Bil Ecdadı Koru Vatanı Çanakkale Şehitlerine Mektup Yarışması

Tuzla Belediyesi tarafından Çanakkale Savaşı’ndaki kahramanları anmak; yeni  nesillerin ecdada olan vefasını göstermelerine imkan tanımak amaçlarıyla Bil Ecdadı Koru Vatanı Çanakkale Şehitlerine Mektup Yarışması düzenleniyor. Ödüllü mektup yarışması başvuruları devam ediyor.

 

Bil Ecdadı Koru Vatanı Çanakkale Şehitlerine Mektup Yarışması

  Düzenleyen: Tuzla Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
  Kategori: Edebiyat Yarışması, Mektup Yarışması, İlkokul- Lise Yarışmaları, Kültür-Sanat Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Tuzla İlçesi
  Kimler Başvurabilir:

Tuzla ilçesindeki İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencileri.

  Son Başvuru Tarihi: 12 MART 2021 Cuma Saat 17.00 
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 18 MART 2021
  Ödüller:
İlkokul, Ortaokul ve Lise Olmak Üzere 3 Ayrı Kateoride
 
Birincilik Ödülü: Bilgisayar
İkincilik Ödülü: Tablet
Üçüncülük Ödülü: Akıllı Bileklik

Jüri Özel Mansiyon Ödülü: Bluetooth Kulaklık (5 yarışmacıya)

   

Yarışma Hakkında

Tuzla Belediyesi olarak kültürel ve sosyal faaliyetler kapsamında geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz yarışmalara devam ediyoruz ve Tuzla genelinde İlkokul, Ortaokul ve Lise seviyesinde öğrenim gören çocuklarımıza ve gençlerimize, Tarihin kaydettiği en büyük savaşlardan biri olan Çanakkale Savaşı Şehitlerimizi anmak ve yaşatmak için

Bil Ecdadı Koru Vatanı Çanakkale Şehitlerine Mektup Yarışması” düzenliyoruz.

Yarışma Teması

Çanakkale Şehitlerine Mektup

Yarışma Konusu ve amacı

Tarihin kaydettiği en büyük savaşlardan biri de Çanakkale Savaşı’dır. Çehreleri, renkleri, dilleri ve ırkları değişik, çeşitli milletlerden oluşan, insan selini andıran ordular, milletimizin üstüne yürümüş, Mehmetçiğin göğsüne bomba ve mermi yağdırmıştır. Dünya tarihi, metre kareye altı bin merminin düştüğü böylesi bir savaşı ne görmüş ne de tanımıştır. Kahraman ecdadımız, bu öldürücü silâhların tehdidine karşı iman dolu göğsünü siper etmiş, bir gül bahçesine girercesine din ve vatan uğruna şehit olmayı şeref bilmiştir. Tuzla Belediyesi ve Tuzla İlçe Milli Eğitim iş birliğiyle Tuzla geneli İlkokul, Ortaokul ve Lise seviyesinde öğrenim gören çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik “Bil Ecdadı Koru Vatanı Çanakkale Şehitlerine Mektup Yarışması” düzenliyoruz.

 • Tarih bilincini güçlendirmek,
 • Bağımsızlık fikrini ön plana çıkarmak,
 • Millet ve memleket sevgisini vurgulamak,
 • Çocuklarımızın ve Gençlerin Çanakkale’de yapılan mücadeleyi anlamalarını sağlamak,
 • Milletimizin vatan savunmasında gösterdiği kahramanlık destanlarını öğrencilerimize kavratmak, şüheda ruhunu anlamalarına yardımcı olmak, Kendilerini özgürce ifade edebilen bireyler yetiştirmek ve fark edilmelerini sağlamak,
 • Çocuklarımızın ve Gençlerimizin yazma becerilerini pekiştirmek ve gençlerimize edebiyat sevgisi aşılayabilmek amaçlanmaktadır.

Edebiyat Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışmada Konu ‘Çanakkale Şehitlerine Mektup’
 • Yarışma Tuzla geneli İlkokul, Ortaokul ve Lise olmak üzere üç kategoride gerçekleştirilecektir.
 • Yarışmaya gönderilecek mektuplar (A4) formatta ve iki sayfayı geçmeyecek şekilde 12 punto büyüklüğünde bilgisayar ortamında yazılarak gönderilecektir.
 • Yarışmaya katılacak öğrencilerin adı, soyadı, sınıfı, iletişim numarası, okulu ve ilçesi sayfanın sol alt köşeye yazılacaktır.
 • Her yarışmacı yarışmaya bir adet mektup ile katılabilir. Birden fazla mektup ile katılan yarışmacılar elenecektir.
 • Mektuplarda; Türkiye Cumhuriyeti Devleti yöneticilerine hakaret ve alay konuları içeren, ırkçı söylemler barındıran, argo veya küfür içerikli ifadeler taşıyan, müstehcen bir söze yer veren, siyasi içerik ve siyasi eleştiride bulunan (herhangi bir parti lehinde veya aleyhinde),herhangi bir kişi, makam ya da markayı öven/eleştiren, reklam yapan, ahlaki değerlere uygun olmayan, maddi ve manevi duygulara olumsuz bir biçimde atıfta bulunan ifadelere yer verilemez.
 • Katılan yarışmacılar velisinin onayını almak zorundadır. Veli bilgisi veya izni olmadan yarışmaya yapılan başvurulardan kurumumuz sorumlu değildir.
 • Tuzla Belediyesi yarışma kurallarını değiştirme veya kaldırma hakkına sahiptir.
 • Yarışmaya katılan vatandaşlarımız jürinin kararını kabul eder.
 • Yarışmaya katılan öğrenciler “yarışma katılım koşullarını” kabul etmiş sayılır. Yarışma katılım koşullarını taşımayan adaylar elenecektir.
 • Yarışmada kişi kendi mektubuyla katılmak zorundadır, başkasının mektubuyla yahut yazısıyla katıldığı tespit edilen yarışmacılar elenecektir.
 • Gönderilecek mektuplar kısmen veya bütünüyle başka bir yerde ve/veya mecrada (internet ortamı, TV, kitap, katalog ve basılı materyaller gibi) yayınlanmamış ve/veya ödül almamış olmalıdır.
 • Yarışma başvuruları 12 Şubat 2021 Cuma günü saat 10.00 itibari ile başlayacaktır. Yarışmaya katılmak isteyenler, 12 Mart 2021 Cuma günü saat 17.00’a kadar öncelikli olarak belediyemizin resmi sitesi www.tuzla.bel.tr ve www.tuzlakultursanat.org gerekli katılım formu doldurulup, mektuplarını form içerisindeki linke yüklemeleri gerekmektedir. Belirtilen son başvuru tarihinden sonra, yaşanabilecek teknik sorun ve gecikmelerden dolayı, elimize ulaşan mektuplar değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışmacılar yarışmaya gönderdikleri mektup, belge ve benzeri materyalin hukuki olarak kendilerine ait olduğunu kabul ve beyan etmektedirler. Telif ile ilgili üçüncü şahıslar arasında doğabilecek hukuki anlaşmazlıklarda sorumluluk yarışmacıya aittir. Yarışmacıların yarışmaya gönderdikleri mektupların ve özgün eserlerin benzeri materyalin telif hakları yarışmacıda olmak kaydıyla, ticari olmayan faaliyetlerde kullanım hakları ise eserin sahibini bilgilendirmek şartı ile Tuzla Belediyesine aittir.

Değerlendirme Kriterleri

Yarışmada yazılan mektuplar alanında uzman kişilerden kurulu jüri tarafından değerlendirilecektir.

Yarışma Amacının Özümsenmesi ve İçtenlik

Mektubun yarışma amacına uygun olup olmadığı, amacının doğru bir şekilde anlaşılıp anlaşılmadığı, yarışmacının duygu ve düşüncelerini doğru bir şekilde ortaya koyup koymadığı vb.

Dilbilgisi, Türkçeyi Kullanma ve Sadelik

Kelime hataları, anlatım bozukluğu, uygunsuz benzetme ve ifadelerin bulunup bulunmadığı ve yazının akıcı bir dille anlatılıp anlatılmadığı, mektup formatına uygun olup olmadığı, yarışma konusuyla ilgili gereksiz detay ve açıklamalara yer verilip verilmediği v.b.

Yarışma Yöntemi ve Hedef Kitle

Yarışmamıza Tuzla genelinde İlkokul, Ortaokul ve Lise seviyesinde öğrenim gören çocuklarımız ve gençlerimiz katılabilecektir. Yarışmaya gönderilecek mektuplar (A4) formatta ve iki sayfayı geçmeyecek şekilde 12 punto büyüklüğünde bilgisayar ortamında yazılarak gönderilecektir.

Başvuru Şekli

Katılımcılarımız www.tuzla.bel.tr ve www.tuzlakultursanat.org adresinde bulunan yarışmaya ait ilgili form doldurarak ve mektubunun pdf veya word formatını yükleyerek en geç 12 MART 2021 PERŞEMBE günü saat 17.00’a tarihine kadar başvuru işlemini sürdürebilecektir.

(Gönderilen BELGENİN açılıp yaşanacak UYUM sorunu tamamen göndericinin sorumluluğundadır)

Jüri Üyeleri

Jüri, Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullardan seçilmiş Türk Dili ve Edebiyatı ve Türkçe Öğretmenleri, Tuzla Belediyesi Gençlik Merkezi ve Bilgi Evleri, Edebiyat ve Sahne Sanatları Eğitmenleri tarafından oluşturulmuştur.

Sonuçlar ve Ödül Töreni

Değerlendirme sonuçları 18 Mart 2021 Perşembe tarihinde belediyenin resmi internet sitesi ve sosyal medya üzerinden ilan edilecektir. Dereceye girenlere ödül töreni tarihi ve yeri telefon ve e-posta yolu ile bilgi verilecektir. Yarışmacılar, başvuru formunda belirttikleri iletişim bilgilerinin, yarışmaya ilişkin hususların ve yarışma sonuçlarının kendilerine bildiriminde tebliğ adresi olarak kullanılacağı hususunu kabul etmiş sayılırlar. İletişim bilgilerinin değişmesi halinde değişikliği en geç üç gün içinde bildirmek yarışmacının sorumluluğundadır.

Ödül töreni tarih ve yer bilgisi idare tarafından belirlenecek olup, dereceye kalan tüm katılımcılara bildirilecektir.

Haklar ve Yükümlülükler

Yarışmacılar, yarışmaya gönderdikleri yazıların ve metinlerin benzeri materyalin telif haklarının ve/veya kullanım haklarının kendilerine ait olduğunu kabul ve beyan etmektedirler.

Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılırlar. Yarışmaya gönderilen eserler, yarışmanın hangi aşamasında olursa olsun şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılıkları tespit edildiğinde yarışma dışı bırakılır.

www.tuzla.bel.tr www.tuzlakultursanat.org adresinden temin edilebilir.

Yarışma İletişim

Tuzla Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü

Evliya Çelebi Mah. Hatboyu Cad. No:17 Tuzla / İSTANBUL

Başvuru Adresi: www.tuzla.bel.tr ve www.tuzlakultursanat.org

***Hangi nedenle olursa olsun son müracaat tarihinden sonra yüklenecek mektuplar, buradabelirtilen şartlara uygun olmayan usulünce yapılmayan başvurular ile teknik vb. gibi mazeretler dikkate alınmaz ve değerlendirme dışı bırakılırlar.

Bil Ecdadı Koru Vatanı Çanakkale Şehitlerine Mektup Yarışması Ödülleri

İlkokul, Ortaokul ve Lise Olmak Üzere 3 Ayrı Kateoride

Birincilik Ödülü: Bilgisayar

İkincilik Ödülü: Tablet

Üçüncülük Ödülü: Akıllı Bileklik

Jüri Özel Mansiyon Ödülü: Bluetooth Kulaklık (5 yarışmacıya)

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 12 MART 2021 Cuma Saat 17.00

Sonuç Açıklanma Tarihi: 18 MART 2021

Bil Ecdadı Koru Vatanı Çanakkale Şehitlerine Mektup Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.tuzla.bel.tr/icerik/12/7226/canakkale-sehitlerine-mektup-yarismasi.aspx

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.214 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap