Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışması

Esri Türkiye tarafından, “Sürdürülebilirlik” teması ile özgün projelerin hazırlanması ve uluslararası yarışmada Türkiye’yi temsil edecek yarışmacının belirlenmesi amaçlarıyla Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışması düzenleniyor. Ödüllü proje yarışması başvuruları devam ediyor.

Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışması

Düzenleyen:Esri Türkiye
Kategori:Proje Yarışmaları, Girişimcilik Yarışması, Fikir Yarışmaları,
Tasarım Yarışması
Kapsadığı Şehir:Tüm Türkiye
Kimler Başvurabilir:Lisans, yüksek lisans ya da doktora öğrenimine devam eden
öğrenciler ya da mezuniyetinin üzerinden 1 yıl geçmemiş mezunlar.
Son Başvuru Tarihi:30 MART 2022
Sonuç Açıklanma Tarihi:8 NİSAN 2022
Ödüller:Birincilik Ödülü: San Diego (Kaliforniya, ABD)’da Düzenlenecek
Esri Kullanıcı Konferansı (Esri User Conference) ve Esri Eğitim
Zirvesi‘ne (Esri Education Summit) Katılım Hakkı. (Seyahat ve
konaklama masrafları program tarafından karşılanacaktır.)
İkincilik Ödülü: 5.000 ₺
Üçüncülük Ödülü: 3.000 ₺
+ İlk 3 Yarışmacıya: Esri Türkiye Tarafından Verilecek ArcGIS
Giriş Eğitimlerine Katılım Hakkı
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yarışmanın Amacı

Esri Türkiye, ülkemizdeki öğrenciler için Esri Genç Bilginler Programı’nın (Esri Young Scholars Program) Türkiye ayağını yürütmektedir. Esri Türkiye tarafından yürütülen Genç Bilginler Yarışması’nda amaç, Türkiye’den Esri teknolojisi kullanarak proje yapan bir öğrencinin San Diego (Kaliforniya, ABD)’da düzenlenecek olan Esri Kullanıcı Konferansı (Esri User Conference) ve Esri Eğitim Zirvesi’ne (Esri Education Summit) seyahat ve konaklama masrafları da dahil olmak üzere ücretsiz olarak katılabilmesidir.

Bu sene yaşanılan olağanüstü durumlar nedeni ile Esri UC’ye katılım şartlarında oluşabilecek değişiklikler Esri tarafından açıklandığında sizlerle paylaşılacaktır.

Yarışmaya Katılım Koşulları

 • 2022 yılı Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışması  ana teması “Sürdürülebilirlik” olarak belirlenmiştir. Bu tema dışında gönderilen projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Yarışmaya lisans, yüksek lisans ya da doktora öğrenimine devam eden öğrenciler ya da mezuniyetinin üzerinden 1 yıl geçmemiş mezunlar katılım sağlayabilir.
 • Yarışmaya katılan öğrencinin öğrenimini devam ettirdiği kurumda ArcGIS lisanslı yazılımı kullanılıyor olmalıdır (Deneme sürümü ile hazırlanan projeler de kabul edilecektir).
 • Adaylar projelerini Esri Teknolojisini kullanarak hazırlamalıdır. Kullanılan Esri ürünleri ile ilgili bir sınırlama olmayıp, masaüstü, web, vb. tüm ürünlerle yarışmaya katılım sağlanabilir.
 • Yarışmaya daha önce yapılmış çalışmalar ve projeler kullanılarak da katılım sağlanabilir. Çalışmaların 2020 yılı ve sonrasında yapılmış olması önerilmektedir. Onaylanmış yüksek lisans ve doktora tezleri yarışma kapsamı dışındadır.
 • Adayların İngilizce bilmesi gereklidir. 
 • Önceki yıllarda yarışmaya başvurmuş adaylar tekrar yarışmaya katılabilir, ancak aynı projeyi kullanamazlar.   
 • Katılım ücreti yoktur.
 • İlk 10’a kalan projeler, sunumlarını kendilerine iletilen link üzerinden online olarak yapacaklardır.
 • Esri Türkiye ve İş Ortakları çalışanları ve yakınları bu yarışmaya katılamazlar.
 • Katılımcıların 18 ile 30 yaş arasında olması gerekmektedir.
 • Yarışmaya grup olarak hazırlanmış projeler ile başvurulabilir. Ancak kazanan projeyi temsil etmek için bir kişi belirlenmelidir.
 • Finale kalmanız halinde sunum hazırlamanızı isteyeceğiz, final sunumları en fazla iki kişiyle yapılabilir.

Yarışmaya Katılım Şekli

 • Projenin coğrafi veri tabanı (mdb/gdb) ya da .shp biçimindeki verileri ile proje için hazırlanan .mxd dosyası, ArcGIS Online, Story Map arayüzleri kullanıldıysa ilgili linkler ve benzeri projeye ilişkin tanımlayıcı ve tamamlayıcı bilgiler, proje dosyasına eklenmelidir. Proje dosyaları, elektronik ortamda (bulut üzerinde yer alan paylaşımlı alanlar da dahil) teslim edilebilir. Esri Türkiye tarafından gönderilen ve başvurunun alındığına dair onayı içeren elektronik posta sonrasında yapılacak değişiklikler dikkate alınmayacaktır.
 • Yapılan projenizi anlatan poster hazırlamanız gerekmektedir. Proje çıktısı dikey olarak 70×50 cm boyutlarında en az 300 dpi çözünürlüğünde .pdf biçiminde sunulmalıdır.
 • Proje özeti, yöntemi ve analiz süreçlerini anlatan, dikey olarak 70×50 cm boyutlarında en az 300 dpi çözünürlüğünde .pdf biçiminde bir poster hazırlanmalıdır. Katılımcılar bu postere Esri Türkiye tarafından temin edilen logoyu ve kurumlarına ait logoyu ilave etmelidirler. Logolar kullanılırken, en/boy oranı korunmalıdır. Esri Türkiye Logosunu indir. The Science of Where amblemini indir.
 • Katılımcılar, gönderdikleri proje dosyası, poster içeriklerinin ve yarışma öncesi ve sonrasında pazarlama amaçlı oluşturulan her türlü yazılı ve görsel materyellerin, Esri Türkiye Pazarlama faaliyetlerinde, pazarlama materyallerinde (sosyal medya gönderileri de dahil) ve Esri Türkiye tarafından düzenlenecek etkinliklerde kullanılabileceğini peşinen kabul etmiş olurlar.

Projelerin Değerlendirilmesi

Projeler, Esri Türkiye tarafından oluşturulan değerlendirme jürisi tarafından değerlendirilecektir. Proje değerlendirmelerinde, aşağıdaki temel noktalara dikkat edilecektir:

 • Esri ürünlerinin güncel sürümlerinin kullanılmış olması
 • Güncel teknolojiler ya da uygulama alanlarının dikkate alınmış olması
 • Kartografik tekniklerin kullanımı, özgünlük, yaratıcılık, bilimsellik, sanatsallık gibi çalışmayı öne çıkarıcı özelliklere sahip olması
 • Projeye ait posterin kriterlere uygun olması
 • Projenin uygulanabilir olması

Yarışma İletişim

gencbilginler@esri.com.tr

Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: San Diego (Kaliforniya, ABD)’da Düzenlenecek Esri Kullanıcı Konferansı (Esri User Conference) ve Esri Eğitim Zirvesi‘ne (Esri Education Summit) Katılım Hakkı. (Seyahat ve konaklama masrafları program tarafından karşılanacaktır.)

İkincilik Ödülü: 5.000 ₺

Üçüncülük Ödülü: 3.000 ₺

Yarışmada ilk 3 sırayı alan başvuru sahipleri, Esri Türkiye tarafından verilecek olan ArcGIS Giriş eğitimlerine katılmaya hak kazanacaktır. Bu haklarını, 2022 yılı sonuna kadar kullanmaları gerekmektedir. Katılacakları eğitim tarihi ve programını Esri Türkiye’ye 2 ay önceden bildirmek zorundadırlar. Hangi tarihte eğitime katılım sağlanacağına, eğitim programının yoğunluğuna göre, Esri Türkiye tarafından onay verilmektedir. Operasyonel zorunluluk nedeniyle, önceden bildirmek kaydıyla, Esri Türkiye tarafından bu tarihlerde değişiklik yapılabilir.

Esri Kullanıcı Konferansına gitme hakkı, yarışmada ilk sırayı alan proje sahibine aittir. Proje sahibinin seyahatle ilgili prosedürleri (vize, vb.) tamamlayamadığı durumda, hakkını kaybetmiş olur.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 30 MART 2022

Sonuç Açıklanma Tarihi: 8 NİSAN 2022

Esri Türkiye Genç Bilginler Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: https://www.esri.com.tr/tr-tr/hakkinda/genc-bilginler-yarismasi/genel-bakis

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.235 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap