Hack to the Future

Vakıfbank tarafından, bankacılık hizmetlerinde Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik, Dijital Bankacılık Kullanıcı Deneyimi ve Tasarımı, Yeni Nesil Müşteri İletişimi ve Yenilikçi Ürün ve Hizmetler konularında yenilikçi fikir ve hizmetler geliştirilmesi amaçlarıyla Hack to the Future düzenleniyor. Ödüllü fikir yarışması başvuruları devam ediyor.

Hack to the Future

Düzenleyen:Vakıfbank
Kategori:Proje Yarışmaları, Girişimcilik Yarışması, Fikir Yarışmaları,
Tasarım Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:Lisans öğrencileri veya mezunlarından oluşan 2-5 kişilik takımlar.
Son Başvuru Tarihi:23 OCAK 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:27 OCAK 2022
Ödüller:En İyi MVP: 25.000 ₺
En İyi Sosyal Girişim: 15.000 ₺
En Yenilikçi Teknolojik Çözüm: 15.000 ₺
En İyi Kullanıcı Deneyimi Tasarımı: 15.000 ₺
En iyi Global Çözüm: 15.000 ₺
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Kategorileri

Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik

Toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı artıran sosyal sorumluluk projelerinin hayata geçirilmesi Bankamız açısından titizlikle ele alınan bir konudur. Bununla birlikte VakıfBank, sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik kapsamında finansal sistemin daha çevre dostu ve ekolojik dengeye duyarlı hale gelmesini sağlayacak fikirleri desteklemektedir.

Bu kapsamda aşağıda belirtilen odak noktalarına sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk bakış açısıyla birlikte çözüm getirmek istiyoruz;

• Engelsiz bankacılık kapsamında yenilikçi çözümler neler olabilir?
• Çevresel duyarlılığı artırmak ve sürdürülebilir bir gezegen için bankacılıkta geri dönüşüm, kağıtsız süreç tasarımları ve sürdürülebilir öneriler neler olabilir?
• Özellikle dijital bankacılık müşterilerinin hizmetlerden güvenle yararlanmalarına ve müşterilerin dolandırıcılık faaliyetlerinden uzak durmalarına yardımcı olacak ne tür çözümler geliştirilebilir?
• İşletmelere, üreticilere ve diğer tüm ticari bankacılık üyelerimize, ‘döngüsel ekonomi’ entegrasyonu için hangi dijital dönüşüm ürün ve hizmetleri sağlanabilir?

Dijital Bankacılık Kullanıcı Deneyimi ve Tasarımı

Günümüz bankacılığında mobil arayüzler müşteriler için birincil temas noktası durumundadır. Bu nedenle kullanıcı dostu arayüz tasarımları, optimize edilmiş müşteri süreç yolculuğu, yenilikçi fonksiyonel özellikler mobil bankacılık uygulamasında temel gelişim alanlarıdır. VakıfBank, mobil uygulamayı fiziksel dünyayı dijitale dönüştürmek için bir araç olarak görmekle kalmaz; dijital dünyanın getirdiği kendine has yenilikleri de hayata geçirmeyi hedefler.

Bu hedefler doğrultusunda aşağıdaki odak alanlarına “kullanıcı odaklı tasarım” bakış açısı ile renk, yerleşim ve metin değişikliklerinden öte çözümleri birlikte geliştirmek istiyoruz;

• Yeni nesil mobil bankacılık kapsamında, hem teknolojiye alışık hem de temel seviyede bilgisi olanlara hitap edebilecek tasarım ve yenilikler neler olabilir?
• Mobil Bankacılık uygulaması içine oyunlaştırma nasıl entegre edilebilir, oyunlaştırma ile kullanıcı sayısı ve deneyimi nasıl artırılabilir?

Yeni Nesil Müşteri İletişimi

Günümüzde müşterilere iyi bir deneyim yaşatmak kurumların birincil önceliği haline gelmiştir. Müşterilere bankacılık yaşam döngüsü kapsamında temas edilen her noktada en iyi deneyimi sunmak; doğru zamanda doğru hedef kitleye doğru ürün ve hizmetlerle ulaşmak Bankamız açısından önemlidir.

Mutlu müşteriler yaratmak, sadık müşteri sayımızı artırmak ve müşteri iletişiminde bir finans kuruluşu olarak fark yaratmak için birlikte çözümler üretmek istiyoruz;

• Müşteri deneyimi nasıl iyileştirilebilir, daha fazla kişiselleştirilebilir ve daha iyi ölçümlenebilir?
• Yapay zeka ve büyük veri teknolojileri ile müşteri verilerinin daha verimli toplanması ve yorumlanması nasıl sağlanabilir? Bu analizler üzerinden mutlu ve sadık müşterilerin oluşmasını sağlayacak ürün ve hizmetler neler olabilir?

Yenilikçi Ürün ve Hizmetler

Her sektörde olduğu gibi bankacılık dünyasında da değişen dünyaya ayak uydurabilmek için müşterilere yenilikçi ürün ve hizmetler sunmak oldukça önemlidir. Sektördeki yeniliklere hızlı adapte olmak ve müşterilerin dijitalleşmeyle birlikte değişen beklentilerini karşılayabilmek için yeni teknolojileri kullanmak bankalar açısından kritiktir.

Dijital para birimleri, yapay zeka, IoT ve büyük veri vb. teknolojiler başta olmak üzere geleceğin teknolojileri ile geliştirilecek dijital dönüşüm ve ürün ve servisleri birlikte belirleyelim;

• Açık Bankacılık kapsamında API’ler vasıtasıyla müşteri yararına sunulacak bankacılık hizmet ve çözümleri neler olabilir?
• Sizce nakitsiz topluma geçiş nasıl sağlanabilir? Mevcut sistemlerden farklı bir ödeme sistemi/kanalı nasıl tasarlanabilir?
• Tarım alanında sunulabilecek yenilikçi ürün ve hizmetler neler olabilir? Öğretmen, hakim, polis, doktor vb. gibi kamu hizmeti sağlayan müşterilerimize hangi ürünler ve hizmetleri sunabiliriz?
• Geleceğin iş dünyasında çalışanların mutluluğunu ve verimliliğini artırmak için ne gibi dijital finans çözümleri sunulabilir?

Yarışma Başvuru Koşulları

  • Yarışmaya bireysel katılım mümkün değildir, takım halinde katılmak zorunludur. Takımlar en az 2 en fazla 4 kişiden oluşabilir. Etkinlik günü takımlar başvuru formunda belirtilen sayıda hazır olmalıdır.
  • Etkinlik hibrit şekilde gerçekleştirilecek olup katılımcıların ürün ve prototip hazırlık aşaması online olarak, finale kalan takımların final sunumları için ise fiziki ortamda etkinliğe katılması gerekmektedir. Final sunumlarına katılmaya hak kazanan takımların, ekip üyelerinden en az iki kişinin final sunumlarına katılım sağlaması beklenmektedir.
  • Hackathon’a odak alanlarıyla ilgili iş fikri olan herkes katılabilir. Programa katılım için yazılım geliştirici olma zorunluluğu yoktur.
  • Katılımcılar lisans öğrencileri veya mezun olmalıdır.
  • Birden fazla takımla başvurulamaz.
  • VakıfBank ve iştiraklerinde çalışanlar, bu kişilerin birinci derece akrabaları, bankamızla iş ilişkisi içinde olan tüm iş ortakları düzenlenen yarışmada yer alamaz.
  • Proje VakıfBank Hackathon’a özel kodlanmış/üretilmiş olmalıdır.
  • Yarışmaya katılabilmek için bu web sitesi üzerinden başvuru formunun doldurulması zorunludur.

Yarışma Şekli ve Süreci

VakıfBank Hack to The Future Hackathon etkinliği 4-5-6 Şubat 2022 tarihlerinde Zoom platformu üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir. 6 Şubat 2022, 23:59’a kadar tüm katılımcılar sunumlarını iletecekler, buna göre yapılacak değerlendirmeyle final sunumuna hak kazanan takımlar seçilecektir. Hackathon’da çalışmalar tüm gün devam edecek olmakla birlikte takımlardan programın süreklilik arz ettiği saatler arasında online olmaları beklenmektedir.

10 Şubat 2022 tarihinde ise finale kalan takımlar jüriye sunumlarını İstanbul’da bulunan VakıfBank Genel Müdürlük binasında fiziki olarak yapacaklar ve değerlendirme sonucunda kazanan takımlar ilan edilecektir. Ekip üyelerinden en az iki kişinin final sunumlarına katılım sağlaması beklenmektedir.

Katılımcılarımızın final sunumlarının gerçekleştirileceği yere kendi imkânları ile gelmelerini beklemekteyiz. Katılımcılarımızın ulaşım maliyetlerini bilet, fatura vb. belgeler ile ibraz etmeleri durumunda 700 TL’ye kadar karşılıyoruz.

İstanbul dışından katılacak katılımcılarımız için final sunumlarının gerçekleştirileceği günün (10 Şubat 2022) konaklama bedeli karşılanacaktır.

Hack to the Future Ödülleri

En İyi MVP: 25.000 ₺
En İyi Sosyal Girişim: 15.000 ₺
En Yenilikçi Teknolojik Çözüm: 15.000 ₺
En İyi Kullanıcı Deneyimi Tasarımı: 15.000 ₺
En iyi Global Çözüm: 15.000 ₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 23 OCAK 2022

Seçilen Takımların Duyurulması: 27 OCAK 2022

Hackathon Öncesi Seçilen Takımlarla Temel Girişimcilik Eğitimi: 2 ŞUBAT 2022

Hackathon Öncesi Seçilen Takımlarla İş Modeli Kanvası ve Sunum Teknikleri Eğitimi: 3 ŞUBAT 2022

Hackathon Yarışması Finali: 4-5-6 ŞUBAT 2022

Finale Kalan 10 Takımın Duyurulması: 7 ŞUBAT 2022

Ödül Günü: 10 ŞUBAT 2022

Hack to the Future Bilgi ve Başvuru için: https://hacktothefuture.com.tr/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.165 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap