Ankara’ya Dair Öykü Yarışması 2021

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi tarafından, Ankara’da biriktirilen anılara, sürülen yaşamlara dair izlerin yansıtıldığı; kentin belleğinde yer edinmiş unsurların yansıtıldığı öyküler oluşturulması amaçlarıyla Ankara’ya Dair Öykü Yarışması 2021 düzenleniyor. Ödüllü hikaye yarışması başvuruları devam ediyor.

Ankara’ya Dair Öykü Yarışması 2021

Düzenleyen:İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi
Kategori:Öykü Yarışması, Hikaye Yarışması, Edebiyat Yarışmaları
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:İlgilenen herkes.
Son Başvuru Tarihi:1 EYLÜL 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi:EKİM 2021
Ödüller:3 Esere: 1.000 ₺

Yarışma Amacı ve Konusu

Her köşesinde anılarımızın olduğu, sokaklarını arşınladığımız, hayatımızın belki uzun belki kısa bir bölümünü geçirdiğimiz ama her daim adını duyduğumuzda zihnimizde canlanan ayazıyla grisiyle bir kent Ankara.

Ancak bunların ötesinde şairlerin deyişiyle şiirin, özlemin ve sevginin Başkenti.

…ve bu kente kazandırılmış mütevazı bir kent belleği mekânı

2018 yılında gelecek bugünsüz, bugün dünsüz olmaz anlayışı ile bir hayali gerçekleştirerek hem Odamızca yayımlanan çalışmaları hem de Ankara kitaplarını derleyip kurduğumuz, üyelerimizi kitap okumaya, Ankara pullarını görerek, eski Ankara videolarını izleyerek kentin kokusunu duyumsamaya, Ankara’ya dokunmaya davet ettiğimiz İMO Ankara Kent Kütüphanesi.

Bu kurgumuzun devamı niteliğinde, İMO Ankara Kent Kütüphanesi olarak tüm öyküseverleri; kente dair anılarını, duygularını, düşüncelerini ve hayallerini satırlara döküp katılabileceği “Ankara’ya Dair Öykü Yarışması”na davet ediyoruz.

Katılım Şartları

 • Yarışma; Seçici Kurul Üyeleri ile birinci derece yakınlığı bulunanlar dışında, tüm öyküseverlerin katılımına açıktır.
 • TMMOB bünyesindeki kurum ve organlarda fiilen görev yürüten kişiler yarışmaya katılabilir ancak eserleri ödül kategorisinde değerlendirilemez.
 • Yarışmaya bir eser gönderilebilir.
 • Yarışma dili Türkçedir.
 • Yarışma yetişkinlere yönelik öykü dalında açılmıştır.
 • Yapıtlar özgün olacak, herhangi bir yapıtı çağrıştırmayacak, bir yapıttan kopya bulundurmayacaktır.
 • Özgün olmadığı seçici kurulca belirlenen yapıtlar değerlendirme dışı tutulacaktır.
 • Özgün olmadığı, ödüllendirme aşamasından sonra belirlenen yapıtların yazarı, aldığı ödülü %25 fazlasıyla iade etmeyi bu şartnamedeki taahhütnameyi imzalamakla kabul etmiş sayılır. Özgün olmadığı belirlenen eser sahibi, üçüncü kişilerce açılacak her türlü davanın muhatabı sayılacaktır.
 • Daha önce basılmış ve/veya herhangi bir yarışmaya katılmış öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışmaya katılacak dosya, aşağıdaki biçimsel özellikleri taşımalıdır:

a- Bilgisayarda word belgesi olarak A4 boyutunda, üst, alt, sağ ve sol kenar boşlukları 2,5 cm.’yi geçmeyecek şekilde hazırlanacaktır.

b- Yapıt, Times New Roman yazı fontu, 11 (on bir) punto, 1,5 satır aralığı ile yazılacaktır.

 • Eserler en geç 1 Ekim 2021 tarihinde teslim olacak şekilde yarismaankara@imo.org.tr adresine gönderilmelidir. (Geciken başvurular kabul edilmeyecektir.)
 • Katılımcı yarışmaya gönderdiği eserin kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerini aldığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Eseri ödül alan veya sergilenmeye değer bulunan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan, bu yarışma ile elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.
 • Tüm katılımcılar, bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılırlar.

Telif Hakkı

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, başarı ödülüne ya da Öykü Seçkisi’nde sergilenmeye değer bulunan eserleri, etkinliklerinde, eğitim faaliyetlerinde sergileme, afiş, katalog, broşür, dergi vb. her türlü yayın malzemelerinde yayımlama hakkını saklı tutar.

Yarışma Başvuru Adresi ve İletişim

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

Ankara’ya Dair Öykü Yarışması

Necatibey Cad. No:57 Kat: 3 Kızılay/ANKARA

Tel: 0 312 294 30 66

E-posta: yarismaankara@imo.org.tr

Ankara’ya Dair Öykü Yarışması 2021 Ödülleri

3 Esere: 1.000 ₺

Seçici Kurul, 2021 yılı Ekim ayı içerisinde toplanarak başarı ödülüne değer göreceği 3 eseri belirleyecek ve ayrıca “Ankara’ya Dair Öykü Seçkisi”nde yayımlanacak eserleri değerlendirecektir. Yarışma kapsamında başarı ödülüne değer görülen eserlerin sahiplerine 1000.-TL ödül verilecektir.

Seçici Kurul, gerekli gördüğü takdirde ödüle değer eser sayısını değiştirebilir.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 1 EYLÜL 2021
Sonuç Açıklanma Tarihi: EKİM 2021

Ankara’ya Dair Öykü Yarışması 2021 Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://ankara.imo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=37841&tipi=1&sube=3?

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.220 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap