“Ormanlar Nasıl Korunur?” Konulu Resim Yarışması

Bornova Belediyesi tarafından bu yıl içerisinde meydana gelen yangınlarla mücadele sırasında yaşanan olumsuz durumlar ve görülen karanlık tablodan biraz uzaklaşmak, hayata umutla bakmak için çocukların engin hayal gücüne ve renkleri kullanmalarını teşvik etmek amaçlarıyla “Ormanlar Nasıl Korunur?” Konulu Resim Yarışması düzenleniyor. “Hayallerini Renklerle Buluştur” sloganıyla düzenlenen ödüllü resim yarışması başvuruları devam ediyor.

“Ormanlar Nasıl Korunur?” Konulu Resim Yarışması

Düzenleyen:Bornova Belediyesi
Kategori:Resim Yarışması, İlkokul Yarışmaları, Kültür – Sanat Yarışması
Kapsadığı Şehir:İzmir
Kimler Başvurabilir:İzmir il sınırları içinde yer alan tüm özel ve resmi okullarda
öğrenim gören ilkokul ve ortaokul öğrencileri.
Son Başvuru Tarihi:20 ARALIK 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi:29 ARALIK 2021
Ödüller:İlkokul Kategorisi
Çeyrek Altın (3 Öğrenciye)

Ortaokul Kategorisi
Yarım Altın (3 Öğrenciye)
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışma Hakkında

28 Temmuz 2021 de başlayan yangın, 12 Ağustos 2021 de söndürüldüğünde Muğla ve Antalya da 124 bin hektarlık ormanı kaybetmiş olduk. “Kurdun kuşun börtü böceğin yuvası, temiz havanın suyun yağmurun kaynağı, umudun ve huzurun eş anlamlısı ormanların yanmasını gözlerimizde yaşlar, çoğunlukla çaresizlik hissi içinde izledik. Alevlerle mücadele eden görevliler, büyük bir dayanışma göstererek mücadeleye katkı veren gönüllüler ve sivil toplum temsilcileri, yaşadığımız yıkımın daha da büyümesinin önüne geçti.”

Bir daha böyle acı bir tablo ile karşı karşıya gelmemek için; iklim krizinin sadece sıcaklık artışı olmadığını, dünyadaki tüm yaşamı tehdit eden ve acilen çözüm bulunması gereken bir sorun olduğunu bilerek hareket etmemiz gerektiğini biliyoruz.

Peki iklim krizi nasıl çözülür, yaşamı olumsuz etkileyen felaketler nasıl önlenir, doğa nasıl korunur, ormanlar nasıl korunur, gelecek nasıl korunur…

Yangınlarla mücadele sırasında yaşanan olumsuz durumlar ve görülen karanlık tablodan biraz uzaklaşmak ve hayata umutla bakmak için çocukların engin hayal gücüne ve renklerine ihtiyacımız olduğu düşüncesi ile çağrıya çıktığımız yarışmanın ana teması da umuttur, çözümdür, doğayla uyumlu yaşamdır, tüm canlılara adil yaşam hakkıdır!

Yarışma Amacı

Çocukların hayal dünyalarını öğrenmek, geleceğe bakış açılarını gözlemleyebilmek ve resim sanatına ilgilerini desteklemektir.

Yarışma Konusu

Ormanlar Nasıl Korunur? (Orman yangınlarında verilen mücadele ve yanan canlılar ile ilgili resimlerden ziyade doğa sizin için ne ifade ediyor, ormanlarda yaşayan ağaçların, hayvanların korunması için neler yapabiliriz, hava ve suyumuzu nasıl koruruz, iklim krizinin çözümüne yönelik hayalleriniz, umutlarınız ve beklentileriniz nedir?)

Yarışma Kapsamı

İzmir il sınırları içinde yer alan tüm özel ve resmi okullarda öğrenim gören ilkokul ve ortaokul öğrencilerine açıktır. İki kategoride değerlendirme yapılacaktır.

1. Kategori: İlkokul 1,2,3,4. sınıf öğrencileri

2. Kategori: Ortaokul 5,6,7,8. sınıf öğrencileri

“Ormanlar Nasıl Korunur?” Konulu Resim Yarışması Başvuru Koşulları

A) Resim kağıt ya da karton üzerine yapılmalıdır. Kağıdın kısa kenarı 20 cm den küçük, uzun kenarı ise 50 cm den büyük olmamalıdır. 

B) Pastel boya, guvaş boya, suluboya ya da karışık teknik kullanılabilir.

C) Her katılımcı sadece bir resimle yarışmaya başvurabilir. 

D) Resmin tam karşıdan, düzgün olarak ve tamamı görülecek şekilde fotoğrafı çekilmeli ve katılım formunun ilgili yerine yüklenmelidir.

E) Ayrıca resmin çocuk tarafından, yardım alınmadan yapıldığını kanıtlar nitelikte en az 1 dakikalık en fazla 5 dakikalık videosunun çekilip, sizden istendiği takdirde mail yoluyla tarafımıza gönderilmelidir.

E) Pandemi nedeniyle elden, posta ya da kargo yoluyla resim kabul edilmeyecektir. 

F) Belediyemizin resmi internet sitesinde yayınlanan Katılım Formu veli tarafından doldurulmalıdır. Başvuru için: http://form.bornova.bel.tr/ResimYarismasiKayit

F) Başvurular 8 Kasım 2021 tarihinde (saat 00.01 itibariyle) başlayacak, 20 Aralık 2021 tarihinde (saat 23.59 a kadar) sonlandırılacaktır. 

I) Katılımcı, paylaştığı yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu beyan ve taahhüt eder.

J) Yarışmaya seçici kurul üyelerinin birinci derece yakınları katılamaz. 

K) Belirlenen şartları taşımayan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır. 

L) Yarışmaya katılım ücretsizdir.

M)Yarışmaya katılanlar bu şartnamede yer alan bütün hükümleri kabul etmiş sayılır.

N) Katılımcı eserlerinin telif hakkı, eser sahibine aittir. Eserlerin hiçbir şekilde, veli izni alınmadan basım, yayım ve paylaşımı yapılmayacaktır. Ancak ödül açıklandığı tarihten itibaren, ödül alan eserler için veli tarafından imzalanan muvafakatnameye istinaden basım, yayın ve paylaşım hakları Bornova Belediyesi’ne ait olacaktır. 

Resim Yarışması Seçici Kurul

  • Emekli Dr. Öğretim Üyesi Turan ENGİNOĞLU (Dokuz Eylül Üniversitesi Resim-iş Öğretmenliği Emekli Öğretim Üyesi) 
  • Seba UĞURTAN (Ressam – Emekli Resim Öğretmeni – Galeri Seba ve Su Grubunun Kurucusu) 
  • Yiğit ÇELİK (Bornova Belediyesi Hobi ve Beceri Edindirme Kursları Resim Öğretmeni) 
  • Aysun BİRCAN (Bornova Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü Eğitim Uzmanı – Resim Öğretmeni) 

Değerlendirme

  • 23 Aralık 2021 tarihinde jüri tarafından değerlendirilerek her bir kategori için 3’er resim seçilecektir. Herhangi bir derecelendirme yapılmaksızın, ilkokul kategorisinde üç öğrenci ile ortaokul kategorisinde üç öğrenci olmak üzere toplam altı öğrenciye başarı ödülü verilecektir. 
  • Değerlendirme sonucu başarı ödülüne layık bulunan eserler, Bornova Belediyesi Atatürk Kitaplığı, Kazım Dirik Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi No: 32 Bornova/İzmir adresine elden, posta ya da kargo yoluyla gönderilmelidir.
  • Kazanan öğrenciler 29 Aralık 2021 tarihinde Bornova Belediyesine ait web sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır. 
  • Dereceye giren eserler Bornova Belediyesi’ne ait salonlarda, etkinlik alanlarında ve dijital platformlarda sergilenecektir. 
  • Bornova Belediyesi yukarıda belirtilen tarihleri değiştirme hakkını saklı tutar. 

Yarışma İletişim

Sadece ödül alan eserler elden, posta ya da kargo yoluyla tarafımıza iletilecektir. Adres: Bornova Belediyesi Atatürk Kitaplığı, Kazım Dirik Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi No: 32 Bornova/İzmir

Her hangi bir soru sormak ya da danışmak için; Bornova Belediye Santral hattı 999 29 29 numarasını aradıktan sonra dahili no:4904 ü tuşlayarak bize ulaşabilirsiniz.

“Ormanlar Nasıl Korunur?” Konulu Resim Yarışması Ödülleri

İlkokul Kategorisi
Çeyrek Altın (3 Öğrenciye)

Ortaokul Kategorisi
Yarım Altın (3 Öğrenciye)

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 20 ARALIK 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi: 29 ARALIK 2021

“Ormanlar Nasıl Korunur?” Konulu Resim Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://bornova.bel.tr/2021/11/14/ormanlar-nasil-korunur-resim-yarismasi-basliyor/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.231 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap