyükşehir Belediyesi bu nedenle uğradığı zarar ve ziyanları rücuen tazmin etme hakkına sahiptir.
 • Bursa Büyükşehir Belediyesi belirtilen ödüllerde, yarışma takviminde, jüri üyelerinde ve diğer tüm yarışma esasları ve koşullarında gerekli gördüğü değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Tasarımların Geri Verilme Koşulları

 • Finale seçilen ve seçilemeyen tasarımlar Jüri değerlendirilmesinin ardından Merinos Tekstil Sanayi Müzesi koleksiyonuna dâhil edilecek olup, iadesi olmayacaktır.
 • Dosyalar ve paftalar özenle korunacak, ancak postada meydana gelecek ve elde olmayan nedenlerden oluşacak hasarlardan dolayı BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ sorumlu olmayacaktır.
 • Katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılırlar.

Yarışma Başvuru Süreci

Başvurular 31 Mayıs 2021 günü 17:30’a (Türkiye saati ile) kadar www.bursamuze.com  internet sitesi üzerinden oluşturulacak başvuru dosyası ile yapılmalıdır.

Yarışma sunum dosyaları en geç 4 Temmuz 2021 günü mesai bitimine kadar aşağıda yer alan adrese olacak şekilde elden, kargo veya posta ile gönderilecektir.

Eksik doldurulan ve/veya postadaki gecikme nedeniyle son teslim tarihinden sonra ulaşan dosyalar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Yarışma İletişim

Adres: Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Doğu Kapısı Girişi 2. Kat Osmangazi / BURSA /TÜRKİYE Telefon: +90 (224) 716 37 37

Uluslararası Online İpek Oya Tasarım Yarışması Ödülleri

Finalistlere Ödüller.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 31 MAYIS 2021
Sonuçların Açıklanması: 6 AĞUSTOS 2021

Uluslararası Online İpek Oya Tasarım Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.bursa.bel.tr/etkinlik/ipek-oya-tasarim-yarismasi-ve-festivali-23

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.246 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap