Ulusal Ayraç Tasarım Yarışması 2022

Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi tarafından, öğrencileri kitaplar üzerinde düşünmeye sevk etmek, okumaya özendirmek, düşüncelerini ve duygularını farklı şekillerde ifade etmeye imkân sağlamak, kitap dostu öğrencilerin yetişmesini sağlamak, Milli Mücadele ruhu noktasında farkındalık oluşturarak öğrencilerin tasarımları ile pekiştirmek amaçlarıyla Ulusal Ayraç Tasarım Yarışması 2022 düzenleniyor. “Milli Uyanıştan Zafer’e Bir Kurtuluş Destanı” temasıyla bu yıl 4.’sü düzenlenen ödüllü tasarım yarışması başvuruları devam ediyor.

Ulusal Ayraç Tasarım Yarışması 2022

Düzenleyen:Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi
Kategori:Tasarım Yarışması, Lise Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:Lise öğrencileri.
Son Başvuru Tarihi:20 MAYIS 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:6 HAZİRAN 2022
Ödüller:İlk 3 Yarışmacıya: Tasarladığı Ayraçtan 50 Adet ve Roman Seti
Tüm Katılımcılara: Elektronik Katılım Belgesi
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışmanın Amacı

Öğrencileri, en iyi dostlarımız olan kitaplar üzerinde düşünmeye sevk etmek, okumaya özendirmek, düşüncelerini ve duygularını farklı şekillerde ifade etmeye imkân sağlamak, kitap dostu öğrencilerin yetişmesini sağlamak, Büyük Türk Milletini zafere götüren Büyük Taarruz’un 100. Yılında Milli Mücadele ruhu ile aidiyet duygusu noktasında farkındalık oluşturarak bir ve bütün olma vurgusunu öğrencilerin tasarımları ile pekiştirmek.

Yarışmanın Konusu

5 X 21 Cm Boyutlarında Bir Kitap Ayracı Tasarlamak

Hedef Kitlesi

Tüm devlet okulları ile özel okullardaki lise öğrencileri

Katılım Şartları

 • Yarışmatüm devlet okulları ile özel okullardaki lise öğrencilerine açıktır, gönüllülük esasına göredir ve ücretsizdir.
 • Ayraç tasarımı 5 x 21 cm boyutunda çift taraflı olarak tasarlanacak ve dijital halleri jpeg formatında ekteki ya da web sayfasındaki katılım formu ile birlikte aesbl.ayracyarismasi@gmail.com e-posta adresine gönderilecektir.
  Ayraç tasarımları en az 500×2100 piksel olmalıdır. Kenarlarında boşluk bulunmayacaktır. Ekteki ya da  http://antalyaerunalsbl.meb.k12.tr/  adresinden indirilerek çıktı alınıp doldurulan katılım formu, tekrar taratılıp ya da fotoğrafı çekilip jpeg formatında e-posta adresine gönderilecektir. 
 • Her katılımcı yarışmaya yalnızca bir (1)  eser ile katılabilir.
 • Her katılımcı kendisi için iki harf ve dört rakamdan oluşan bir rumuz belirleyecektir. Eserlerin ve katılım formunun dijital halleri bu şekilde isimlendirilecektir ön yüz için alt-tire ( _ ) karakterinden sonra 1 yazılacak,  arka yüz içinse 2 yazılacaktır. 
  Örnek :  TA2852_1,   TA2852_2, TA2852_katilimformu   şeklinde
 • Eserlerin üzerinde katılımcının kimliğini belli edecek herhangi bir yazı, işaret vb. bulunmamalıdır.
 • Bu yılın teması “Milli Uyanıştan Zafer’e Bir Kurtuluş Destanı” dır. Ayraçlarda katılımcının kendisine ait olmak şartıyla fotoğraf, resim, karikatür, kaligrafi, illüstrasyon vb. her türlü teknik kullanılabilir. Bu konuda her türlü yasal sorumluluk katılımcılara aittir.
 • Katılımcılar yarışmaya gönderdikleri eserin tümüyle kendilerine ait olduğunu, gerekli izinlerin alındığını diğer hususlarla birlikte kabul, beyan ve taahhüt edecektir. (Ödül kazanan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanların elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınacaktır. Tespit edildiği takdirde yarışmacı ödüllendirilmiş olsa bile ödülü geri alınır.)
 • Engelli bireylerin etkinliğe katılımıyla ilgili gerekli tedbirler okul müdürlüğü tarafından alınacaktır. Etkinliğin elektronik ortamda yürütülüyor olması engelli bireylerin katılımına mani olmamakla birlikte ihtiyaç duyulması halinde gerekli teknik destek engelli katılımcılarımıza okul müdürlüğü tarafından sağlanacaktır.
 • Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na ve genel ahlak ilkelerine uymayan, siyasi amaçlara hizmet eden veya reklam unsuru içeren eserler yarışma dışı bırakılacaktır.
 • Yarışmaya katılan kişiler, eserlerinin –kullanım hakkı kendilerinde olmak ve kendilerinden izin alınmak şartıyla- Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi Müdürlüğü tarafından yayın organlarında yayınlanabileceğini, yapacağı çalışmalarda kullanılabileceğini ve bu şartname hükümlerini aynen kabul etmiş sayılırlar. Bu yarışmaya katılanlar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Uygulama esaslarında yer almayan konulara dair takdir yetkisi, Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi Müdürlüğü’ne aittir.
 • Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi Müdürlüğü gerekli gördüğü durumlarda Milli Eğitim Bakanlığının onay ve izni ile şartname üzerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

Değerlendirme Kriterleri ve Puanlama

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİPUAN DEĞERİ
İÇERİK; KONUYU YANSITMA VE YORUMLAMA30 PUAN
ÖZGÜNLÜK15 PUAN
TASARIMIN MALZEME KULLANIMIYLA UYUMU20 PUAN
KOMPOZİSYON KURALLARI20 PUAN
RENK UYUMU15 PUAN
TOPLAM100 PUAN

Jüri Üyeleri

 • Süleyman AKBULUT (Görsel sanatlar Öğretmeni/Müdür Başyardımcısı)
 • Esra PEKTAŞ (Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni/Müdür Yardımcısı)
 • TAHİR AKAY (Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni)
 • Hübra KARAŞAHİN DEMİRER (Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni)
 • İsmail ÇELİK (Bilişim Teknolojileri Öğretmeni)

Yarışma İletişim

Tahir AKAY
Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni
aesbl.ayracyarismasi @gmail.com

Ulusal Ayraç Tasarım Yarışması 2022 Ödülleri

İlk üçe girenlerin tasarladığı ayraçlar 50 adet bastırılarak roman seti ile beraber kendilerine hediye edilecektir.

Tüm katılımcılara elektronik ortamda iletilecek olan katılım belgesi verilecektir.

Yarışma ödülleri dereceye giren öğrencilere kargo yolu ile gönderilecektir. Kargo gönderim ücreti Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi Müdürlüğü tarafından karşılanacaktır.

Yarışma ödülleri okul-aile birliği bütçesinden karşılanacaktır.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 20 MAYIS 2022

Sonuç Açıklama Tarihi: 6 HAZİRAN 2022

Ulusal Ayraç Tasarım Yarışması 2022 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://antalyaerunalsbl.meb.k12.tr/icerikler/kitap-ayrac-tasarim-yarismasi_12846811.html

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.165 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap