Gençliğin Kaleminden Mehmet Akif Deneme Yazma Yarışması

Genç Memur-Sen tarafından, 2021 yılının TBMM tarafından İstiklal Marşı Yılı olarak belirlenmesi münasebetiyle gençlerin Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’a olan duygu ve düşüncelerini anlatabilmeleri ve yeteneklerini ortaya koyabilmeleri amaçlarıyla Gençliğin Kaleminden Mehmet Akif Deneme Yazma Yarışması düzenleniyor. Para ödüllü edebiyat yarışması başvuruları devam ediyor.

Gençliğin Kaleminden Mehmet Akif Deneme Yazma Yarışması

  Düzenleyen: Genç Memur-Sen
   Kategori: Edebiyat Yarışmaları, Yazı Yarışması, Deneme Yarışması, Üniversite Yarışmaları
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye 
  Kimler Başvurabilir:

Türkiye’de faaliyet gösteren tüm devlet ve vakıf üniversitelerinde eğitim alan 35 yaşını doldurmamış yükseköğretim öğrenciler.

  Son Başvuru Tarihi: 15 HAZİRAN 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 15 EKİM 2021
  Ödüller:

Birincilik Ödülü: 7.000 ₺ 
İkincilik Ödülü: 5.000 ₺ 
Üçüncülük Ödülü: 3. 000 ₺ 

Mehmet Akif İnan Özel Ödülü: 1. 000 ₺ 

   

- Advertisement -

Yarışma Hakkında

2021 yılının İstiklal Marşı Yılı olarak belirlenmesinden hareketle Türkiye genelinde tüm vakıf ve devlet üniversitelerindeki öğrencilerin Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u konu alan denemeler yazarak Akif’e karşı olan duygu ve düşüncelerini kaleme almaları, Türkiye genelinde dereceye giren denemelerin kitaplaştırılarak tüm gençliğin yetişmesinde milletimizin değerlerinin yol gösterici olması amaçlanmaktadır.

Yarışmanın Konusu

Yarışmanın konusunu; hayatı, eserleri, mücadele dönemindeki faaliyetleri, dünya görüşü gibi bütün yönleriyle İstiklal Şairimiz Mehmet Akif ERSOY oluşturmaktadır.

Yarışmanın Amacı

Ülkemizin üzerinde bulunduğu coğrafya tarihin her döneminde çeşitli işgalcilerin, sömürgecilerin, zalimlerin hedefi haline gelmiştir. Ancak aziz milletimiz bu işgalcilere, sömürgecilere, zalimlere geçit vermeyen, boyun eğmeyen, tüm dünyaya meydan okuyan nice destanlar yazmışlardır.

100 yıl önce merhum Mehmet Akif ERSOY tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’mız milletimizin tarih boyunca aynı inançla vermiş oldukları mücadelenin ruhunu temsil etmektedir. Milyonların hep bir ağızdan okudukları İstiklal Marşı her bir mısraında tarih, mücadele, inanç ve vatan aşkını ifade ederek milletimizin varlığına ve birliğine karşı her türlü tehdit karşısında hilalin altında birleşerek destanlar yazmaya devam edeceğinin tüm dünyaya en gür sesle beyanıdır.

İçinde bulunduğumuz 2021 yılı İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. yılıdır. Bu nedenle 2021 yılının İstiklal Marşı Yılı olması TBMM tarafından kabul edilmiştir. Buradan hareketle; “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!” dizeleriyle milletimizin mücadele ruhunu, kararlılığını vurgulayan ve bu şiarla işgalcilere karşı verilen mücadelede birliği, beraberliği güçlendiren Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u anmak ve anlamak büyük önem arz etmektedir.

Bu öneme binaen gerçekleştirilen yarışma, vakıf veya devlet üniversitesinde eğitim alan 35 yaş altındaki yükseköğretim öğrencilerinin Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’a ilişkin duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine olanak vermektir.

Edebiyat Yarışması Başvuru Koşulları

 • Yarışmaya Türkiye’de faaliyet gösteren tüm devlet ve vakıf üniversitelerinde eğitim alan 35 yaşını doldurmamış yükseköğretim öğrencileri katılabilir.
 • Katılımcılar yarışmaya deneme türünde tek bir eserle katılım sağlayabilir.
 • Katılımcılar yarışma takviminde belirtilen son başvuru tarihine kadar yazmış oldukları denemeyi
 • http://gencmemursen.org.tr web adresine giriş yaparak ana sayfada yer alan “Gençliğin
 • Kaleminden Mehmet Akif” Üniversiteler arası deneme yarışması sekmesinden başvuru formunu doldurup eserini PDF formatında yükleyerek başvuruda bulunabilirler.
 • Yarışma katılımcıları yarışmaya gönderdikleri eserin telif haklarının, eserin her ne şekilde olursa olsun yazılı, işitsel veya görsel olarak yayımı halinde Genç Memur-Sen’e ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesine ait olduğunu peşinen kabul etmiş sayılır. Yarışma düzenleyicileri uygun gördüğü eserleri yayımlama hakkını saklı tutar. Eserin kısmen veya tamamen yayımlanması halinde yarışmacılara ayrıca ödemede bulunulmaz.
 • Yarışmaya katılan tüm yarışmacılar bu şartname esaslarını kabul etmiş sayılır.

Yarışmaya Katılacak Eserlerde Aranacak Şartlar

 • Yarışmacı http://gencmemursen.org.tr web adresine giriş yaparak ana sayfada yer alan “Gençliğin
 • Kaleminden Mehmet Akif” Üniversiteler Arası Deneme Yarışması sekmesinden başvuru formunu doldurarak eserini PDF formatında sisteme yüklemelidir. Başvuru sahibinin; adı soyadı, üniversitesi, bölümü, il bilgilerini ve iletişim bilgilerini başvuru formunda kesinlikle doldurması gerekmektedir.
 • Deneme yazımında Times New Roman yazı karakteri, 12 punto, 1,5 satır aralığı ve iki yana yaslanmış formatta yazmalıdır.
 • Başvuru sahibinin; adı soyadı, üniversitesi, bölümü ve il bilgilerini doldurduğu sayfa eserin en son kısmına gelecek şekilde hazırlanmalıdır.
 • Eserlerin yazımında TDK Yazım Kılavuzu esas alınacaktır.
 • Yarışmaya katılımda gönderilen eser daha önce herhangi bir yarışmada, etkinlikte vb. çalışmalarda kullanılmamış olmalıdır. Aksi takdirde katılımcı tüm haklarından feragat etmiş kabul edilecektir.
 • Yarışmacılar belirlenen ödüller dışında herhangi bir hak talep etmeyeceklerdir.
 • Yarışma şartlarına uymayan eserler dereceye girse bile iptali ve değişimi noktasındaki her hak genel koordinasyon kurulu nezdinde saklıdır.

Eserin Değerlendirilmesi

Yarışma takvimine göre son başvuru tarihi olan 15.06.2021’e kadar öğrencilerin yazmış oldukları deneme eserlerini http://gencmemursen.org.tr web adresine giriş yaparak ana sayfada yer alan “Gençliğin

Kaleminden Mehmet Akif” Üniversiteler arası deneme yarışması sekmesinden online olarak başvuru yaparak eserlerini PDF formatında yüklemeleri gerekmektedir. Genç Memur-Sen Genel Merkezi tarafından oluşturulan değerlendirme jürisi tarafından yazılan mektuplar değerlendirilecektir. Eserlerin değerlendirilmesi sürecinde yarışmacıların isimleri kapatılacak ve her denemeye kod numarası verilecektir.

Jüri üyelerinin her biri denemeleri ayrı ayrı değerlendirecektir ve bu değerlendirme sonucunda denemeye verilen puanların ortalaması hesaplanarak birinci, ikinci, üçüncü ve Mehmet Akif İNAN özel ödülünü almaya hak kazanan eserler belirlenecektir. Değerlendirme işleminden sonra değerlendirme jürisi tarafından sonuç tutanağı hazırlanıp Genç Memur-Sen Genel Merkezine teslim edilecektir.

Yarışma İletişim

Genç Memur-Sen

0312 230 48 98 – 230 09 72-73

/gencmemursen

www.gencmemursen.org.tr

Zübeyde Hanım Mh. Sebze Bahçeleri Cd. No:86, 06400 Altındağ/ANKARA

Gençliğin Kaleminden Mehmet Akif Deneme Yazma Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 7.000 ₺ 
İkincilik Ödülü: 5.000 ₺ 
Üçüncülük Ödülü: 3. 000 ₺ 

Mehmet Akif İnan Özel Ödülü: 1. 000 ₺

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 15 HAZİRAN 2021
Ödül Töreni: 15 EKİM 2021

Gençliğin Kaleminden Mehmet Akif Deneme Yazma Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://gencmemursen.org.tr/gencligin-kaleminden-mehmet-akif

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 2.250 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Cinsiyet
Yorum Yap