Asım’ın Nesli’nden Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Var Konulu Mektup Yarışması

Aksaray Valiliği tarafından, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce 2021 yılının “İstiklâl Marşı Yılı” olarak ilan edilmesi münasebetiyle istiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anmak; vatan ve millet sevgisini perçinlemek amaçlarıyla Asım’ın Nesli’nden Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Var Konulu Mektup Yarışması düzenleniyor. Ödüllü edebiyat yarışması başvuruları devam ediyor.

 

Asım’ın Nesli’nden Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Var Konulu Mektup Yarışması

  Düzenleyen: Aksaray Valiliği
  Kategori: Edebiyat Yarışması, Mektup Yarışması, İlkokul- Lise Yarışmaları, Kültür-Sanat Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye
  Kimler Başvurabilir:

İlgi duyan herkes.

  Son Başvuru Tarihi: 28 ŞUBAT 2021 
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 8 MART 2021
  Ödüller:
Birincilik Ödülü: 10.000 ₺
İkincilik Ödülü: 7.500 ₺
Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺
Mansiyon Ödülü: 2.500 ₺
   

Yarışmanın Konusu ve Amacı

Mehmet Akif Ersoy, şahsiyeti, duruşu, düşünceleri ve eylemleriyle Türk gençlerine model olacak en önemli şahsiyetlerden biridir. Vatansever, mütedeyyin, millet âşığı, doğruluk ve adaletten şaşmayan, dürüst, vefalı, merhametli, kadirşinas, onurlu, çalışkan biri olan Mehmet Akif, Türk gençlerine “Asım” modelini hediye ederek onlardan da din, vatan ve millet yolunda mücadele etmelerini, kendi değerlerimizle birlikte modern bilimi de layıkıyla öğrenmelerini tembihlemiş müstesna bir şahsiyettir. Milli Mücadele’de yazdığı yazı ve şiirleriyle milli bir bilinç uyandırmaya çalışan Mehmet Akif, aralarına da karışarak halkı bu kutsal davada harekete geçirmek için büyük bir mücadele içine girmiştir. İslam medeniyetini, milletin derdini, vatan savunmasını her şeyin üstünde tutan ve bir “dert adamı” olan Mehmet Akif, özellikle “Çanakkale Şehitleri” ile edebiyatımızda unutulmaz bir destana imza atmış, İstiklal Marşıyla Türk milleti ve ordusuna ebedî bir bağımsızlık düsturu hediye etmiştir. 2021 yılının İstiklâl Marşı’nın Kabulü’nün 100. Yılı olması bu anlamda bizleri oldukça heyecanlandıran bir gelişmedir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 2021 yılının “İstiklâl Marşı Yılı” olarak ilan edilmesi, bu anlamda büyük şair Mehmet Âkif Ersoy’a, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Milli Mücadele’den zaferle ayrılan Türk Ordusu ve milletine büyük bir vefa göstergesidir.

Aksaray Valiliği olarak biz de bu mücadelede bir parça da olsa yer almak adına “Asım’ın Nesli’nden Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Var” başlığıyla herkesi mektup yazmaya davet ediyoruz. Böylece hem unutulmuş bir geleneği yeniden yaşatmayı hem de Mehmet Âkif Ersoy’u yeniden yaşatmayı amaçlamaktayız. Yüreği vatan ve millet sevgisi ile dolu olan her şairimizi bu vefa yolculuğunda yanımızda olmaya davet ediyoruz.

Yarışma Konusu

Yarışma konusu “Asım’ın Nesli’nden Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Var”dır. Bu konu dışındaki eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Edebiyat Yarışması Katılım Şekli ve Esasları

 • Asım’ın Nesli’nden Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Var” konulu mektup yarışmasınaTürkiye sınırlarında yaşayan her vatandaşımız en fazla beş sayfalık tek mektupla katılabilir.
 • Yarışmaya jüri üyeleri ve birinci derece yakınları ile Aksaray Valiliği çalışanlarıkatılamaz.
 • Yarışmaya katılacak mektupların daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangibir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir. Aksi durumda eserler ödül kazanmış olsalar dahi iptal edilecek ve eser sahibi bu durumda hiçbir hak iddia edemeyecektir.
 • Yarışmaya katılan, ödüle layık görülen ve yayımlanmasına değer verilen mektuplaryayımlanacaktır. Yarışmaya katılan herkes, bu yükümlülüğü de peşinen kabul etmiş sayılır.
 • Herkes yarışmaya sadece bir eserle katılabilir.
 • Sonuç jüri üyelerinin takdir edeceği puanların aritmetik ortalaması ile belirlenecektir.
 • Yazar olarak altında imzası bulunan kişiye ait olmayan, bir yerden tamamen ya da kısmenkopyalanıp yarışmaya gönderilen, çok sayıda yazım hatası içeren ve başvuru tarihinden sonra teslim edilen mektuplar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Mektuplar el yazısı veya bilgisayar üzerinden yazılabilir. Mektupların 5 adet fotokopisinin çıkarılarak, eser sahibinin bilgilerinin yer aldığı ıslak imzalı Ek- 1 listesi ile birlikte kapalı zarfta teslim edilmesi veya postalanması gerekmektedir. Postadan kaynaklanan ücretler eser sahibine aittir.
 • Yarışmaya katılan herkes mektubun her türlü yayım hakkını Aksaray Valiliğine ücretsizolarak devrettiğini kabul ve yayımlanan eser için telif ücreti almayacağını taahhüt eder.
 • Yarışmaya katılan kişiler, şartnameyi kabul etmiş sayılır.
 • Yarışmaya katılım bireyseldir.

Başvuru Süreci ve Diğer Hususlar

 • Mektuplar el yazısı veya bilgisayar üzerinden yazılabilir. Mektupların 5 adet fotokopisinin çıkarılarak, eser sahibinin bilgilerinin yer aldığı ıslak imzalı Ek- 1 listesi ile birlikte kapalı zarfta teslim edilmesi veya postalanması gerekmektedir. Postadan kaynaklanan ücretler eser sahibine aittir.
 • Eserler, elden teslim edilebilir veya posta ile gönderilebilir. Gecikmelerden sorumluluk kabul edilmez.
 • Yarışmada dereceye girenler, 8 Mart 2021 tarihinde http://www.aksaray.gov.tr internet sitesinde duyurulacaktır.
 • Ödüller, 12 Mart 2021 tarihinde düzenlenen bir törenle sahiplerine verilecektir.
 • Eserler en geç 28.02.2021 tarihi Saat:17.00’e kadar ilgili adreslere elden teslim edilmesi veya posta ile gönderilmelidir.
 • Bu tarihten sonra yapılacak başvurular kabul edilmez.
 • Gerekli görülmesi hâlinde, yarışma takvimi Aksaray Valiliği tarafından değiştirebilir.

Başvuru Adresi ve İletişim

Aksaray Valiliği Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü

Minarecik Mahallesi M. Altınsoy Caddesi No:3 Valilik EK- 1 Bina-Arge Birimi

Aksaray / Türkiye

İletişim: 0 (382) 213 50 20 Dahili : 2107

Asım’ın Nesli’nden Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Var Konulu Mektup Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 10.000 ₺

İkincilik Ödülü: 7.500 ₺

Üçüncülük Ödülü: 5.000 ₺

Mansiyon Ödülü: 2.500 ₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 28 ŞUBAT 2021

Sonuç Açıklanma Tarihi: 8 MART 2021

Ödül Töreni: 12 MART 2021

Asım’ın Nesli’nden Mehmet Akif Ersoy’a Mektup Var Konulu Mektup Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://www.aksaray.gov.tr/asimin-neslinden-mehmet-akif-ersoya-mektup-var-konulu-mektup-yarismasi-sartnamesi

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.221 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap