Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Yarışması

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından Türkiye’nin sahip olduğu güzelliklerin fotoğraflanması ve bu güzellikleri yansıtan sanatçıların ödüllendirilmesi amaçlarıyla Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Yarışması düzenleniyor. Geleneksel olarak düzenlenen ödüllü fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Yarışması

  Düzenleyen: Türkiye Foto Muhabirleri Derneği   
  Kategori: Fotoğraf Yarışmaları, Kültür Sanat Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye ve Yurtdışı
  Kimler Başvurabilir:

İlgi duyan herkes.

  Son Başvuru Tarihi: 15 MART 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: MAYIS 2021
  Ödüller:

Türkiye Güzellikleri Kategorisi

Birincilik Ödülü: 5.000 ₺ + Ödül Heykelciği

 İkincilik Ödülü: 2.000 ₺ + Ödül Heykelciği

 Üçüncülük Ödülü: 1.000 ₺ + Ödül Heykelciği

Mansiyon Ödülü: Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği (3 Adet)

Etkileşim Kategorisi

Birincilik Ödülü: 5.000 ₺ + Ödül Heykelciği

Mansiyon Ödülü: 1.000 ₺ + Ödül Heykelciği (3 Adet)

   

- Advertisement -

Yarışma Hakkında

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından 1985 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlenen “Yılın Basın Fotoğrafları” yarışmasında basın fotoğrafçılarına açık bir kategori olarak 5 yıldır değerlendirilen, yurt dışı sergilerinde ülke tanıtımına hizmet eden “Türkiye Güzellikleri” bu alanda bir çok fotoğraf severin yoğun ilgi ve talebiyle ayrı bir yarışma şeklinde amatör profesyonel tüm fotoğraf tutkunlarının katılımına açılıyor.

Yarışmanın Amacı

Türkiye’nin güzelliklerini her yönü ile fotoğraflara yansıtmak. Türkiye’nin güzelliklerinin fotoğraflanmasını özendirmek ve Türkiye’nin güzelliklerini fotoğraflayan fotoğrafçıları ödüllendirerek teşvik etmek. Sosyal medyada Türkiye’nin Güzellikleri’ni etkileşimlerle paylaşımlarla görünür kılmak. Sergiler ve basılı yayınlarla yarışmaya katılan fotoğrafları kalıcı eserler olarak geleceğe taşımak. Türkiye’nin tanıtımına katkı sunmak.

Farklı kültür ve birikimlere sahip, kıtalar arasındaki yolların kesiştiği coğrafi konumuyla Türkiye’nin güzelliklerini, tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerini, kazanımları ile modern ve çağdaş yüzünü fotoğraflara taşımak. Fotoğrafın yaygın kullanımı ve etkisinin yarattığı fırsatları uluslararası alanda değerlendirmek. Türkiye’nin dünyadaki görünülürlüğünü, saygınlığı, zenginlikleri ve güzellikleri ile arttırmak. Birçok medeniyetin beşiği ve köprüsü olmuş, eski medeniyetlerin geleneklerini ve kültürlerini miras olarak almış, kendi kültürünü oluşturmuş Türkiye’nin zengin kültürünü ve onu barındıran bu güzel coğrafyasını Türkiye ve dünya fotoğrafına yön veren isimlerle birlikte fotoğraflara taşımak, değerlendirmek. Fotoğraflarla anlatmak ve gelecek nesillere belge olacak fotoğraflar bırakma ve bu alanda bir arşiv oluşturulmasıdır. Tarihi, kültürel birikimi, ekonomisi ile her alanda Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın en güçlü ve en etkin ülkeleri arasında en üst sıralardadır. Bu cennet köşenin her yönü ile güzelliklerinin ortaya konulması ve sunulması. Türkiye’nin güzelliklerinin fotoğraflanmasını özendirmek ve Türkiye’nin güzelliklerini fotoğraflayan fotoğrafçıları ödüllendirerek teşvik etmek. Sosyal medyada Türkiye’nin Güzellikleri’ni etkileşimlerle paylaşımlarla görünür kılmak. Sergiler ve basılı yayınlarla yarışmaya katılan fotoğrafları kalıcı eserler olarak geleceğe taşımak.

Yarışma Şartnamesi

 • Amatör, profesyonel tüm fotoğraf tutkunları katılabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları şartı aranmaz. Yarışma uluslararası katılıma açıktır. Jüri Üyeleri katılamaz.
 • Yarışmaya başvurular www.tfmd.org.tr adresinden online olarak alınacaktır. Başvuru sahiplerinin kayıt yaptırmaları ve bilgilerini eksiksiz doldurmaları zorunludur.
 • Yarışmaya katılan fotoğraflar için yayınlanma şartı yoktur.
 • Yarışmaya yalnızca son 5 yıl içerisinde çekilmiş fotoğraflar katılabilir. 1 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2020 arası çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Yarışması’na bir katılımcı en fazla 10 fotoğrafla katılabilir.
 • Yarışmacılar, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği 2021 ödüllerinden yalnızca birine katılabilir. Örneğin aynı fotoğraf hem Yılın Basın Fotoğrafları’na hem de Türkiye Güzellikleri’ne aynı anda gönderilemez. Tespit edildiği anda fotoğraf iki kategoride de tasnif dışı bırakılır.
 • Yarışmaya katılacak eserlerin çözünürlüğü en az 72 DPI, uzun kenarı da en az 3200 pixel olmalıdır. Yarışmaya katılacak eserler Adobe Photoshop AdobeRGB veya sRGB olarak JPEG formatında kalitesi maksimumda (12) kayıt edilmelidir.
 • **Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, katılımcılardan ödül alan fotoğrafların orijinal ham hallerini talep edecektir.
 • Ödül alan, katalog veya sergilerde basılı yayınlara taşınacak tüm fotoğrafların orijinal formatları çekildikleri hali ile katılımcılardan istenecektir. Ham çekilmiş hali iletilmeyen fotoğraf tasnif dışı bırakılır.
 • Yarışmacı, online başvuru formundaki isim, soyadı, çalışılan kurum, görev kısmı ile iletişim bilgilerini eksiksiz olarak doldurmak zorundadır.
 • Fotoğrafların Adobe Photoshop’ta File İnfo (Dosya Bilgileri) kısmının Türkçe olarak doldurulması zorunludur. File İnfo (Dosya Bilgisi) olmayan fotoğraflar tasnif dışı kalacaktır. Photoshop File İnfo (Dosya Bilgileri) Bölümünde açıklama kısmının doldurulması zorunludur. Fotoğrafı çeken kişinin adı soyadı, Fotoğrafın açıklaması, Fotoğrafın çekildiği tarih açıkça belirtilmelidir. Fotoğrafın yarışmada gönderildiği kategori açıkça belirtilmelidir. Yarışma başvuruları online olarak kabul edildiği için bu bölümlerin doldurulması zorunludur.

Telif Hususları

 • Yarışmaya gönderilen fotoğrafların kullanım hakları sınırlı şekilde Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’ndedir. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, yalnızca; Yılın Basın Fotoğrafları Yarışmaları ile ilgili duyuru, basın duyurusu, sergi, dergi, basılı yayınlarda Yılın Basın Fotoğrafları ile ilgili çalışma ve ürünlerde, derneğin yapacağı temalı sergi, basılı yayın ve / veya katkı sağladığı basılı eserlerde kullanabilir. Yarışmaya katılan eser sahibi bu şartı kabul etmiş sayılır. Sponsor firma yalnızca ödül alan fotoğrafları dernek ve ödül alan kişi adı geçerek ilgili yayınlarında kullanabilir. Dernek, fotoğrafları hiçbir şekilde satamaz, dernek çalışmaları ve eğitim başta olmak üzere dernek tarafından sürdürülen iş birlikleri dışında 3. şahıslarla paylaşamaz.
 • Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, eser sahiplerinin hakları ve fotoğrafların dijital güvenliklerine sahip çıkmak adına ilgili kuruluşlarla – Fotoğraf baskıları, tasarımlar ve matbaa hizmetleri v.b.- tazminat içeren yazılı sözleşmelerle hizmetlerini sürdürmektedir.
 • Yarışmada ödül alan fotoğraflar 1988 yılından bu yana Yılın Basın Fotoğrafları Kataloğu’nda yayınlanmaktadır. Bu prestij yayında ödül alan fotoğraflar dışında katılan eserlerden örneklerde sunulmaktadır. Fotoğrafların “YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI 2021” ve/veya “Türkiye Güzellikleri” kataloğunda yayınlanmasına Türkiye Foto Muhabirleri Derneği karar verir.
 • “Türkiye Güzellikleri” ödülünü alan katılımcı veya katılımcıların açık kimlik ve yüzleri, sponsor firmalarca gazete, dergi, internet ve televizyon ilanlarında kullanılabilir.
 • Yarışmaya katılacak fotoğraflarda yalnızca karanlık oda müdahalelerine sınırlı şekilde izin verilir.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda keskinlikte (Sharp) dahil olmak üzere hiç bir şekilde filtre kullanılamaz. Fotoğraf işlenirken katman -layer- açılamaz. Fotoğrafların tonlarında fotoğrafın gerçekliğinin dışına çıkacak şekilde HDR uygulaması yapılamaz. Tek kare üzerine çekilen fotoğraflar dışında çoklu fotoğraf uygulaması yapılamaz. Fotoğraftaki bir bölüm silinemez veya fotoğrafa ekleme yapılamaz. Fotoğraftaki bir bölümü silecek koyulaştırma veya açma işlemi yapılamaz. Fotoğrafa orijinalinde olmayan renk filtreleri veya ek uygulamalarla yaratılan efektler uygulanamaz. Fotoğrafın üzerine isim veya yazı yazılamaz. Fotoğrafa paspartu veya arka plan eklenemez. Yarışmaya katılacak fotoğrafta karanlık oda müdahalelerinin dışında manipülasyon yapıldığı tespit edilmesi halinde söz konusu yarışmacı, bu tarihten sonra Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin organize ettiği hiçbir yarışmaya katılamaz. Yarışmacı dernek üyesi ise ihraç istemiyle jüri tavsiyesi ile TFMD Yönetim Kurulu’na sevk edilir.
 • Yalnızca, “Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması”nda geçtiğimiz yıllarda ödül alan fotoğraflar yarışmaya katılamaz. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması 36 yıllık geçmişi ile bir çatı organizasyondur. Bunun dışındaki herhangi bir organizasyonda ödüllendirilmiş olması katılıma engel değildir. Yarışmada ödül almamış olma şartı aranmaz.

Ödül Belirlenme Süreci

Ödüller, Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması Jürisi tarafından 6 günlük bir organizasyonda 3 gün süren bir seçimle belirleniyor. Yarışma jürisi Türkiye’nin yanı sıra uluslararası alanda da saygın isimlerden oluşuyor. Yarışmada, Yılın Basın Fotoğrafı ödülü ise tüm ödül alan fotoğraflar arasından yapılan değerlendirme ile belirleniyor.

Yarışma İtiraz

Yarışmaya yapılacak itirazlar, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’ne yazılı olarak yapılır. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği ilk toplantısında itirazları değerlendirir.

Yarışma kuralları dışında yapılan tüm başvurular, tasnif dışı bırakılır.

Konu ve Sınırlamalar

Yarışmacı son 5 yıl içerisinde çekilmiş (1 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2020 arası) herhangi bir konu üzerine tekil fotoğraflarla yarışmaya başvurabilir. Yarışmanın teknik başvuru şartları Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması ile aynıdır. Dernek ödül alan fotoğrafların orijinal ham hallerini isteyecektir.

Konu sınırı olmadan tarihi ve doğal güzelliklerini yansıtan, zengin kültürünü, çeşitliliğini gösteren, gastronomi alanındaki zenginliğini, turizm alanındaki etkinliğini sunan fotoğraflar katılabilir. Drone fotoğrafları ile gökyüzünden Türkiye, su altı zenginlikleri ile su altından her alanda fotoğraflar yarışmada değerlendirilir.

Tarihi, kültürel birikimi, ekonomisi ile her alanda Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın en güçlü ve en etkin ülkeleri arasında en üst sıralardadır. Kıtalar arasındaki yolların kesiştiği coğrafi konumuyla Türkiye’nin, dört mevsiminin ayrı ayrı barındırdığı güzelliklerini gösteren. Türkiye’nin sahip olduğu tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri ile yılın her ayında ziyaret edilebilir modern ve çağdaş dünya ülkesi olduğunu vurgulayan. Birçok medeniyetin beşiği ve köprüsü olmuş, eski medeniyetlerin geleneklerini ve kültürlerini miras olarak almış, kendi kültürünü oluşturmuş bu cennet köşenin her yönü ile güzelliklerinin ortaya konulması ve sunulmasına katkı sağlayan fotoğraflar yarışmaya katılabilir.

Sosyal Medya Paylaşımları Hakkında

Yarışma aynı zamanda sosyal medyada etkileşim yaratmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla yarışmaya gönderilen fotoğraflar, sosyal medya platformu instagram’da @fotomuhabirleridernegi hesabı etiketlenerek, #beautyofTurkey ve #TurkiyeGuzellikleri etiketleri ile paylaşılabilir.

Etkileşim Ödülü

Yarışma aynı zamanda sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafa “Etkileşim Ödülü” verilecektir. Bu ödül sosyal medya platformu instagram’da @fotomuhabirleridernegi hesabı etiketlenerek, #beautyofTurkey ve #TurkiyeGuzellikleri etiketleri ile paylaşılan fotoğraflar arasından seçilecektir.

Bu ödül sosyal medya platformu instagram’da @fotomuhabirleridernegi hesabı etiketlenerek, #beautyofTurkey ve #TurkiyeGuzellikleri etiketleri ile paylaşılan fotoğraflar arasından en yüksek beğeni ve paylaşım alan fotoğraflar arasından jüri tarafından seçilecektir. Paylaşımların ve beğenilerin gerçekliği belirlendikten sonra en çok etkileşim yapan fotoğraflar jüriye sunulacaktır. Bu fotoğraflar arasından jüri değerlendirmesi ile belirlenecek fotoğrafa “Etkileşim Ödülü” verilir.

**Sosyal Medya paylaşımlarında yalnızca güncel paylaşımlar dikkate alınacaktır. Yarışma başvuru öncesinde sosyal medyaya yüklenen fotoğraflar, etiketlense bile yarışma içerisinde değerlendirilmez.

Eserlerin Kullanım Hakları

Yarışma sonunda ödül alan ve yarışmaya katılan eserler üzerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21’inci maddesinde tanımlanan işleme, 22’nci maddesinde tanımlanan çoğaltma, 23’üncü maddesinde tanımlanan yayma, 24’üncü maddesinde tanımlanan temsil ve 25’inci maddesinde tanımlanan işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim mali hakları eser sahibi ile birlikte süresiz olarak Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’ne ait olacaktır. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, bu madde ile fotoğrafların satma, pazarlama gibi haklarını almaz. Yalnızca dernek sergilerinde, basılı yayınlarında, etkinliklerinde, sosyal medya paylaşımlarında eser sahibinin imzası ile kullanım iznini almışsayılır. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği bu haklar çerçevesinde eseri, süresiz olarak, Türkiyeiçinde veya dışında, Türkçe veya diğer tüm dünya dillerinde, her türlü ortam ve her türlü materyal içeriğinde eser sahibinin ismini belirterek kullanabilecek ve kullandırabilecektir. Sergilerde kullanabilir, kitap olarak basılabilir. Eser sahibi bu şartnamenin telif (kullanım) izni yerine geçtiğini kabul eder.

Ayrıca ödül ve sergileme alan eserler bu şartlarla ilgili olarak kurumumuz ve sponsor firmalardan ayrıca hiçbir hak ve alacak talebinin olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını kabul etmektedir. Sponsor firma veya TFMD ödül alanları reklam ve ilanlarında yüzü ve imzası ile kullanabilir. Ödül alan kişiler yurt içi ve yurt dışı sergi ve söyleşilere davet edilebilir.

Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda yer alan kişilerin fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Katılımcı, yarışmaya katıldığı eserin kendisine ait olduğunu kabul etmiş sayılır.

Sergi ve basılı yayınlarda kullanılacak fotoğrafları Türkiye Foto Muhabirleri Derneği belirler.

Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Yarışması Ödülleri

Türkiye Güzellikleri Kategorisi

Birincilik Ödülü: 5.000 ₺ + Ödül Heykelciği

 İkincilik Ödülü: 2.000 ₺ + Ödül Heykelciği

 Üçüncülük Ödülü: 1.000 ₺ + Ödül Heykelciği

Mansiyon Ödülü: Yılın Basın Fotoğrafları Heykelciği (3 Adet)

Etkileşim Kategorisi

Birincilik Ödülü: 5.000 ₺ + Ödül Heykelciği

Mansiyon Ödülü: 1.000 ₺ + Ödül Heykelciği (3 Adet)

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 15 MART 2021

Sonuç Açıklanma ve Ödüllendirme: MAYIS 2021

Ödül Töreni: HAZİRAN 2021

Türkiye Güzellikleri Fotoğraf Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.tfmd.org.tr/

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.244 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap