İyilik Temalı Ulusal Hikaye Yarışması

87

Ortak Akıl ve Dayanışma Platformu ( ORDAP ) tarafından gençlerde iyilik olgusunu geliştirmek ve gençlerin yeteneklerini sergilemelerine imkan tanımak amacıyla İyilik Temalı Ulusal Hikaye Yarışması düzenleniyor. Para ödüllü hikaye yarışması başvuruları devam ediyor.

 

İyilik Temalı Ulusal Hikaye Yarışması

  Düzenleyen: Ortak Akıl ve Dayanışma Platformu ( ORDAP ) 
  Kategori: Edebiyat Yarışmaları, Hikaye Yarışması, Öykü Yarışması, Lise Yarışmaları, Üniversite Yarışmaları.
  Kapsadığı Şehir: Tüm Türkiye 
  Kimler Başvurabilir:

15-25 yaş aralığındaki herkes.

  Son Başvuru Tarihi: 25 ŞUBAT 2021
  Sonuç Açıklanma Tarihi: 1 NİSAN 2021
  Ödüller:
Birincilik Ödülü: 3.000 ₺
 
İkincilik Ödülü: 2.000 ₺
 
Üçüncülük Ödülü: 1.000 ₺
 
Mansiyon Ödülü: 500 ₺ (2 Adet – Jüri uygun bulursa)
 
Plaket + Yol ve Konaklama

.

   

Yarışma Amacı

Ortak Akıl ve Dayanışma Platformu ( ORDAP ) tarafından düzenlenen 15-25 yaş arası amatör katılımcıların iştirak edeceği  “İyilik” Temalı Ulusal hikaye yarışmasının amacı;

 Türkiye’de gençlerin milli değerlerle gelişimini desteklemek, yeni neslin iyilik olgusunu geliştirmek, ülke sanatına nitelikli insanlar kazandırmanın adımını atmak, yüksek kalitede sanatsal eserlere özendirmektir.

Hikaye Yarışması Konusu

Ortak Akıl ve Dayanışma Platformu Erdemli Gençlik İyilik Temalı Hikaye  yarışması ile manevi değerlere, örf ve adetlerimizle unutulmaya yüz tutmuş konularda gençlerimizi duyarlılığa teşvik etmeyi amaçlar. Teknoloji çağında yalnızlaşmaya doğru evrilen toplumumuzda  “Erdemli Gençlik ” hedefiyle, bu yıl yarışma konusu “İyilik “olarak gündeme alınmıştır.

“İYİLİK ” insan olma bilincinin başında gelen faktörlerden biridir…  İyilik insanın kalbine hoşluklar, güzellikler, ferahlık verirken bu duygudan mahrum olmak, bu lezzeti kalbe tattırmamak bizi biz olmaktan uzaklaştıran ve zamanla duyarsızlaştıran etkenlerdendir.

Bu duyguları genç nesillere hatırlatmak, çağımızın en etkili kitle iletişim aracı olan sanat ile gençleri buluşturmak Kültür ve Sanat etkinliklerini  gençliğe sevdirmek  ‘’ İyilik teması‘’ ile bu ilk adımların atılması düşünülmüştür.

İyilik kötülüğü önler ve iyilik insanın içinde ki huzur fidanını filizlendirmek için can suyudur. ‘’ İYİLİK ‘’ teması ile sanat alanında gençleri buluşturmak, hikaye yarışmalarından öteye, Erdemli Gençlik için ileriye yönelik atılmış adımlardır.

15-25 yaş aralığında amatör katılımcıların bu yıl ‘’ İYİLİK ’’ teması kurgulanarak anlatması, nitelikli aksiyonel milli sanat yapımlarının gelişimini amaç edinmiştir.

 Hikaye Yarışması Başvuru Koşulları

 • İyilik temalı Hikaye yarışmasına tüm amatör katılımcılar orjinal eserleri ile başvurabilir. Hikaye yalnızca bu kategoride değerlendirilecektir.
 • Yarışmanın yapılabilmesi için en az 30 hikaye başvurusu yapılmış olması gerekmektedir.
 • Ortak Akıl ve Dayanışma Platformu üyeleri ve üyelerin birinci derece akrabaları yarışmaya katılamazlar.
 • Hikaye yarışmasına en az 3 sayfa (A4 ebat) bilgisayar da 12 punto ile yazılmış eserler ile katılabilir.
 • Yarışmaya katılacak eserin en fazla 15 sayfa olması, eseri yapanın özgeçmişi (Yaşadığı şehir, doğum tarihi, okuduğu okul vb. ) ile birlikte bir adet fotoğrafı. Eserin orijinalinin son katılım tarihine kadar  mail adresimize eksiksiz olarak ulaştırılması gerekmektedir.
 • Hikaye yarışmasına yurt içinden 15 – 25 yaş aralığında tüm katılımcılar başvurabilir.
 • Hikaye yarışmasına en fazla 2 eserle katılım sağlanabilir.
 • Yarışmaya katılacak eserin profesyonel anlamda başka yarışmalar için de hazırlanmamış olması gerekmektedir.
 • Yarışmacı telifi olan bir eserle katılmış olması durumunda, telif haklarının belirlediği telif cezasını, yarışmacı tarafından karşılanması taahhüdünü kabul etmiş olur.
 • Ortak Akıl ve Dayanışma Platformu Komitesi gerekli gördüğü taktirde, yönetmelik ve yarışma koşulları ve süresi hakkında değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 • Yarışmaya katılacak eserlerin sahipleri, eserlerin yarışma sürecinde ve ileriki yıllar da Ortak Akıl ve Dayanışma Platformu tarafından yayınlanmasında hak talep etmediklerini taahhüt eder. Yarışmaya katılan eserlerin uygun görülenleri bir kitapta bir araya getirilecektir. Yarışmaya katılan eserlerin temsilcileri yönetmelikteki koşulları kabul etmiş sayılır.
 •  Bu yönetmelik dışında kalan tüm hususlarda ve doğabilecek anlaşmazlıkların çözüme   bağlanmasında yarışma koordinatörlüğü yetkilidir.
 • Yönetmeliği okudum ve kabul ediyorum.

İyilik Temalı Ulusal Hikaye Yarışması Ödülleri

Birincilik Ödülü: 3.000 ₺  

İkincilik Ödülü: 2.000 ₺  

Üçüncülük Ödülü: 1.000 ₺  

Jüri gerekli gördüğü durumlarda eserlerin sanatsal ya da teknik dallarından dolayı Mansiyon ödülü verebilir. (2 Adet 500 TL.)

Eser sahibi ödül töreninde bulunmadığı taktirde plaketini alacak fakat para ödülü hakkını kaybedecektir.

Derece alan eserlerin temsilcileri şehir dışından gelecekse yol ve iki gecelik konaklama masrafları Organizasyon komitesi tarafından karşılanacaktır.

Yarışma Takvimi

Son Başvuru Tarihi: 25 ŞUBAT 2021

Sonuç Açıklanma Tarihi: 1 NİSAN 2021

Ödül Töreni: 15 NİSAN 2021

İyilik Temalı Ulusal Hikaye Yarışması Detaylı Bilgi ve Başvuru için: http://www.ordap.org/hikaye-formu.aspx

Yarışma Duyuruları Platformu ile yarışmayı düzenleyen kuruluş bilgileri arasında farklılık olması durumunda yarışmayı düzenleyen kuruluşun verdiği bilgiler esas alınmalıdır.

close

Yarışmalardan İlk Siz Haberdar Olun!

Haber bültenimize abone olun ve diğer 1.596 aboneye katılın. Fırsatları gözden kaçırmayın!
Yorum Yap